400 g nisujahu
100 g durumnisujahu
20 g värsket pärmi või u 6 g ehk pool pakki kuivpärmi
10 g suhkrut
400 g käesooja vett
30 g oliiviõli (võib olla artišokikonservist)
10 g meresoola
Peale:4 õlis konservitud artišokisüdant
12 kiviga musta oliivi
2 sl oliiviõli (artišokikonservist) + 2 sl vett
Sega kõik ained kausis ühtlaseks - kõige lihtsam on alustuseks segada kausis kuivained, siis kaaluda juurde õli ja vesi. (Kui kasutad kuivpärmi, siis lisa see niisama jahudele; kui kasutad värsket pärmi, siis murenda see esmalt jahu sisse sõrmede abil).
Kui kasutad elektrimikserit, siis sega vähemalt 10 minutit (käsitsi segades sõtku vähemalt 20 minutit). Tainas on väga märg, nii et kausi servade/käte küljest see lahti lööma ei pea. Kata tainakauss puhta köögirätikuga ja lase soojas kohas tund aega kerkida.
Kata 30x40 cm suurusele ahjupann küpsetuspaberiga, puista peale veidi mannat või maisijahu. Kummuta tainas ahjupannile ning lükka õliste kätega laiali. Vajuta sõrmede abil sisse hulgaliselt-hulgaliselt augukesi ("silmad" ehk œggi).
Vispelda oliiviõli ja vesi klaasi sees ühtlaseks, nirista focaccia peale. Puista üle meresoolahelvestega. Laota peale poolitatud või neljaks lõigatud artišokisüdamed ja oliivid.
Lase focaccia't veel umbes pool tundi rätikuga kaetult kerkida.
Tõsta 250-kraadisesse ahju ning keera temperatuur kohe 200 kraadi peale. Küpseta umbes 30 minutit, kuni focaccia on pealt kergelt kuldne ja seest küpsenud. Focaccia peab jääma pigem hele kui tume!
Võta ahjust välja, lase rätiku all jahtuda.
Retsept siit.
Plaadisai artišokisüdamete ja oliividega (focaccia)
Itaaliapärane plaadisai õlis konservitud artišokkide ning mustade oliividega. Tainas on üsna vedel - see on ka pehme ja mõnusa focaccia saladuseks!
Genovas (Liguuria maakonnas) on focaccia kõikjal. Hommikuti süüakse seda cappuccino kõrvale (ja isegi kastetakse kohvi sisse), koolilastele pannakse seda lõunasöögikarbi sisse, pidudel pakutakse seda eelroaks koos klaasi valge veiniga.