kõva nisu jahu

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2008-02-01 00:57:02
Kasutaja POMPSI 18.5.2004:
Leidsin siit Ciabatta retsepti ja seal läheb vaja kõva nisujahu? Milline see on?
Eestis kasvatatakse enamasti pehmet ehk harilikku nisu (Triticum aestivum), mis on levinuim nisuliik. Kõva nisujahu ehk durum-nisujahu saadakse kõva nisu (Triticum durum) jahvatamisel. Kõva nisu sisaldab rohkem kleepvalku (10-14%) kui harilik nisu. Samast nisuliigist valmistavad itaallased erinevaid makarone, segades kõvanisujahu veega. Ent itaalia koduperenaised saavad sama tulemuse enamasti harilikku jahu ja muna kasutades. Soomes on antud jahu tuntud kui "durumvehnä/kova vehnä/ makaronivehnä/lasivehnä". Ingliskeelsetelt kaubalettidelt tasub otsida jahupakke sildiga "strong (wheat) flour" või "durum wheat flour". Eesti kohta kahjuks ei oska midagi öelda. Kui kauplustest kõva nisujahu ei leia, siis asenda see retseptis osaliselt peene mannaga või speltanisujahuga - saad autentsema ciabatta kui puhtalt vaid harilikku nisujahu kasutades. (Vastatud 18.5.2004)
Kasutaja MONO 15.8.2004:
Eestis praktiliselt ei ole saadaval. Vahelduva eduga on siiski müüdud ka Stockmannis "Durumnisujahu" (soome päritoluga) nime alla. Teistes poodides pole kohanud.

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Fre
Postitusi: 1233
Abikokk
2008-12-13 16:37:56
Nami-nami oskab enne vastata kui mina oskan küsida - just juurdlesin et miks küll on Namaste raamatus Itaaliapärase saia koostises polenta.... Aga kui nüüd võtta siit nami-namist Ciabatta põhiretsept ja kasutada tavalist jahu siis kui suure osa sellest peaks mannaga aendama? Kas parem on eestimanna või maisimanna? Ja kuna teema on juba väga vana siis äkki on kõva nisujahu kättesaadavuse osas mingeid edasiminekuid siinkandis?
Merilin
Postitusi: 953
Abikokk
2008-12-13 17:38:38
Mitte jahu ei ole kõva, vaid nisu on kõva - siis vististi ikka "kõva nisu" ja "kõva nisu jahu" :) Aga mu meelest olen ma seda viimasel ajal isegi Selveris müügil näinud, kui see nüüd Kaubamaja ei olnud.

Pisike ja Pisut Segi, teadagi...

Fre
Postitusi: 1233
Abikokk
2008-12-15 15:35:31
Sain soovitu täiesti juhuslikult NOP'i sattudes. Kõva nisu jahu siis, tänud Thredahliale keelenõu eest. Praegusel hooajal on ju tüüpsõna piparkook - pehme pipar kook ja kõva pipar kook ;). Võtan nüüd ciabatta-hoogu.
Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2008-12-15 15:45:04
Thredahlia:
Mitte jahu ei ole kõva, vaid nisu on kõva - siis vististi ikka "kõva nisu" ja "kõva nisu jahu" :) Aga mu meelest olen ma seda viimasel ajal isegi Selveris müügil näinud, kui see nüüd Kaubamaja ei olnud.
Seda teemat peaks tegelikult siin lahkama, aga loomulikult on Thredahlial (taas :)) õigus - kõva nisu ja pehme nisu on nisusordid, millest jahvatatakse jahu. Lihtsalt mul on nami-nami andmebaasis komponendina kirjas "nisujahu", millele ma siis mõnikord täpsustava "kõva" ette panen. Tulemuseks ongi siis "kõva nisujahu". Kuni ei ole piisavalt suurt massi retsepte, kus vaja just ja ainult "kõva nisu jahu", siis ei hakka eraldi ainekategooriat selle jaoks tegema.

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Merilin
Postitusi: 953
Abikokk
2008-12-15 17:53:16
Pille:
Thredahlia:
Mitte jahu ei ole kõva, vaid nisu on kõva - siis vististi ikka "kõva nisu" ja "kõva nisu jahu" :) Aga mu meelest olen ma seda viimasel ajal isegi Selveris müügil näinud, kui see nüüd Kaubamaja ei olnud.
Seda teemat peaks tegelikult siin lahkama, aga loomulikult on Thredahlial (taas :)) õigus - kõva nisu ja pehme nisu on nisusordid, millest jahvatatakse jahu. Lihtsalt mul on nami-nami andmebaasis komponendina kirjas "nisujahu", millele ma siis mõnikord täpsustava "kõva" ette panen. Tulemuseks ongi siis "kõva nisujahu". Kuni ei ole piisavalt suurt massi retsepte, kus vaja just ja ainult "kõva nisu jahu", siis ei hakka eraldi ainekategooriat selle jaoks tegema.
Oi mulle meeldib täna närida - mitte nisu sordid, vaid kõva nisu ja harilik nisu on lausa erinevad liigid :D Millegipärast kiputakse seda kõva nisu jahu erinevates allikates "00" nisujahuga ühte patta pistma (nii et see "00" ja "durum" vahetusse lähevad, "00" ei pruugi durum olla).

Pisike ja Pisut Segi, teadagi...

Marigold
Postitusi: 1
Kokaõpilane
2009-01-10 16:31:21
Selveris (Järvel) oli durumnisujahu olemas, Soome päritolu Myllyn Paras