Metsik riis e. vesiriis (ld k. Zizania palustris, ingl. k. wild rice e. Canada rice) on kitsalehine üheiduleheline taim, mille augustis-septembris valmivaid seemneid kasutatakse toiduks.
Vesiriis kasvab madalas vees järve- ja ojakallastel ja Põhja-Ameerika, täpsemalt Suure Järvistu kandi indiaanlased on vesiriisi ammustest aegadest toiduks kasutanud. Eriti sõltusid vesiriisist Ojibwa ja Menomini hõimud, viimaseid kutsuti lausa Metsiku Riisi rahvaks (ingl. k. Wild Rice people). Indiaanlased keetsid metsikut riisi ning sõid seda maisi, ubade ja kõrvitsaga; riisivarusid säilitati kasetohust anumates.
Varasematel aegadel tarbiti metsikut riisi toiduks ka Indias ja Hiinas, aga seal on harilik riis (Oryza sativa) metsiku riisi varju jätnud. Tänapäeval kasvatatakse metsikut riisi peamiselt Minnesota osariigis, veidi vähem Wisconsini osariigis ning Lõuna-Kanadas.
Võrreldes teiste teravijadega on metsik riis üsna valgurikas, sisaldab B-rühma vitamiine (nt B1 e. tiamiin, B2 e. riboflaviin, B3 e. niatsiin) ning mineraalaineid.
NB! Metsik riis ehk vesiriis on musta värvi, aga ära aja seda segi tavalise musta riisiga ehk hariliku riisi musta variandiga!