Reisiampsud #10: Kati Varblane & Makedoonia

"Reisiampsud" on Nami-Nami uus lugudesari, kus uurime armastatud eestimaalaste käest, mida maitsvat nad oma viimasel reisil sõid ja soovitame retsepte, mille abil reisimälestusi oma koduköögis taaselustada.

Eesti Kindlustusseltside Liidu kommunikatsioonijuht Kati Varblane räägib oma hiljutisest reisist Balkani poolsaarele. 

Kus käisid ja kui kaua reis kestis?

Olime perega nädalasel puhkusereisil Ohridis, Makedoonias. Ohrid on Makedoonia suvepealinn nagu meil Pärnu. Pealinlased Skopjest käivad seal nädalavahetustel puhkamas, toimub palju kontserte ja melu on suur. Ohridis on ilus vanalinn, palju õigeusu kirikuid ja mošeesid. See on pika ajalooga linn, mis kuulub koos Ohridi järvega UNESCO maailmapärandi nimistusse. Suvel on Ohridisse mugav sõita, sest sinna viib Nordica otseliin.

Milline oli reisil Sinu tüüpiline hommikusöök?

Hommikusöök oli meil hotellis Park Golden View, kus lisaks omletile ja vorstikestele pakuti igal hommikul ka pirukaid ja värskeid salateid.

Pirukatest üheks lemmikuks oli mul fetajuustu pirukas filotaignas.  See pirukas meenutas mulle Kreekat, aga Makedoonia on Kreeka naaber ja neil ongi palju ühiseid jooni.

Hetkel on Makedoonias tuline diskussioon, kas peaks enda riigi nimeks võtma Põhja-Makedoonia, nagu kompromiss Kreekaga ette näeb. Kreekas on ju Makedoonia nimeline maakond ja lihtsalt Makedoonia Vabariiki kreeklased ei tunnusta. Referendum selles küsimuses toimub 30. septembril.

Millised olid kolm kõige eredamat toidumälestust?

Ohridis peab kindlasti sööma Ohridi järve forelli. Seda värskelt püütud kala grillitakse kergelt ja maitsestatakse soolaga. Kindlasti leiab forelli Ohridi järveäärsetes söögikohtades ja vanalinna restoranides, näiteks meie käisime MoMir restoranis. Suurema elamuse saime aga kalarestoranis Rajska Dolina, kui sõitsime Ohridist Bitola linna poole.Tee ääres oli silt "taverna rõbalka", keerasime väiksele teele ja leidsime ees armsa rohelise oaasi jõe ääres, kus kukk, kanad ja kass kõndisid tähtsalt ringi. Kelner, vanem härra, tõi lauale kolm värskelt püütud Ohridi forelli ning küsis, kas need sobivad meile. Seejärel kalad grilliti ning toodi need mahlased ja hõrgud forellid lauale.

Kõrvale võtsime šopska salatit. Šopska salatit pakutakse pea igas söögikohas ja sõin seda reisil päris tihti. See on imelihtne ja maitsev salat - tomati- ja kurgitükid ning riivitud fetajuust. Mõnes kohas oli salatis sibulat, mõnes ka paar oliivi lisatud. Selline salat on omane ka Bulgaariale, Kreekale ja Balkanimaadele, aga eks nad ole ka Makedoonia naabrid.

Makedoonia salat on paljude söögikohtade menüüdes. Mulle maitseb selle salati juures praetud paprika, millele on lisatud tomatilõigud, sibul, petersell, natuke soola ja õli. Makedoonias valmistatakse ka palju soolaseid kastmeid ja hoidiseid nagu baklažaanikreem ja paprikakaste ajvar. Need on Makedoonia ja teiste Balkanimaade rahvusroad.

Nami-Nami retseptikogu®
postitatud 10.08.2018 09:33 LISA KOMMENTAAR

Kommentaarid


Pille
postitatud 13.08.2018 08:34

Suur aitäh toreda ülevaate eest Katile! Pakkusin eile külalistele Makedoonia tomatisalatit röstitud paprikatega - nüüd on vähemalt ühel Makedoonia retseptil siin Nami-Namis ka foto juures :)