Koogiretseptid võivad mõnikord küpsetaja segadusse ajada - küpseta keskmise kuumusega ahjus, kuni kook on küps; küpseta 160-kraadises ahjus 50-60 minutit; küpseta kuldpruuniks; kontrolli koogi küpsust puutikuga. Tuleb tuttav ette, eks? Aga millal siis on õige aeg kook ahjust välja võtta?
Siinkohal on silmas peetud kohevaid mureda ja kuiva sisuga vormikooke, biskviite, keekse ja muffineid. Ülaltoodud punktide järgi ei saa kontrollida nende kookide küpsust, mille sisu peabki jääma voolav või niiske (juustukoogid, mõned šokolaadikoogid jms).
Kui tuba saab magusat koogilõhna täis, on aeg küpsetist kontrollida. Ära tõmba ahjuust kohe lahti, vaid hinda koogi küpsust kõigepealt läbi ahjuukse. Kui kook on silmnähtavalt toores või selle keskel on märg laik, ära ust ava. Liiga vara avatud ahjuuks (suur temperatuuri muutus) põhjustab koogi allavajumise ja küpsetis jääb madal ning tihke.
Kui kook tundub silmaga hinnates küpsenud (kerkinud, kuiva pinnaga, kergelt pruunistunud) ning ääred hakkavad vormi küljest lahti lööma, võid ukse avada ning kontrollida küpsust lisaks sõrme või puutikuga.
Ära tõsta kooki kontrollimiseks ahjust välja! Ava uks ja tegutse kiiresti ning ettevaatlikult. Kasuta koogivormi lähemale tõmbamiseks kindlasti pajakindaid!
Paljudes koogiretseptides on lause: “Kontrolli koogi küpsust puutikuga”. Nii mõnigi retsepti lugeja on küsinud: “Mis asi see puutik veel on?” :)
Puu + tikk = puutikk ehk tuletikk, hambaork või bambusest grilltikk. Hambaorgiga on kõige mugavam koogi küpsust kontrollida, kuigi selleks sobib ka metallist varras või väike nuga. Metall on aga libedam ja ei pruugi nii head tulemust anda, kui puit. Igal juhul on tähtis see, et koogi sisse torgatav ese oleks parajalt pikk, peenike ja ei tekitaks koogi sisse suurt auku.
Fotol on kook kontrollimiseks ahjust välja tõstetud, kuid sina ära seda tee! Torka puutikk koogi keskele ning tõmba välja. Kui tikk on märg (tainaga koos), sulge ahjuuks ja lase koogil veel küpseda. Kui tikk on puhas ja kuiv (üksikud koogipurud võivad küljes olla), võta kook ahjust välja. Kindluse mõttes võid puutikku torgata mitmesse erinevasse kohta.
Asi ei ole sugugi selles, et retsepti autor tahab saladuses hoida, kui kaua tema kook täpselt ahjus on, vaid hoopis selles, et suure tõenäosusega erinevad tema küpsetamistingimused sinu omadest. Kui retseptis on kirjas, et küpsetamiseks kulub 20 - 30 minutit, alusta koogi kontrollimist 20 minuti möödudes. Ajavahemik on tegelikult palju küpsetajasõbralikum kui konkreetselt märgitud aeg, mida näiteks algajad küpsetajad sageli pimesi usaldavad. Võta konkreetselt etteantud küpsetusaega kui head lähtepunkti, suhtu sellesse paindlikult.
Nagu eelpool mainitud, on igal küpsetajal küpsetamiseks erinevad tingimused. On väga väike tõenäosus, et sa küpsetad oma kooki täpselt samasuguses ahjus ja samast materjalist koogivormis nagu retsepti autor, et kasutad täpselt samasuguseid tooraineid ja segad tainast sama kaua. Küpsetamine on teadus omaette! Kuna tingimused on erinevad, võibki juhtuda, et sinu kook küpseb ettenähtud ajast vähem või kauem.
Mida täpsemalt retsepti järgid, seda usaldusväärsem on küpsetusaeg. Niipea kui muudad koostisaineid, koguseid või koogivormi suurust, pead arvestama muutustega küpsetusajas.
Näiteks, kui kasutad retseptis soovitatud 20 cm koogivormi asemel 24 cm läbimõõduga koogivormi, küpseb sinu kook kiiremini ja vastupidi.
Aga võib-olla on asi selles, et sinu ahi valetab! Kas oled kindel, et valitud temperatuur vastab ahju tegelikule temperatuurile? Võib-olla on ahjus 200 kraadi asemel hoopis 180 kraadi?
Õpi oma ahju tundma! Kontrolli ahju temperatuuri ahjutermomeetriga. Leiad selle suurematest supermarketitest või kodutarvete poest. Kui ahi näitabki valesti, saad sellega järgmisel korral arvestada ja temperatuuri vastavalt vajadusele kõrgemaks või madalamaks keerata.
Testin tikuga/hambaorgiga :)
Ikka tiku vöi orgiga.
testisin tikuga