Hanepraad

Sel moel, sibulõuntega täidetult, serveerisin hane ühel 2009. a. jõuluõhtusöögil. Hani oli jahutatud "Oldenburgi" hani Saksamaalt.

Kogus
kaheksale kuni kümnele
Valmistusviis
Küpsetamine
Valmistusaeg
Käik
Põhiroog
Lisategevused

Koostisosad

4.5-4.8 kg küpsetamiseks ettevalmistet hani

õuna

soola

musta pipart

Valmistamine

Eemalda hane sisemusest hanekael ning kilekotike rupskitega. Neid võid kasutada haneleeme valmistamiseks. Samuti eemalda kohe kõhuõõnsuse ees olevad "rasvapadjad" - neid võid kasutada nt ahjukartulite või kapsa valmistamisel.

Maitsesta hani seest ja väljast soolaga. Täida kõhuõõnsus väiksemate õuntega (nt sibulõuntega), millelt on eemaldatud varrejupp. Sulge kõhuõõs puutikuga.
Aseta hani ahjupannile "selili", kata korralikult fooliumiga.
Küpesta 220-kraadises ahjus umbes kolm tundi. Umbes tunni aja pärast võta hani korraks ahjust välja ja kalla ahjupannile kogunenud rasv kaussi. Pane hani uuesti ahju, aga korda rasvaeemaldust umbes iga poole tunni tagant (vastasel juhul läheb kogunenud rasv kõrbema).
Umbes 3 tunni pärast eemalda hanelt foolium, kalla hanele klaasitäis külma vett*, jahvata veskist veidi soola-pipart peale ning küpseta ahjus veel 20 minutit, et hani saaks veidi jumet.
Võta hani ahjust välja, lase kuni 30 minutit fooliumisse mähitult puhata.
Siis lõika viiludeks.

* Seda võid teha vaid siis, kui hani on metallist ahjupannil. Klaas- või savivormi puhul kalla peale pigem sooja vett või kasuta praeleent.

Isegi pea viiekilosel hanel on liha piisavalt vaid 6-8 sööja jaoks, ent kui piisavalt lisandeid pakkuda, jätkub kuni kümnele. Meie serveerisime lisandiks ahjukartuleid, hautatud punast kapsast ploomide ja apelsinimahlaga, ahjuporgandeid vahtrasiirupi ja küüslauguga ning haneleent.

LISA KOMMENTAAR