Rootslased on hapendatud kala, eelkõige surströmmingu ehk hapusilgu ehk mädakala – heal lapsel mitu inetut nime - traditsiooni poolest kurikuulsad. Tegu on pika ajalooga traditsiooniga, aga kui vanaga siiski?
Lundi Ülikooli teadlased usuvad end olevat Kagu-Rootsist avastanud seni vanima teadaoleva kala hapendamise leiu, mida hinnatakse umbes 9200 aasta vanuseks. Senised leiud toidu hapendamisest on palju nooremad. Suures koguses leitud hästi säilinud kalaluud kuulusid mageveekaladele nagu karpkalalased, ahvenad, haugid, kiisad, angerjad ja lutsud. Kalad olid ilmselt soolata hapendatud. Ka ei osatud veel valmistada keraamilisi anumaid. Kaladele lisati näiteks männikoort ja hülgerasva, mähiti hülge- ja metsseanahkadesse ning maeti maha. Külmas kliimas kalad hapnesid ja tagasid inimestele toiduvaru.
Nii vana leid on üllatav nii meetodi keerukuse tõttu kui seetõttu, et selle piirkonna kütte-korilasi peeti liikuvamaks. Kala hapendamine on aga pikem protsess, mis eeldas planeerimist ja paiksemat eluviisi.
<p>Mina olen haput kala saanud proovida kahel erineval korral.</p> <p>Esimesel korral Põhja-Rootsis koolis käies ning siis sooviti tõenäoliselt värskelt üle Rootsi kokku sõitnud noori šokeerida, sest kalapurgid avati siseruumides ning saaliuksi hoiti kuni viimase hetkeni suletuna. Osad inimesed lahkusid peolt väga kiiresti... :) Tol korral julgesin proovida vaid väikse, sellise sõrmeotsasuuruse tükikese ning ampsasin kiirelt kartulit peale, kuid mingit kohutavat maitseelamust meelde ei jäänud.</p> <p>Seda enam julgesin surströmmingut ka teisel korral proovida. Sel korral avati purk õues, mis õnneks vähendas haisupommi efekti. Sõime me kala aga üsna klassikalises serveeringus: lamedale ahjuleivale (meil sobiks selleks lavaš) määriti veidi võid, siis hakiti sinna sibulat, keedukartulit ning kala (osad inimesed lisasid ka veidi hapukoorelaadset toodet), see kõik keerati rulli ning söödi.</p> <p>Ja kõik jäid ellu! :) </p>
Mädakala sai proovitud suvel, tegime põhjaliku eeltöö ajaloo ja kommete osas, varusime kõik vajaliku, isegi Akvaviti. Elamus oli, lõbus oli ka, aga uuesti ma seda ei prooviks :)