Nami-Nami perenaine Pille Petersoo on Rukal perega talvepuhkust veetmas käinud juba neljal korral ning on reisidel nii iseseisvalt kui ka koostöös piirkonna turismiagentuuriga (Ruka-Kuusamo Matkailu ry) tutvunud põhjalikult kohaliku toidukultuuriga.
Pane kõrva taha ja tuleta siis uuesti meelde, kui taas vabamalt reisida saab.
Ruka-Kuusamo piirkonnas süüakse palju kala. Kuusamon Kala (vt veebileht, FB-leht) on 1992. aastal asutatud perefirma, mis väärtustab kohalikku kala ja tervislikku toitu. Kasutatakse Põhja-Soome jõgedest ja järvedest püütud kala.
Tootevalik on laialdane - loomulikult erinevad kauasäilivad kalakonservid, aga lisaks on näiteks kadaka- ja kuusevõrsemarinaadis graavi-vikerforell, täidetud vikerforellipraad, haugi grillpihvid Kuusamo suitsujuustuga. Eriti põnevad - ja igati maitsvad - olid tõrvamaitselises marinaadis siiafileetükid (tervasiika, fotol) ja haugifileetükid (tervahauki).
2020. aasta tootehitiks on uudistoode Kuusamon kalalastu (200 g), mis on kohalikust järvekalast (haug, säinas, särg, latikas, kokku 90%) ja maitseainesegust (sh sibul, must ja valge pipar, paprika, koriander, küüslauk, vürtsköömned, pune, Cayenne, köömned) valmistatud kalaliistakad, mis tuleb pannil õlis kergelt läbi praadida. Sobivad hästi niisama kartulite kõrvale, aga ka võileiva vahele.
Kuusamon Kala tooteid saab osta nt Sale Ruka poest (Rukanriutta 7, 93830 Kuusamo), samuti Prisma Kuusamo (Huoparintie 1, 93600 Kuusamo) ja Sale Kuusamo (Ouluntaival 1, 93600 Kuusamo) kauplustest. Suurim valik on aga ilmselt tehasepoes (Kitkantie 135, 93600 Kuusamo).
Rieska on Soomes levinud õhuke kergituseta lameleib, mis on enamasti pärmi- ja juuretisevaba. Põhiliselt valmistatakse odrajahust, kaerajahust või kartulihelvestest, millele on lisatud veidi nisujahu. Kõige levinumad on Kuusamo kandis justnimeld odrajahust karaskid.
Vaata Nami-Nami instagrami-lehelt toredat videolõiku sellest, kuidas Pille 9-aastane poeg Aksel Kuusamo lähistel Pohjolan Pirtti turismitalus odra-rieskaid ahju küpsema tõstab. Kodused ahjusoojad ohrarieskad võiga olid tõeliselt mõnusad!
Poes müüdavatest rieska-leibadest olid meie pere lemmikuks Petäjälammen Herkku (veebileht, FB-leht) kartulirieska, mida on valmistatud sama retsepti järgi 1970. aastast. Kõige värskemad Petäjänlammen rieskad on saadaval nende kohvikus (Kitkantie 135, 93600 Kuusamo, avatud E-R 8-16.30), aga näiteks Sale Ruka poodi (Rukanriutta 7, 93830 Kuusamo) tuuakse neid samuti mitu korda päevas.
Kuigi toidupoodides on lai valik Arla ja Valio juustusid, sh selliseid, mida meil Eestis ei pakuta, siis põnevaid juustusid saab ka kohaliku tootja käest.
Kuusamon Juusto (veebileht, FB-leht) ajalugu ulatub 1950ndate algusesse, mil asutati Kuusamo ühismeierei. Algselt oli meiereis 5 töötajat, värskelt lüpstud piima saatsid meiereisse 337 farmerit.
Juustu hakati valmistama 1961. aastal. Seega on Kuusamos valmistatud kohalikust piimast juustu juba üle 60 aasta. Algselt valmistati peamiselt emmentali-tüüpi juustusid, 1990ndatel lisandusid edam-tüüpi juustud ja selle aastatuhande algusaastatel ka koorejuustud. 2012. aastal valmistati näiteks ka Arla Ingmanile sulatatud juustu ning muretseti suitsujuustu valmistamise vahendid.
2012. aasta lõpus taasasutati kohalike ettevõtjate poolt ühismeierei, mis sai nimeks Kuusamon Juusto Oy. Praegune juustuvalik on korralik. "Nautimisjuustude" - herkkutelujuustot - alla käivad Kuusamo suitsutatud Gouda, Kuusamo Emmental xo, Kuusamo Maasdam xo, Kuusamo vuoristojuusto. Kuusamo suitsujuust - savujuusto - on lepasuitsu saanud mahedamat tüüpi Edam-juust.
Tootevalikus on ka neli erineva küpsusastmega Emmentali (Kevyt, mahedam Sinileima, täidlane Punaleima, tugevamaitseline Mustaleima). Paimenpoika on kohalik maheda ja täidlase maitsega koorejuust, Savupaimenpoika selle juustu ehtsas lepalaastu suitsus maitsestunud versioon - mõlemad on väga maitsvad!
Kohalikega rääkides jõuab jutt alati kalani. Lisaks ülalmainitud Kuusamon Kala toodetele tasub kohalikust kraamist üles otsida Kitkan Herkku oy tooted. Kitkan Herkku (veebileht, FB-leht) on Kuusamos kohalikku kala vahendanud ja väärindanud 1995. aastast alates. Kasutavad Kuusamo ja Koillismaa vete kalu.
