Viinhape ja viinakivi

Mann
Postitusi: 1446
Abikokk
2008-08-06 21:17:13
kas keegi teab kus müüakse viinhapet?
Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2008-08-06 21:30:17
Mann:
kas keegi teab kus müüakse viinhapet?
Ma võin Sulle homme pakikese viinakivi anda, kui Sa sellega lepid?

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Mann
Postitusi: 1446
Abikokk
2008-08-07 10:00:05
ma nende vahest ei tea miskit :) aga tundub, et samaks asjaks käib.
Edith
Postitusi: 218
Abikokk
2008-08-07 12:08:05
miks on viinakivi parem kui pärm või küpsetuspulber? ja tundub et isegi sidrunimahl ajab asja täiesti edukalt ära, mis on viinakivi eelised?

Kuidas teha ... ja miks? Sest ma saan

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2008-09-30 10:59:33
Tõstan kaks teemat kokku:
Kasutaja JUUNI 1.8.2005:
Kust saaks osta viinakivi? Soetasin uue retseptiraamatu, ning sela kasutatakse sellist ainet mitmetes retseptides. Poes pole sellist asja näinud, ka apteegis ei teatud midagi.
Viinakivi sünonüüm on kremortartar - ehk teatakse apteegis seda selle nime all? Oleneb ka sellest, milleks seda viinakivi seal retseptis vaja on. Kui lihtsalt hapususe lisamiseks, siis võid asendada sidrunimahla või tilga äädikaga. Kui kergitusainena, siis võid asendada küpsetuspulbriga (viinakivi + söögisooda annab küpsetuspulbri, just nagu sidrunihape + sidrunihape). (Vastatud 1.8.2005)
Kasutaja ENDEL 12.12.2005:
Tervitus! Vabandage, et tülitan, ka mind huvitab kust saada viinakivi? Lugupidamisega: Endel

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2008-09-30 11:02:16
See viinhape ja viinakivi on üks keeruline teema - ja ÕS 2006 ei tunnista kumbagi sõna :) Aga tundub, et päris sünonüümid need pole: "viinhape ehk 2,3-dihüdroksübutaandihape settib kaaliumvesiniksoolana veini laagerdamisel ning kannab siis viinakivi nime." Kas mõni erialainimene oskaks ehk veidi sel teemal sõna võtta?

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Merilin
Postitusi: 953
Abikokk
2008-09-30 11:18:07
Pille:
See viinhape ja viinakivi on üks keeruline teema - ja ÕS 2006 ei tunnista kumbagi sõna :) Aga tundub, et päris sünonüümid need pole: "viinhape ehk 2,3-dihüdroksübutaandihape settib kaaliumvesiniksoolana veini laagerdamisel ning kannab siis viinakivi nime." Kas mõni erialainimene oskaks ehk veidi sel teemal sõna võtta?
Ei ole küll erialainimene, aga sel juhul ongi ju viinakivi keemilises mõttes viinhappe sool. Nagu keedusool on soolhappe naatriumsool...

Pisike ja Pisut Segi, teadagi...

Maris
Postitusi: 305
Abikokk
2008-10-25 22:21:42
Kui ma küpsetuspulbrialase info jahil olin, sain Maire Suitsu ja Lia Virkuse kaudu teada, et: Viinakivi ehk kremortartar (soome keeles viinihappo) on värvusetu ja lõhnatu kristalne aine, keemilise koostise järgi kaaliumbitartraat. Saadakse veinitootmise kõrvalproduktina. Kasutatakse tööstusliku küpsetuspulbri koostises ühena kahest happelisest komponendist. Nad väidavad, et praegu ei ole seda võimalik Eestis jaekaubandusest osta, Soomes aga leiab seda parimates supermarketites ja apteekides. Kui inglisekeelses kokakirjanduses nõutakse viinakivi (cream of tartar) - enamasti munavalgevahu stabiliseerimiseks -, võib selle nõude kas täiesti tähelepanuta jätta või võtta selle asemel näputäie kristalset sidrunhapet.
Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2010-06-29 16:51:56
Meira tootevalikus on viinakivi täitsa olemas, iseasi, kas Eesti turul seda leidub. Välja näeb pakend selline:

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com