Trenn mõjutab kaalu enama kui vaid põletatud kalorite kaudu

Füüsiline aktiivsus kulutab energiat. Mida rohkem trenni teha, seda enam energiat kulub. Kui energia kulub rohkem, kui seda söögi-joogiga saadakse, siis inimene kaotab kaalu, kui vastupidi, siis kaal tõuseb.

Kena teooria, aga tegelikkuses kulutab enamiku päevas kuluvast energiast inimese baasainevahetus ja keskmisele inimesele talutava harjumusena rakendatava mõõduka trenniga paar korda nädalas ei ole ööpäevast energiatarvet võimalik nii palju tõsta, et see kaalunumbris efektiivselt kajastuks. Mõõdukas trenn on tervislik, aga kalorite tasemel ei aita kaalu alandamisele või säilimisele kaasa nii palju, kui sellelt loodetakse. Tegelik kaalu tõstmine või alandamine käib ikka ja ainult suu kaudu, st toitumise iseärasuste ja tarbitud energia kaudu. Aga... 

Mõõdukas trenn on siiski tervislik enam kui ühel moel ja tervisliku eluviisi lahutamatu osa. Ka kaalu mõjutab füüsiline aktiivsus enam kui ainult energiatasakaalu kaudu. Nimelt on Florida ülikooli teadlased välja selgitanud, et trenn aitab rasva põletada ja selle ladestumist takistada hormonaalse süsteemi kaasabil. Füüsiline aktiivsus suurendab hormoon irisiini eraldumist organismis, mis omakorda aitab energiat salvestavaid valgeid rasvarakke muuta pruunideks rasvarakkudeks, mis energiat põletavad ehk teisisõnu suurendavad keha rasvapõletamise efektiivsust. Sama hormoon takistab rasvkoe moodustumist. 

Teadlased kasutasid 28 rinnavähendusoperatsiooni käigus kogutud rasvkoe proove, mida nad töötlesid irisiiniga. Peale hormooniga töötlemist suurenes viis korda nende rakkude arv, mis sisaldasid "rasvapõletusele" viitavat UCP1 valku. See on seni teadaolevalt esimene töö, mis on läbi viidud irisiini ja inimese tüvi- ning rasvarakkudega. Irisiiniga töötlemine vähendas küpsete rasvarakkude hulka 20-60% võrreldes kontrolliga. Irisiin takistab ka tüvirakkude diferentseerumist rasvkoe rakkudeks ja soodustab diferentseerumist luukoe rakkudeks. Sel moel võiks irisiinl olla oma panus ka luude tugevdamisel. Varem on näidatud, et sama hormooni funktsionaalsus on oluline ka kardiovaskulaarsele tervisele. Sellel füüsilise aktiivsusega indutseeritaval hormoonil on selgelt roll rasvade ainevahetuses, mis omakorda muudab regulaarse trenni ja igapäevase füüsiise aktiivsuse tervisliku kehakaalu säilitamisel oluliseks isegi siis, kui sellega on otseselt energiatasakaalu tasemel raske kaalu alandada. Toitumine on kehakaalu seisukohalt A&O, aga tasub tõsiselt kõrva taha panna, et füüsilisel aktiivsusel on eesmärkide saavutamisel oluliselt suurem roll kui ainult söödud vs kulutatud kaloritel. Nii et trenn võib ühe hormooni abil aidata saavutada nii tervislikku kehakaalu, tugevamaid luid kui tervemat südant.

Pikk jutt, lihtne ja lühike sõnum – trenn on tervis! Liigutage ennast JA toituge tervislikult.

 

Foto: Adobe Stock

Merilin Rosenberg
Merilin Rosenberg
postitatud 27.10.2016 21:04 LISA KOMMENTAAR

Kommentaarid