Székely guljašš ehk guljašš hapukapsaga (Székelykáposzta)

Hapukapsaga valmistatud guljašš (Székely Gulyás). Roog on väga populaarne ka Tšehhis ja Slovakkias, kus seda tuntakse "segedínský guláš" nime all. Nime kohta loe allpoolt lähemalt.

Kogus
neljale kuni kuuele
Valmistusviis
Hautamine
Valmistusaeg
1 tund
Käik
Põhiroog
Lisategevused

Koostisosad

1-2 sl õli või searasva

1-2 hakitud sibulat

500-700 g tükeldatud sealiha (nt guljaššikuubikuid)

750 g hapukapsast

3 hakitud küüslauguküünt

2-3 tl ungari mahedamaitselist paprikapulbrit

1 tl (jahvatatud) köömneid soovi korral

4 dl vett või kanapuljongit

1 loorberileht

soola ja musta pipart

150 g Saare smetana hapukoort

Valmistamine

Kuumuta potis õli, lisa hakitud sibul ning prae tasasel tulel pehmeks. Lisa sealihakuubikud ning pruunista liha ümberringi.

Lisa küüslauk ning prae läbi. Alanda kuumust, sega juurde köömned ja paprikapulber.

Kalla potti 2 dl vett või puljongit, nii et liha oleks napilt kaetud. Kata pott kaanega ning hauta tasasel tulel umbes 30 minutit, kuni liha on poolpehme.

Lisa hapukapsas ning 2 dl vett või puljongit. Pista potti loorberileht, kata pott kaanega ning hauta tasasel tulel kaane all 30-45 minutit või kuni liha on pehme ja kapsas valmis, aga veel veidi krõmpspehme.

Tõsta pott tulelt, sega hulka umbes 100 g hapukoort. Timmi maitse soola, pipra ja vajadusel suhkruga parajaks. 

Serveeri leiva ja/või keedukartulitega, serveerimisel tõsta peale veel hapukoort.

Loe veel:

  • Székelykáposzta ehk kapsahautis Székely moodi ehk Székely guljašš on Ungaris ja mujal Kesk-Euroopas armastatud liha-kapsahautis. Seos Rumeenias elavate Székely ungarlastega puudub ja Transilvaania köögis seda rooga pole. Legendi järgi on roa autoriks 19. sajandi arhivaar József Székely, kes 1846. aastal sõi Pestis (ehk praeguse Budapestis Doonau paremkaldal) Komló trahteris koos ungari luuletaja Sándor Petőfiga õhtust ja toidud hakkasid otsa saama. Székely palvel segas kokk hapukapsahautise ja sealihahautise (pörkölt) lõpud kokku ja sööjatele meeldis see väga. Järgmisel korral tellis Petöfi seda rooga jälle ja kutsus seda Székelykáposzta-nimega.
    1891. aastal ilmunud Ágnes Zilahy kokaraamatus "Valódi magyar szakácskönyv" (Ehtne Ungari kokaraamat) oli see roog juba retseptina olemas.
    Rahvusvahelistes menüüdes on see roog tihti Szegedi guljašši nime all, mis võib olla lihtsalt valesti kuulmise tagajärg. Ungaris viitab "Szegedi guljašš" ühele teisele köögiviljade ja klimpidega roale. 
  • Hapukoore segamine hautise sisse - ja mitte vaid hapukoore silma lisamine hautise peale - on uuema aja lisandus, aga tundub, et väga levinud nüüdseks. 
  • Székelykáposzta kõrvale peaks pakkuma viilutatud knelle (knedliky), kerget punast veini (nt kadarka), hapukoort ja tšillikastet. 
  • Valik Ungari retsepte Nami-Namis

Retsept mugandatud siit, siit ja siit. Retsepti aitas täiustada ja foto saatis kasutaja Mann

LISA KOMMENTAAR

fadsf
postitatud 30.10.2018 15:21

Ma mõtlesin, et siin on toiduretseptid, aga tuleb välja, et kokandusalane naljanurk hoopis. Või kuidas muidu seletada seda, et hapukapsast hautatakse pool tund?

Pille
postitatud 11.02.2024 11:15

Kasutaja Mann on kunagi ammu-ammu sellise pildi saatnud:

Pille
postitatud 11.02.2024 11:28

Tegin ühel külmal veebruariõhtul, kasutasin Uus-Kongo kapsast ja valmis guljašikuubikuid. Lastele tundus esimese hooga liiga hapu, aga suhkru abil saime maitse paika. Meile mehega meeldis väga, tore vaheldus. Teen kindlasti veelgi.