Tomatid seemnest kasvama!

On hea aeg alustada tomatitaimede ettekasvatamisega. Küsimusele "kuidas seda teha" on palju erinevaid vastuseid – iga aednik eelistab oma viisi.

Selles artiklis paneme kirja soovitused Nami-Nami toimetaja Martiina Anni kogemustest, millest värsked tomatikasvatajad juhinduda saaks :)

Vajad:

 • Alustuseks on vaja seemneid. Enne seemnete ostmist on vaja läbi mõelda, kui palju ja milliseid tomatisorte kasvatada soovitakse – kas on vaja madalakasvulisi tomateid või kõrgustesse pürgivaid taimi? Kas eelistatakse kirsstomateid või lihatomateid?
 • Lisaks vajad kasvusubstraati. Poodides on saada erinevaid pikeerimismuldasid, mis on mõeldud justnimelt pisikeste taimede kasvatamiseks, sisaldades piisavas hulgas väetist jm vajalikke aineid.
 • Ning loomulikult on vaja anumaid, kuhu seemneid külvata. Mina eelistan pisikesi, u 5x5 cm potikesi, millesse ise mulla panen. Tean, et osadele meeldivad turbatabletid, mis on ühekorraga nii kasvusubstraat kui konteiner. Ja olgem ausad, seemnetest taimede kasvatamiseks võib mulla panna ka suvalisse plastkarpi, niikaua kuniks seemned teineteisest piisavalt kaugele istutatakse.
 • Vajad veel silte, mida taimede juurde panna (juhul, kui soovid teada, mis sort kus anumas kasvab :) )

Kuidas?

 • Täida anumad mullaga umbes kolmveerandi ulatuses
 • Kasta muld niiskeks, nii et see oleks üleni niiske, aga mitte päris muda :)
 • Pane seemned mullale (mulla peale!) – Mina panen uusi seemneid ühe seemne 5x5cm topsikese kohta, aga kui seemned on vanemad kui aasta, siis kaks seemet topsikese kohta, et suurema tõenäosusega iga topsis taim kasvama hakkaks
 • Kata seemned õhukese kihi mullaga (seemne peal peaks olema umbes 0,5 cm paksune mullakiht)
 • Aseta anumad valgusrohkesse sooja kohta (valgus hakkab rolli mängima siis, kui taimed end mullast välja ajavad, soojust vajavad aga juba ka seemned)

Mis edasi saab?

Seemned peaks idanema ja tõusmed mullast välja ajama umbes nädala- kahega. Edasi peab hoolega järgima valgustingimusi, et taimed välja ei veniks (üks põhjus, miks mulle meeldivad tomatitaimed – isegi algselt välja veninud taimedes saab hiljem täiesti asjalikud isendid vormida :)). Siinkohal võib abiks olla ka taimekasvatuslamp.

Kindlasti ei tohi unustada taimi kasta – mulla pind tasub hoida niiske (aga mitte liigmärg!) ning kastmisel tuleb olla ettevaatlik, et pisikestele taimedele vett peale ei valaks.

Kui taimed on kasvatanud esimesed päris lehed (need juba tomatitaime lehtede moodi lehed), võiks taimi suurematesse pottidesse ümber pikeerida. 

Kuidas pikeerida taimi?

Mina istutan tomatitaimi ümber siis, kui esimesed pärislehed on taimedel olemas (jah, on ka juhtunud, et istutan taimi ümber oluliselt hiljem – ka sellisel juhul on nad mul edasi kasvanud :)).

 • Vajad umbes 10 cm läbimõõduga potte (põhjas peab olema ava, et liigne vesi saaks välja voolata) ja pikeerimismulda
 • Täida uued potid poole ulatuses mullaga, tee keskele sügav auk
 • Kummuta ettevaatlikult tomatitaim koos mullapalliga väiksest potikesest välja
 • Aseta taim koos mullapalliga uude potti. Võid ta istutada sügavale, kuni idulehtedeni mulla sisse
 • Pane peale veidi mulda, et katta istutusauk kenasti. NB! Ära (idu)lehti mulla alla mata!
 • Kasta muld märjaks
 • Aseta potid valgusrohkesse kohta, umbes 20*C juurde

Edasi hoolitse taimede eest neid aeg-ajalt kastes, aeg-ajalt liigutades (nad ei tohiks liiga tihedalt koos olla, muidu kipuvad välja venima) ja neid heade sõnadega kosutades :)

Kasvuhoonesse istutamiseks on  tomatitaimed valmis, kui esimesed õienupud on küljes (kehtib klassikaliselt kõrgekasvuliste taimede kohta). Kuidas seda teha, loe siit artiklist!

 

Loe veel:

Martiina Anni
Martiina Anni
postitatud 29.02.2020 10:53 LISA KOMMENTAAR

Kommentaarid


Nele Mikk
postitatud 02.03.2020 16:45

Kas kasutatud substraat läheb komposti või tohib kasutada järgmise partii külvamisel?

Merle Merle Sirk
posted on 02.03.2020 20:19

Üldiselt sama mulda uuel partiil ei soovitata kasutada.

Tiia V.
postitatud 06.04.2023 07:39

Ise kasvatatud tomat on supervõim!