Ahjus küpsetamine

Veronika
Postitusi: 237
Abikokk
2008-04-23 22:45:24
Kas keegi teab keegi lahendust, kuidas vältida pirukate lõhenemist ahjus? Olen teinud kahel korral sotšnikuid kahte erinevat retsepti järgides (üks nami-nami retseptikogust ja teine ajakirja Oma Maitse viimasest numbrist) ning mõlemal korral on sotšnikud ahjus lõhenenud ja seda pealt. Tainas on mõlemal korral olnud hea elastne ning kohupiimaga pole ka üle pingutatud. Sama probleem on esinenud ka kui olen viimasel ajal teinud lihapirukaid. Tänud juba ette kõikide nõuannete eest :) Veronika
Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2008-04-24 07:58:39
Veronika - mulle tundus see Oma Maitse retsept väga sarnane Nami-nami retseptiga, mille ma oma Tšeljabinski sõbrannalt sain :) Aga tegemist on põhimõtteliselt liivatainaga. Minu küpsetuspiibel, "Jahust kondiitritoodete valmistamine" (1965) on liivatainapeatükki lisanud järgmise tabeli: Taina valmistamisel tekkivad vead Taina viga: Tainas ei ole plastiline, rullimisel mureneb, kuid küpsetamisel valgub temast või välja. Tekkimise põhjus: Tainas on segatud ülessulanud või liigselt pehmenenud võiga või teiste soojade produktidega Taina viga: Valmisküpsetatud tooted on koredad, murenevad. Tekkimise põhjus: Tainas on soe. Taina viga: Tainas on veniv, rullimisel tõmbub kokku. Küpsetamisel saadakse väikese mahuga, kõvad tooted. Tekkimise põhjus: Palju jahu ja vedelikku, vähe rasva. Rasv on pandud tainasse viimases järjekorras. Tainast segati liiga kaua. Taina viga: Liivatainast toode on kohati põlenud. Tekkimise põhjus: Ebaühtlane tainakihi rullimine. Panni ei ole õigeaegselt ringi pööratud. Taina viga: Tooted on väga sõmerad. Tekkimise põhjus: Munade asemel on lisatud ainult munarebusid või palju võid. Taina viga: Tooted on kõvad, klaasjad. Tekkimise põhjus: Munade asemel on lisatud munavalgeid või palju suhkrut, vähe võid.

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Veronika
Postitusi: 237
Abikokk
2008-04-24 09:20:34
Ma olen ise seda iga kandi pealt analüüsinud, aga lahenduseni ei ole jõudnud. Väljatoodud vigadest ükski ei sobi. Tainas oli mõlemal korral piisavalt külm (esimesel korral oli külmikus seisnud üle tunni, teisel korra pea ööpäev), samuti plastiline ning rullimisel ei murenenud. Kuna pärmitainast pirukatega on olnud sama probleem, siis kaldun praegu arvama, et ehk on viga ahjus... :S
Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2008-04-24 09:27:21
No kui pärmitainas ka muret teeb, siis siinkohal Pärmitainast valmistoodete vead ja nende tekkimise põhjused: Vea kirjeldus: Toodete pind on kaetud lõhedega. Tekkimise põhjus: Mitteküllaldane kerkimine. Ahju võlvid ei olnud küllaldaselt kuumad. Tooted on küpsetatud ülehapendatud tainast. Vea kirjeldus: Tooted on laiali valgunud, ilma mustrita. Tekkimise põhjus: Tainasse on pandud vähe soola või palju võid; kauane kerkimine. Vea kirjeldus: Tooted on kerksed, lõhenenud; kooruke - kahvatu, maitse - soolane. Tekkimise põhjus: Tainasse on pandud palju soola. Vea kirjeldus: Tooted on kahvatud, värvivarjundita. Tekkimise põhjus: Tainasse on pandud vähe suhkrut. Vea kirjeldus: Tooted on tumepruunid, sisu- kleepuv. Tekkimise põhjus: Tainasse on pandud palju suhkrut. Vea kirjeldus: Tooted on kahvatud, lõhenenud; lõhn - hapu. Tekkimise põhjus: Tainas on üle hapendatud. Vea kirjeldus: Toodete sisu on ebaühtlase poorsusega. Tekkimise põhjus: Mitteküllaldane allalöömine. Vea kirjeldus: Tooted on vesiviiruga. Tekkimise põhjus: Tainas on segatud liiga vedel. Ahi ei olnud küllalt kuum. Vea kirjeldus: Toodetel on külgedel koorukeseta kohad. Tekkimise põhjus: Tooted on asetatud küpsetusplaadil üksteisele liiga lähedale.

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com