Suured või väikesed taldrikud?

Kui tahta oma kehakaalu kontrollimiseks kasutada ümbritsevat keskkonda ja nö passiivseid valikuid, siis... Siis võiksid näiteks lauanõude müüjad oma kasumeid teadusuudiseid kasutades kõvasti kergitada.

Oleme meiegi siin viidanud, et inimesed söövad suurematelt taldrikutelt rohkem kui väiksematelt taldrikutelt (näiteks siin). Paraku viidatakse selles temaatikas tihtipeale või lausa enamasti Brian Wansinki töödele Cornelli ülikoolist, mis on küll ajakirjanduses hästi kõlapinda leidnud ja viitajatele palju klikke sisse toonud, aga hiljuti kerkinud skandaal Wansinki labori publikatsioonide ja meetodite ümber ning kahtlustused andmetega manipuleerimises ja ehk isegi võltsimises heidvad halba valgust ka temaga seotud varasematele töödele.

Eric Robinson arutleb taldrikute suuruse teema üle The Conversation’i netiväljaandes. Kas inimesed ikka söövad väikestelt taldrikutelt/kaussidest vähem kui suurtelt? Tema pole selles sugugi veendunud. Nimelt on enamus andmeid selle seose kohta pärit eelmainitud Brian Wansinki töödest. Teistelt autoritelt leiab aga ka uurimusi, kus seda seost ei tuvastata või tehakse kohati lausa risti vastupidiseid järeldusi.

Näiteks viitab Robinson üheksat eksperimenaalset katset koondavale 2014. aasta metauuringule, milles uuriti lauanõude suuruse mõju sellele, kui palju inimesed sõid. Uuringust järeldub, et 5 katses ei tuvastatud lauanõude suurusel olulist mõju sellele, kui palju inimesed sõid, ühel juhul olid tulemused erinevad ja kolmel juhul leiti lauanõude suuruse ja söödud toidu koguse vahel seos. Kõigi katsete andmeid koos uurides oli seos suuremate lauanõude ning rohkem söömise vahel küll olemas, aga lauanõude suuruse efekt oli väga väike.

Värskemad uuringud ei kinnita samuti positiivset seost lauanõuse suuruse ja söödud toidu koguse vahel. Näiteks ei söönud inimesed väiksemat kaussi kasutades vähem popkorni ja samuti ei mõjutanud taldriku suurus buffee-sööklas seda, palju naised lõunaks sõid.

Igatahes tundub, et soovitus kasutada vähem söömiseks väiksemaid taldrikuid on küll laialt levinud, kuid ei ole kaugeltki must-valgelt tõenduspõhine.

See kehtib lauanõude kohta. Toidupakendite suuruse ja söögikohtade portsjonite piiramisel on ilmselt siiski tervislik efekt inimeste energiatarbimise vähendamisel.

Mida siit kõrva taha panna? Sööge, millistelt taldrikutelt tahes, aga sööge vähem, kui tahate kehakaalu kontrollida. Igatahes võib järgmist serviisi valida kergema südamega, vähemat kuni järgmiste uudisteni. Taldriku suuruse taha ei anna pugeda ei suure ega väikese ülekaaluga.

 

Foto: Adobe Stock

Merilin Rosenberg
Merilin Rosenberg
postitatud 07.03.2017 18:38 LISA KOMMENTAAR

Kommentaarid