8 kooritud küüslauguküünt
1 suurem sellerivars koos lehtedega
200 g värsket punast tšillikauna koos seemnetega
1 suur punane paprika ilma seemneteta
4 dl hakitud värsket tilli
3 dl hakitud värsket koriandrit
0.75 dl punast veiniäädikat
1 tl soola
Peenesta küüslauk kergelt köögikombainis. Lisa hakitud petersell, tšillipipar ja paprika. Lisa hakitud maitseroheline ja haki köögikombainis peeneks.
Kalla segu kaussi, lisa äädikas ja sool. Kata toidukilega ja lase enne purkidesse panemist üle öö seista.
Tõsta purkidesse ja säilita külmikus - adžika on parim kolme päeva pärast.
Kui soovid adžikat kauem säilitada, siis pane adžika purkidesse ja steriliseeri purke keevas vees.
USA autori Darra Goldsteini retsept. Pildi tegi Nami-Nami toimetaja Ilse Metsamaa.
Ma lootsin rohkem toidukõrvase kastme moodi asja saada, aga tulemus oli ikka väga terav, kuigi kasutasin pikki paprikaid (kokku 300 g), mis kasvamise käigus veidi kibedaks olid läinud ja vaid ühte cayenne'i-kauna. Kui oleks ehtsat kanget tšillipipart kasutanud, siis vist küll üle poole teelusikatäie toidu sisse panna ei saaks :) Päris täpselt retsepti järgi ei teinud - lisaks eelnimetatule ei pannud varssellerit, selle asemel u 2 dl hakitud peterselli. Kokku sai maitserohelist ka paar dl vähem, sest tundus ikka hirmus palju seda olevat. Veidi panin suhkrut ka - äädikat tasakaalustama ja maitseks hmeli-suneli maitseainesegu. Vaatasin originaalretsepti - tšillit on 1/4 naela, ehk 115 grammi, tilli 4,5 dl ja koriandrit 2 dl ja soola 1/4 tl (mida on selgelt liiga vähe). Muu on sama.
Veel - säilitamiseks ei ole vaja tingimata steriliseerida, see rikub maitset. Purk tuleb ääreni täis panna ja õhuke kiht õli peale valada, siis seisab külmkapis kenasti.
mina teen selle retsepti järgi, ainult kasutan tavalist äädikat.
Küsisin Gruusias, kuidas adžikat tehakse. Umbes niimoodi (kogused on ligikaudsed):</br> 3 kg punast paprikat, 0,5 kg punast tšillit, kolm keskmist pead küüslauku lastakse läbi hakklihamasina. Lisatakse soola (kindlasti tavaline mere- või kivisool) ja u pool klaasi veini- või õunaäädikat (maitse järgi). Maitserohelist võib panna, võib mitte panna. </br>Segu jäetakse paariks-kolmeks päevaks toatemperatuurile seisma, kus see kergelt hapneb. Siis kallatakse steriliseeritud purkidesse. </br> Aga kui ei taha nii haput adžikat, võib teha ka nii, et segu lastakse korraks keema ja siis kohe purki. </br> Võib teha ka mahedamat adžikat, mis sobib kohe kastmeks, siis lisatakse kõigele eelnevale u 1-2 kilo kooritud purustatud tomateid.</br>
Adžika
Gruusia retsept, üsna kange versioon.
Serveeri liha juurde, kõrvale hammusta teravuse leevendamiseks arbuusi või melonit.