Lõigata, tõmmata või keerata – seeni ikka?!

Lapsepõlves ilmselt õpetati enamust meist seeni lõikama ja mitte "juurega üles tõmbama". Tänapäeval on soovitusi erinevaid. Küll hurjutatakse vanast harjumusest terve seene korjajaid, et ei tohi terve jalaga maast üles rebida ja hoiatatakse, et see vähendab järgmiste aastate seenesaaki. Küll õpetatakse seeni samblast välja keerama, küll soovitatakse seen ettevaatlikult välja tõmmata. Mis see õige teguviis siis oleks?

Seene viljakehal ei ole juuri, nagu on taimedel. Seent ei saa seega kuidagi juurega välja tõmmata. Seene koos jalaga korjamine ei kahjusta seeneniidistikku ehk mütseeli ega vähenda järgnevate hooaegade seenesaaki, nagu teadlaste uurimistöö tänaseks päevaks välja on selgitanud. Seene viljakeha on erinevalt taimejuurtest vaid nõrgalt seeneniidistikuga seotud ja seene korjamine ei erine selles osas kuigi palju näiteks puult viljade korjamisest. Ka ei kahjusta seeneniidistikku seene lõikamine, kuigi kohati hoiatatakse, et lõigatud jalast pääsevad mikroobid seeneniidistikuni. Mõelge, mis saab seenest, kui seda ära ei korja – lõikamise korral ei pääse seenevarrest edasi midagi hullemat kui seene loomuliku lõpu korral.

Kuidas seeni siis korjata?

Õige vastus on, et nii nagu parasjagu vaja on või nagu mugav tundub. Spetsialistid ütlevad, et seene ja saagikuse osas pole mingit vahet, kas seent jalalt lõigata, välja keerata või tõmmata. Neid seeni, mille liigis või söödavuses ei olda kindel, tuleb määramiseks korjata kindlasti koos jalaga ja soovitavalt mitu erinevas vanuses seent. Jala alumine ots on seene määramisel tihti määrava tähtsusega. Kindlalt tuttavaid söögiseeni aga võiks korjata mugavuse järgi. Mingit mõtet pole jalaga korjata neid seeni, mille jalg ei oma söögiväärtust (nt sirmikud) või mis jalast tihti ussitavad ja jalg ussitamise välistamiseks enamasti nii kui nii eemaldatakse (nt kitsemamplid, kuuseriisikad). Lõigates korjata on puhtam ja üleliigset prahti korvi panna pole mõtet, aga jalaotsa võib maha lõigata ka peale terve seene korjamist. Nii näiteks on mõtet terve jalaga korjata ja seejärel säästlikult puhastada seeni, mille jalg on kulinaarselt väärtuslik (nt puravikud) või mida on lõigates kohati raske kätte saada (nt kukeseened). Kas seent on mugavam kätte saada tõmmates või keerates, oleneb juba seenest. 

Oleneb isiklikest eelistustest, aga mulle näiteks meeldib seened ka metsas auto kõrval liigiti sorteerida ja suurem sodi metsa jätta. Ka selles osa liigub müüte, nagu oleks seenelõigete metsa jätmine kuidagi kahjulik. Ei ole. Äärmisel juhul riivab see mõne suurema esteedi silma, aga midagi kahjulikku seente või nende osade mätta otsa või puu alla jätmisest ei sünni. 

Kas sina lõikad seeni või korjad koos jalaga? Kui lõikad, siis millist nuga eelistad?             