Väga mitmel kujul pakutakse rääbist - nt Kitkan savumuikku on suitsurääbis õli-tomatimarinaadis ja Kitkan savumuikku öljyssä on suitsurääbis õlis (konservina). Preservina on rääbis saadaval nii: Ryytimuikku on traditsioonilises kerges äädikamarinaadis roogitud pisirääbised, Suolamuikku soolvees rääbised, Tilli-Purjo muikkumarinadi on tilli-porrumarinaadis rääbised, Valkosipulimuikku on küüslaugumarinaadis rääbised ja Savukalamarinadi topsis on roogitud suitsurääbised klassikalises marinaadis.
Kalakonservidest on valikus veel Kitkan Herkun Siikaa (siiafileetükid tomatimarinaadis), Kitkan Savusärki (suitsutatud särg tomatis), Kitkan Savuahven (suitsutatud ahven tomatis) ja Kitkan Herkun Kirjolohi (suitsumaitseline vikerforell tomatis).
Valikus on veel siiamari, vikerforellimari (ka suitsutatud kujul), rääbisemari; Kitkan levite ehk piimarasvamääre siiakalamassi ja vürtsidega.
Leibjuust e. leipäjuusto on meil Eestis tuntud kui Lapi juust, aga see on pärit justnimelt Põhja-Pohjanmaa maakonnast. Nami-Namist leiab mitu erinevat viisi selle põneva Soome juustu kasutamiseks.
Kõige klassikalisem viis on aga ilmselt ahjus vahukoorega kuumutatud leibjuust, mida serveeritakse murakakompoti või -moosiga (fotol), lisaks võib peale niristada ka karamellikastet (väikesed tetrapakid, "kinuskikastike"). Väga põnev on ka lapi kohv.
Jõuamegi murakateni.
Soome keeles on rabamurakas lakka või hilla ja neid marju armastatakse Ruka-Kuusamo kandis väga. Siin väike valik ühe kohaliku tipprestorani Riipisen murakavalikust: murakasiirup sobib kuumadesse ja külmadesse jookidesse, magustoitudesse ja kastmetesse, murakamesi valmib kohalikest murakatest ja Ungari meest ja sobib tee sisse ning toiduvalmistamiseks, murakamoos sobib imeliselt magustoitude juurde, murakaželee käib uluki- ja linnuliha ning magustoitude juurde, murakatee sobib joogi tegemiseks ning murakajahu smuutide, magustoitude ja hommikupudru sisse.
Põhjapõdraliha (poroliha) on piirkonna kuulsaim liha. Kohalike jaoks, muide, üsna kallis, aga liha armastavad turistid võiksid seda kindlasti proovida. Kuulsaim kohalik põhjapõdraliharoog on kahtlemata poronkäristys (fotol), mida valmistatakse õhukestest külmutatud lihalaastudest. Seda pakutakse ilmselt kõikides kohalikes restoranides, aga kui ise liha osta, siis valmistamine on tegelikult ääretult lihtne (vt retsepti).
Uuemal ajal on poes müügil ka erinevad külmsuitsutatud põhjapõdralihatooted (kylmäsavuporo). Hinnaklass on kallivõitu, aga elegantsete suupistete jaoks sobivad nii külmsuitsutatud põhjapõdrasingi viilud kui ka külmsuitsutatud põhjapõdrakuubikud imehästi ning tasuvad proovimist.
Wild Food Kuusamo Lapland võrgustikku kuulub Pitkäsen maalaisjuustola (veebileht, FB-leht). Nende jogurtivalikus on ka kohalikest kuuselaantest inspireeritud Laktoositon Kuusenkerkkäjogurtti ehk laktoosivaba kuusevõrsejogurt.
Minule täitsa meeldis - maitse oli tunda, aga ei lämmatanud. Kindlasti soovitame proovida!
Kampanisut (fotol) on Põhja-Soomes ja Lapimaal tuntud saiakesed.
Petäjälammen Herkku tootevalikus on kampanisut täitsa olemas, aga kui Soomes neid proovida ei jõudnud, siis proovi Nami-Nami retsepti.
Oled õllesõber? 2016. asutatud Taiwalkosken Panimo sulges küll kahjuks mullu uksed, aga jõuluvana kodulinnas Rovaniemis pruulib käsitööõllesid Lapin Panimo (asutatud 2016).
Soome väikepruulikodade kohta on lisainfot ka Visit Finland lehel.
Kui loed soome keelt, siis Kuusamo juustu lehelt leiad artikli nende juustude sobitamiseks erinevate Soome õlledega: Juusto ja oluet
Hommikusöögiks soovitame pohlanektarit ja mustikanektarit - ei ole küll Ruka-Kuusamo kandis tehtud, aga ikkagi soomemaised. Muide - isegi kohalikku vett saab poest pudelis osta - Kuusamon Kirkas.
Meil Eestis on võrokestel Uma Mekk, saarlastel on Saaremaa Ehtne Toode, põhja-eestlastel Põhja-Eesti Kohalik Toit jne.
Ruka-Kuusamo kandis on Wild Food Kuusamo Lapland kaubamärk. Kui näed poes sellise märgistusega toodet, siis tead, et tegemist on kvaliteetse kohaliku kraamiga.
Fotod: Ruka-Kuusamo turismiamet, tootjad, Nami-Nami
Artikkel ilmus 23. jaanuaril 2021