Chutney e. tšatni valmistamine ja säilitamine

Ruta
Postitusi: 5
Kokaõpilane
2010-09-16 01:49:17
Ostsime suvel Mustjalast banaanitšatnit ja nüüd muud ei tahakski. Igastahes plaan ise teha proovida. Vaatasin siin mangotšatni retsepti ja tekkis küsimus, et miks ta külmikus ainult kuni nädal säilib? Mis temaga siis juhtub? Mis tegema peaks, et ta ikka purgis mul talveni vastu peaks? Kas tuleb kauem hautada või rohkem suhkrut panna? Kange tahtmine on proovida ja kui välja tuleb, siis teeks kohe rohkem talveks sisse ju. Praegu head värsked Eesti banaanid ja mangod turult võtta :D Ja kes on teinud, siis oskab ehk mõne hää nõuandega toetada - et mida kindlasti teha ja mida kindlasti mitte teha. ruta
Seenekas
Postitusi: 2193
Abikokk
2010-09-16 12:49:22
Ruta:
Ostsime suvel Mustjalast banaanitšatnit ja nüüd muud ei tahakski. Igastahes plaan ise teha proovida. Vaatasin siin mangotšatni retsepti ja tekkis küsimus, et miks ta külmikus ainult kuni nädal säilib? Mis temaga siis juhtub? Mis tegema peaks, et ta ikka purgis mul talveni vastu peaks? Kas tuleb kauem hautada või rohkem suhkrut panna? Kange tahtmine on proovida ja kui välja tuleb, siis teeks kohe rohkem talveks sisse ju. Praegu head värsked Eesti banaanid ja mangod turult võtta :D Ja kes on teinud, siis oskab ehk mõne hää nõuandega toetada - et mida kindlasti teha ja mida kindlasti mitte teha. ruta
Vabanda väga ja teemast mööda läheb ka, aga mis tähendab "head värsked Eesti banaanid ja mangod turult võtta :D" ? Kas lai naeratus lõpus on irooniana mõeldud? Eestis minu teada neid vilju nii palju ei kasvatata, et turule jaguks. Muide, Sinu poolt lingitud retseptis pole küll mainitud, et see toit vaid nädal säilib.
Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2010-09-16 13:09:45
Seenekas:
Ruta:
Ostsime suvel Mustjalast banaanitšatnit ja nüüd muud ei tahakski. Igastahes plaan ise teha proovida. Vaatasin siin mangotšatni retsepti ja tekkis küsimus, et miks ta külmikus ainult kuni nädal säilib? Mis temaga siis juhtub? Mis tegema peaks, et ta ikka purgis mul talveni vastu peaks? Kas tuleb kauem hautada või rohkem suhkrut panna?
Muide, Sinu poolt lingitud retseptis pole küll mainitud, et see toit vaid nädal säilib.
On küll, sissejuhatuses. Ilmselt lihtsalt seepärast, et algallikas polnud hoidistamisraamat, vaid lihtsalt india toitude raamat ja seepärast koguski mõeldud selline, millega üks India toitude fännist perekond nädalaga hakkama saaks :)

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Ruta
Postitusi: 5
Kokaõpilane
2010-09-22 01:49:34
Ilmselt oligi siis selle nädalase säilitamisega mõeldud seda, et ta mitte ei lähe pahaks peale seda nädalat vaid ta lihtsalt ei pea nii kaua vastu! See vist umbes sama, et kui teed moosisõpradele ühe purgi maasikamoosi, siis pole seda vist mõtet keldrisse viia... Aga ära proovisin. Tšatni tegemise ma mõtlen. Lappasin muidugi mööda Internetti samuti chutney retsepte ja neid on liialdamata miljon ja igaüks pisut erinev - seega on see ikka üks iga perenaise oma käekirja järgi tehtud üts õite maitsev moos. Ma võtsin tšillit ja küüslauku ja punast sibulat ja rosinaid ja fariinisuhkrut ja ingverit ja ausõna täiesti ettejuhtuvat äädikat mida parasjagu külmikus oli (vist veini) ja siis esimeseks katsetuseks kaks banaani ja sutsu soola ja ajasin kogu kupatuse siis keema. Plökerdasin mis ma plökerdasin aga esimese katsetuse jaoks tuli ikka täitsa priima! Iseasi kas ta nüüd just tšatni nime võib kanda aga hää moos on sellegipoolest. Järgmiseks korraks panen kõrva taha, et katsun sibulad ja tšilli ennem banaanide lisamist veidi rohkem läbi hautada, fariinisuhkru võib täiesti vabalt asendada tavalise pruuni suhkruga (miks ka mitte valge?) ja äädika otsin mingi tumedamat sorti (mul on millegipärast tunne, et siis tuleb kuidagi "tõmmum" see asi ja mitte selle sõna värvilises tähenduses) Ja miks mitte lisada äkitse veel veidike jalopenat, et vürtsikam saaks? Igaljuhul järgmisena läheb katsetamisele mango - aga need 10 kroonised (niipalju just maksiski viimati mango kilo baltijaama turul - ilmselt need ongi need Pärnu-Jaagupi mangod!!!) peavad veidi toas veel küpsema. Banaane saab ka turult praegu veel mõnes kohas lausa 6 krooni kilo - sellised pruunid ja lögased juba aga tšatnimoosi jaoks ideaalsed! Aga ilmselt viimaseid päevi... Igaljuhul julgustan kõiki proovima, kellel katsetamata! Hää vaheldus meie traditsioonilistele pohla-, õuna-, maasika- ja mustikamoosidele.
Ilse
Postitusi: 730
Abikokk
2010-12-06 21:11:07
Mina proovin esimest korda ploomidest tšatnit keeta, nüüd tekkis küsimus, kas enne purki panemist peaks kõik need lisatud vürtsid ja kaneelida ja muud terad välja nokkima?

Ilse köögis

Zapxpxau
Postitusi: 1409
Abikokk
2010-12-07 12:13:28
Ei pea välja nokkima, aga peab arvestama vähemalt kahe asjaga: pikemal säilitamisel võivad need vürtside maitsed siis õige pisut kangemaks muutuda (kuid mitte eriti oluliselt) ja söömisel peab meeles pidama, et tükid on sees! Tarbimismugavuse seisukohast on lihtsam need varem välja nokkida, eriti kui tahad seda pakkuda pahaaimamatutele külalistele.

Zap*