Kuigi akna taga laiutab veel lumi, sammub kevad siiski iga päevaga tasahilju lähemale. Päevad venivad pikemaks ja sibulad tahavad köögis kangesti kasvama minna. Selle igakevadise häda võib lihtsasti oma kasuks pöörata ja natukese vee abil võileivale või supi peale veidi lisarohelist kasvatada, aga kui kodus on pisemaid lapsi, saab hoopis hõlpsasti koduse bioloogiatunni korraldada.
Nii 2- kui 4-aastane olid hoolega abis valimas korvist sibulaid, millel juba juured või leheots väljas olid, ja ära viskamas neid, mis käe all pehmed tundusid ning mädanema olid läinud. Edasi saab ühe sibula pooleks lõigata ja vaadata, kust need lehed tulevad ja kuhupoole kasvavad juured. Koos saab sobitada erineva suurusega anumaid, valada vett ja osana hommiku- või õhturutiinist vaadata, kui palju sibulad kasvanud on ja vajadusel vett lisada või vahetada. Kindlasti maitseb selline ise kasvatatud sibul paremini ka sibulapõlguritele, vähemalt minu omadele küll. Peale sibulaeksperimenti on nad täitsa vabatahtlikult hakanud ise supitaldrikusse hakitud sibulapealseid puistama.
Sarnaseid ideid väikestele rohenäppudele valgusküllasel aknalaual:
Lähenege oma projektile mänguliselt. Las lapsed avastavad näiteks kuivainekapi sisu ja üritavad idandada, mida sealt leiavad. Ka see, et pasta, röstitud pähklid, kooritud riis või legoklotsid kasvama ei lähe, on väärt õppetund ja hea koht seletamiseks, miks see nii on. Ettevõtmine tasub hoida lihtne, aga piisavalt mitmekülgne, et oleks midagi, mille tulemus on kiiresti näha ja midagi, mis võtab kauem aega. Lapsi tuleks innustada oma projekti igapäevaselt jälgima ning jätta neile mingi väike ülesanne ja vastutus – näiteks vajadusel kasta ja seda vajadust koos hinnata.
Kõik seemned, pähklid ja lindude söögisegud ei pruugi idaneda ka siis, kui koored on terved. Tihti on need lihtsalt säilimise huvides kuumusega töödeldud. Laste huvi hoidmiseks võiks eelnevalt veenduda, et katsetatav ikka on idanemisvõimeline või kasvatada korraga mitut asja, millest mõni kindlasti ka kasvama läheb.
Kui juba kevadpühi ja muru mainitud sai, siis pühademuru võiks külvata vähemalt 1.5-2 nädalat enne pühi. Siis jõuab see piisavalt pikaks kasvada. Ja liiga pikaks kasvanud muru võib omkorda kääridega "niita", mis on lastele samuti põnev ja jõukohane tegavus.
Porgandiots hakkab kenasti lehti kasvatama ka niiskel majapidamispaberil.
Ja mulda istutamiseks on selliste lühiajaliste projektide puhul mugav ära kasutada näiteks plastikust joogipudelite alumisi otsi, kust ka mullaalune juurekasv mõne aja pärast näha on.
Kasvatan ise ka ...kui söödud uued kasvama jne!