Guacamole säilitamine

Guacamole on maitsev ja tervislik, pealegi mõnus dipikaste suupistelauale. Ebamugavaks võib aga osutuda selle säilitamine isuäratavana enne suupisteid väärivat üritust. Guacamole kipub nimelt üsna kiiresti pinnalt pruuniks muutuma, mistõttu tihtipeale arvatakse, et see tuleks valmistada vahetult enne söömist. Tegelikult saab aga lihtsa nipiga teha õhtul pakutava guacamole valmis juba hommikul ja vältida pruunistumist. See on ensümaatiline protsess, mida aeglustavad happeline keskkond (laim, sidrun, tomat), hapniku ligipääsu piiramine (toidukile, veekiht), madal temperatuur (külmik) ja osad väävliühendid (sibul).  Purustatud avokaado puhul lihtsalt toimub see kiiremini kui lihtsalt pooleks lõigatud vilja lõikepinnal, isegi kui guacamolesse on lisatud happelist sidruni-või laimimahla ja tomatit.

Võrdleme järgnevalt mõnd populaarset soovitust guacamole värvimuutuse vältimiseks.  

Peale 3 tundi seismist toatemperatuuril on näha, et kilega ja kileta hoidmisel pole olulist vahet ja mõlemad on märgatavalt pruunimaks muutunud. Sibulaga versioon on natuke parem ja kile ning veekihiga on jäänud roheliseks. 6 tundi peale katse algust on kõik kolm peale veekihi ühtlaselt pruunid. Kile ja veekihi all on guacamole aga meeldivalt roheline veel ka peale üleöö külmikus seismist.

Hakitud sibul, kui seda retseptis kasutada, soovitatakse serveerimiseni laotada guacamole pinnale ja segada läbi alles vahetult enne serveerimist. Sibula efekt on peale 3 tundi märgatav, aga ainult vahetult tükikeste ümber. Et see mõistlikult toimiks, peaks guacamole kogus olema üsna suur ja sibulakiht ilmselt üsna paks.

Soovitatakse ka laotada toidukile otse guacamole pinnale, aga see toimib tavalise toidukile puhul mingl määral ainult tunniks-paariks, sest tavaline toidukile tegelikult laseb siiski hapnikku läbi ja ei toimi päris nii, nagu võiks arvata, mis oli näha ka avokaadopooliku säilitamise juures

Kõige efektiivsem on panna guacamole kõrgesse kitsamasse nõusse, et pindala oleks võimalikult väike ja katta guacamole pind ning nõu küljed toidukilega ja kallata kile peale paar sentimeetrit külma vett. Osad soovitused jätavad kile ka kasutamata ja kallavad vee ettevaatlikult otse guacamole pinnale.

LOE VEEL:

Merilin Rosenberg
Merilin Rosenberg
postitatud 01.11.2015 13:02 LISA KOMMENTAAR

Kommentaarid