Merilin Rosenberg
Merilin Rosenberg
postitatud 11.09.2023 10:39 LISA KOMMENTAAR

Kommentaarid


Martiina
postitatud 30.08.2016 18:44

Mulle tundub, et see lapsepõlves õpetatud "ei tohi seeni juurtega üles kiskuda" on hea selleks, et metsaalust liiselt ei lõhutaks. Olen näinud küll, kuidas koos seenega suudetakse suur lapp sammalt ja muud maast üles kiskuda. Ilma selleta jääb ju kenam (iseasi, kas metsa seisukohalt see midagi muudaks) :) </br>Ma ise eelistan lõigata, peamiselt seetõttu, et ma alati ka veidi puhastan seeni kohapeal. Aga kui eri sorti kukekaid lademetes on olnud, olen ka niisama samblast välja tõmmanud.</br>

Merilin
posted on 30.08.2016 18:50

Mõtlematu lõhkumine ei ole ühelgi juhul õigustatud. Jalaga korjamine seda vaikimisi ei eelda ka õnneks. See vana õpetus tuli ikka teadmatusest ja juurte analoogiast ning hirmust väheneva seenesaagi ees.

Karin Marjapuu
postitatud 30.08.2016 22:14

Mina pooldan siiski lõikamist, sest väljatõmmates võib sammalt eemaldada ja niidistik ära kuivada. Olen väga palju pahalasi metsas näinud kahjuks.

siimisker
posted on 31.08.2016 08:45

No kui nii suur pieteet on metsa suhtes, siis oleks vast targem üldse metsa mitte minna, iga sammuga ju sünnib hirmus kahju. Ei taha siinkohal olla liiga irooniline, aga mingi praktiline meel võiks ikka alal olla.

kersti
postitatud 31.08.2016 10:57

No kukeseent ja puravikku nüüd küll juurega ei korja. See teeb ju hilisema puhastamise hulga raskemaks. </br> Neid mida pesta võib noh neid võiks ju koos mullaga koju vedada aga neil jälle pole selle jalaga midagi teha , mis tast siis kaasas tassida.

Merilin
posted on 31.08.2016 16:47

Jalaga maast üles korjamine ei tähenda veel tükkis mullaga korvi panemist ja koju viimist :) </br> Nii saab korjates lihtsalt väärtuslikku seenematerjali oluliselt säästlikumalt puhastada ja mitte poolt jalga samblasse jätta. </br>

Pille
postitatud 02.10.2016 17:27

Tuntud mükofiil Margit Härma kirjutab 27.9.2016 Postimehes järgmist: </br> "Täiesti vale arvamus on see, et kui tõmmata seen koos jalaga välja, siis uut seent enam ei kasva. 'Seeni tuleb välja tõmmata koos jalaga. Muidu läheb sinna vesi sisse ja see hakkab mädanema, nii kahjustub seeneniidistik.'"</br>

Ahto
postitatud 22.07.2017 01:47

Seene lõikamine või tõmbamine koos jalaga sõltub olukorrast. Vanaisa päranduseks olev õhukese teraga käänispea tuuts on ikka metsas kaasas ja seened puhastan koheselt ära. Kodus vaja vaid kergelt üle käia.

Mare
postitatud 22.07.2017 14:28

Eelistan tutiga fiskars nuga, sest see terav. Puravikud ja suured kukekad painutan küljele ja siis lõikan. Mõnele ülisuurele kohevas samblas olevale kukekale lähen peoga järgi.

Mirit Vares
postitatud 09.09.2018 08:31

Kuulun ikka lõikajate koolkonda :)

Kirsti Notta
postitatud 09.09.2018 08:32

Lõikan!

Virge Sarapu
postitatud 12.07.2020 13:16

Maast madalast õpetati, et seent lõigatakse!

Mare Sall
postitatud 12.07.2020 18:44

Mina lõikan :)

Astrid Tomišinets
postitatud 13.07.2020 21:14

Enamasti lõikan.

Mare Tamm
postitatud 15.07.2020 14:51

Puravikke ma keeran, pilvikuid ja riisikaid lõikan, kukeseente puhul sõltub suurusest ja seene kättesaadavuskohast.

Külli Kuusk
postitatud 21.08.2021 15:31

Alati olen lõiganud ja siis olen süümekates vaevelnud, kui pole nuga kaasas olnud ja pidin seene välja tõmbama / keerama. Aitäh artikli eest, kasulik lugemine oli.

Lana Skaja
postitatud 23.08.2021 08:16

Mina lõikan - milleks mulle mulda korvi vaja, määrivad ka üksteist.