Reisiampsud #27: Kristi Rebane & Tai

"Reisiampsud" on Nami-Nami lugudesari, kus uurime armastatud eestimaalaste käest, mida maitsvat nad oma viimasel reisil sõid ja soovitame retsepte, mille abil reisimälestusi oma koduköögis taaselustada.

Täna kirjutab toidublogija Kristi Rebane (Jazzino.) oma Tai-reisist.

Kus käisid ja kui kaua reis kestis?

Käisin meie pimeda veebruarikuu tasakaalustamiseks Tais D-vitamiini varusid täiendamas. Reis kestis kaks ja pool nädalat.

Milline oli reisil Sinu tüüpiline hommikusöök?

Enamjaolt sõin kerge hommikusöögi hotellides - veidi müslit jogurti või piimaga ja kohalikku puuvilja: pisikese banaani, viilaka arbuusi või imemagusat ananassi. Kohv tähendab enamikes kohtades Nescaféd, ja päris kohvi pidi linna pealt Google Mapsiga otsimas käima. Aga siis, kui coffee shop’i kord üles leidsin, oli see tavaliselt super hea kohviga, moeka hipster-industriaal sisekujundusega ning mitmes kohas röstiti isegi ube ise. Vahepealset tavalist kohvi ei leidunudki.

Millised olid kolm kõige eredamat toiduelamust?

Enne toiduelamusteni liikumist väike kõrvalepõige: Tais ei saa üle ega ümber kohalikest värsketest puuviljadest. Neid sõin iga söögi alla ja peale, ja kui leitsak tänaval vaikselt liiga tegema hakkas, sai mõne ratastel leti tagant tädi käest shake’i osta - kannmikserisse sinu soovitud viljad ja jää ning imemaitsev jahutaja sai sekunditega valmis. Tähtis oli tädile kindlasti öelda, et sa soovid oma jooki no sugar ehk suhkruta, kuna seda armastavad taid igale poole lisada. Minu lemmikud kombod olid mango + granadill või mango + granadill + banaan.

Peamine toit, millest Tais üle ega ümber ei saa on vokitud riisinuudliroog pad thai. Olen pad thai’d päris palju siin-seal reisides ja ka Eestis söönud, ning alati on roog väga erinevalt maitsenud. Nii et läksin Taisse missiooniga lõpuks aru saada, kuidas siis üks õige pad thai maitsema peaks. Tulemus? Tuleb välja, et ka Tais tehakse seda eri piirkondades erinevalt. Aga üks silmiavav kogemus seoses pad thai’ga mul oli - tofu on imehea! Kuigi mul liha vastu midagi ei ole, kala ja mereande armastan tohutult, siis ikkagi võtsin pad thai tavaliselt tofuga, lisaks loomulikult ka muna. See oli seal tavaliselt imehea, pehme ja värske maitsega. Nüüd tagasi Eestis arvan, et üritan ka ise muidu maitsetust tofust midagi head välja võluda.

Teise toiduelamuse sain rohelise papaia salatist ehk som tam’ist, mida suures puidust uhmris valmistatakse. Tegu on toorsalatiga, kus roheline papaia (ehk meile tuntud punase viljalihaga magusa papaia veel küpsemata toores variant) koos kastmega läbi muljutakse ja siis eraldi taldrikul pearoa kõrvale serveeritakse. Kui pad thai käib alati mahe, siis papaiasalat on pigem vürtsikas, ning mina tellisin tavaliselt thai spicy, et hea tšilline suutäis saada. Kuuma ilmaga on selline värske magus-vürtsikas salat parim valik!

Kolmas toiduelamus oli panang karri, ehk punane karri, kuhu on ka maapähkleid lisatud. Kui varem oli minu kõigutamatu lemmik vürtsikamat laadi roheline karri (eriti suurte hiidkrevettidega), ikka ohtra kookospiimasoustiga, siis taldrikul tagasihoidlik ning vähese kastmega panang suutis mu Tais täiesti ära võluda. Eriti meeldis mulle panang kalmaaridega.

Kokkuvõttes on tai köök i-m-e-line! Värske ja maitsekas ja toidulaualt leiab kõike: magusat, haput, vürtsikat, mahedat… Maitsete tasakaal on suurepäraselt paigas ning neid värskeid puuvilju, mereande ning vürtse-ürte jään ma tõeliselt taga igatsema.

Järgmise reisini!

Nami-Nami soovitab:

Tai köögi alla liigitatud retsepte on Nami-Namis üle 100 (vt siit). Kas need kõik 100% autentsed on, ei oska kinnitada, aga ligilähedase maitseelamuse saab ikka :)

Kristi mainitud roogadest leiad paar pad thai retsepti, kaks panang-karri retsepti ning hetkel lausa kolm varianti kuulsast som tam salatist. 

Loe veel:

Nami-Nami retseptikogu®
postitatud 12.03.2019 19:23 LISA KOMMENTAAR

Kommentaarid