Kõik, mida sööme, mõjutab soolebakterite kooslust ja see omakorda otseselt inimese tervist. Näiteks on soole mikrobioomi muutuste ja funktsioonidega seotud metaboolne sündroom, ülekaal, 2. tüübi diabeet ja põletikulised soolehaigused. Lisaks sellele, mida ja mis vahekorras ning kvaliteedis me sööme makrotoitainete tasemel (valgud, süsivesikud, rasvad), otsitakse potentsiaalselt haiguslikke seisundeid põhjustavaid aineid ka toidutööstuses kasutatavate lisaainete hulgast.
Ajakiri Nature avaldab Georgia State University töö, kus hiirkatses põhjustavad kaks levinud lisaainet (karboksüülmetüültselluloos ehk E466 ja polüsorbaat 80 ehk E433) soolestikus põletikulisi protsesse, mis teadaolevalt võivad viia kroonilise põletikulise soolehaiguse ja metaboolse sündroomini, mis omakorda on seotud ülekaalu, 2. tüübi diabeedi ja muude terviseprobleemidega. Need on aga kaasaegse inimkonna aina suurema levikuga probleemid. Nimetatud aineid tarbinud hiirte soole mikrofloora koostises leidsid aset muutused, sool oli põletikuline, hiired sõid rohkem ja olid ülekaalulisemad, välja kujunes hüperglükeemia ja insuliiniresistentsus. Muutusi ei esinenud söötes neid aineid steriilse, mikrobioomita soolega hiirtele ja osa sümptomeid olid koos mikrobioomiga tervetele hiirtele üle kantavad.
See on küll esialgu hiirkatse ja emulgaatoreid on rohkem, aga pakub siiski mõtlemisainet… Ilmselt võiks siinkohal appi tulla kaine talupojamõistus ja juba seni teadaolev – tarbida võimalikult vähe töödeldud toitu, poolfabrikaate, valmiskastmeid jne. Pigem olgu need toidulaual erand kui reegel. Teiseks on see veel üks põhjus vältida light-tooteid, mida tuttava tekstuuri saavutamiseks tuleb samuti paksendada-emulgeerida.
Karboksümetüültselluloos (E466) paksendajana näiteks jäätistes, pagaritoodetes, kookospiimas, toidulisandites, kiirnuudlites, konservides, majoneesides, salatikastmetes, mahlajookides jne
Polüsorbaat 80 (E433) emulgaatorina näiteks tarretistes, kastmetes, marinaadides, moosides ja tordikaunistustes jne
Aga need on ainult kaks testitut paljude hulgas.
Ingliskeelne kokkuvõte: http://www.sciencedaily.com/releases/2015/…/150225132105.htm
Algallikas: http://www.nature.com/…/journal/vaop/…/full/nature14232.html
Benoit Chassaing, Omry Koren, Julia K. Goodrich, Angela C. Poole, Shanthi Srinivasan, Ruth E. Ley, Andrew T. Gewirtz. "Dietary emulsifiers impact the mouse gut microbiota promoting colitis and metabolic syndrome". Nature, 2015