Täiskasvanud mõõdukalt aktiivse naisterahva päevane energiavajadus on umbes 2000, mehel umbes 2600 kcal. Täpne energiavajadus sõltub peale inimese vanuse ja soo väga palju ka tema füüsilisest aktiivsusest, aga ka muust. Näiteks on energiavajadus mõnevõrra suurenenud haigestumise korral, kui organism peab haigustekitajate vastu võitlema.
Praegu, kui inimesed on kaugtööl, spordisaalid kinni ning väljas käiakse üldjuhul vähem, on energiavajadus paljudel inimestel tavapärasest väiksem. Samas võivad stressiolukord, igavus ja üldine ärevus osadel inimestel suurendada isusid ning kui koju on varutud suures koguses toitu, võib olla kiusatus seda pidevalt süüa päris suur.
Immuunsüsteemi toimimiseks on oluline tasakaalustatud ja mitmekesine toitumine, sh saada piisavalt valke, kiudaineid, vitamiine ja mineraalaineid. Oli kuulda ning poeriiulitelt ka näha, et paljud inimesed varusid eelmisel nädalal koju suuremas koguses toitu, et ei peaks koduste toiduvarude pärast muretsema ega sageli poes käima, et vältida kokkupuuteid teiste inimestega. Nii said toiduriiulitelt otsa kuivained ning purgisupid, mis aga katavad mitmekesise toitumise vajadust vaid väikese osa. Pelgalt varutud kuivaineid ja kuivsuppe süües jääb toidulaud üsna kesiseks, samuti võib valmistoitudest saada liigselt soola.
Seetõttu peaks toitude valmistamiseks kasutama ka värskemat kraami, eriti puu- ja köögivilju, mis on looduslikud C-vitamiini allikad. Vajalikud toidugrupid on ka piimatooteid, kala, linnuliha, pähklid-seemned. Lisades makaronidele või tatrale ohtralt köögivilju ning vähese koguse näiteks kala, kodujuustu, muna või linnuliha, juues kõrvale keefiri ning võttes viilu leiba, saab oma toidulauda tasakaalustada.
Kodust toidutagavara tuleks aeg-ajalt üle vaadata ning süüa eelisjärjekorras ära need, mille realiseerimistähtaeg on lähemal. Hea mõte on varutud toiduainete baasil välja mõelda nädala-kahe menüü, millest kindlasti ei puuduks ka värsked toiduained, mida saaks aegajalt juurde tuua. Mida läbimõeldum on planeeritav menüü, seda vähem peab poodi külastama. Samas ei tasu liigselt toitu kokku osta ka sellepärast, et riknema kippuvad toiduained kaua ei säili. Oleks kahju, kui see hiljem leiaks tee prügikasti.
Ka karantiinis olles on võimalik oma ostud rohkem läbi mõelda ja tellida need võimalusel e-poest või paluda lähedastel või sõpradel tuua lisaks olemasolevatele kuivainetele ka värskeid tooteid (puu- ja köögiviljad, piimatooted, kala, linnuliha).
Kolme päeva näidismenüü 2000 kcal energiavajadusega inimesele, mis tagab suure osa enam-vähem kõikidest (v.a D-vitamiin) vajalikest ainetest. Vesi, suhkruta kohv ja tee menüüs ei kajastu.
Kogused on toodud grammides
Hommikusöök
Kaerahelbepuder (piim pooleks veega), banaan 200/100
2 terasaia sardiinikonserviga 60/40
Tee meega 250/5
Oode
Kama keefiri ja külmutatud marjadega – 50/200/100
Lõunasöök
Makaroniroog (vähese hakkliha ja külmutatud köögiviljadega), marineeritud peet 250/100
Teraleib 35
Keefir 200
Apelsin (kaal koorega) 250
Õhtusöök
Borš purgisupist (suurema lahjendusega, lisatud porgandit, kapsast) 400
Teraleib sulatatud juustuga 35/10
Hommikusöök
Puder seemnete ja kliidega (piim pooleks veega), banaan 200/100
2 terasaia sardiinikonserviga 60/40
Tee meega 250/5
Oode
India pähklid 20
Paprika 150
Lõunasöök
Borš purgisupist (suurema lahjendusega, lisatud porgandit, kapsast) 400
Teraleib 35
Saiavorm piimaga 150/100
Õhtusöök
Tatrapuder paprika ja hernestega, kaste veiselihakonservist 300/200
Porgandi-küüslaugusalat majoneesiga 50
Hommikusöök
Külm neljaviljahelbe puder india pähklitega, banaan, külmutatud mustsõstrad 200/50/50
Terasai või ja juustuga 30/5/15
Oode
Ise tehtud müsli (röstitud kaerahelbed meega, mandlid, kõrvitsaseemned, aprikoos) piimaga 50/100
Lõunasöök Tatrapuder paprika ja hernestega, kaste veiselihakonservist 300/200
Teraleib 35
Keefir 200
Õhtusöök
Hautis oakonservi, brokoli, porgandi, suvikõrvitsa , paprika ja vähese kanaga 400
Teraleib 35
Tee meega 250/5
Küll õpetatakse, kuidas istuda, kuidas astuda, no ei ole need inimesed nii rumalad.