Vähipidu on on rootslaste üks armastatumaid suvepidusid. Augustis kogunevad rootslased üle maailma koos sõprade pika laua taha ning naudivad väikeste punaste olendite keerulist söömist. Peolised panevad end ilmaoludele ja söömistingimustele vastavalt riidesse. Tegemist ei ole viisaka õhtusöögiga! Laual on suured vaagnad tilliõisikute ja keedetud vähkidega, Västerbottensost-juust või vürtsköömnetega juust, mõnikord ka Västerbottensostpaj-pirukas, Rootsi näkileib, röstsai, pilsner-õlu, aquavit, napsuklaasid, naljakad vähipeomütsid, -pudipõlled ja salvrätid ning muud vähiteemalised kaunistused. Laual on ka laulik napuslauludega, kuigi neid teavad kõik rootslased niigi peast. Puud on kaunistatud kirevate hiina paberlampidega, nende seas vähemalt üks täiskuukujuline paberlamp laua kohal. Pidu algab!
Me sööme kätega, abiks vaid väike nuga, mille abil me vähke puhastama hakkame. Tavapärased lauakombed ei kehti, kuna iga vähk tuleb maitsvast sisust tühjaks luristada - ning see on üsna lärmakas. Üsna varsti võetakse üles laulujoru, alustuseks Helan Går, millele järgneb naps. Rootsis peetakse ebaviisakaks pitsi (nubbe) tühjendamist enne joomalaulu laulmist. See on ka põhjuseks, miks paljud meist oskavad rohkem joomalaule kui me napsuklaase tühjendada suudame. Vanim ja tuntuim joomalaul on "Helan Går", mis räägib sellest, et kui Sa esimest pitsi ei tühjenda, siis järgmist lihtsalt ei tule. Pidu kogub tuure. Süüakse, lauldakse, võetakse napsu. Pidu lõpeb alles siis, kui laual pole enam midagi söödavat ning uhketel vaagnatel on alles vaid vähikoorikud ja paberservjetid.
Vähid, täpsemalt siis jõevähid, jõudsid Rootsi kööki tänu munkadele, kes neid paastu ajal süüa armastasid. Allikad väidavat, et esimest korda nauditi vähke Rootsis juba 1562. aastal, kui kuningas Erik XIV õde Anna abiellus. Sellest ajast alates kasvatati vähke kuninglikes tiikides ja neid söödi päris tihti. Alguses ei serveeritud vähke tervena, pigem lisati vähiliha erinevatele pasteetidele, suppidele, vormidele jne. Hiljem serveeriti äsjakeedetud vähke kuumalt ning alles 19. sajandi lõpus hakati keedetud vähke serveerima külmalt koos tilliõisikutega. Umbes samal ajal hakati hilissuvel vähipidusid korraldama. Vähid mängisid olulist rolli ka 1922. a, kui Rootsis oli alkoholikeelu referendum. Populaarne kunstnik Albert Engström kujundas plakatid, mis väitsid, et akvaviidita ei saa vähke ju süüa.
"Õigeid" viise vähkide söömiseks on ilmselt sama palju, kui on rootslasi. Siin minu soovitused ideaalse maitseelamuse saamiseks. (Esialgu inglise keeles, vabandused!)
Artikkel ilmus esmakordselt 2015. a. augustis.
Just, selline meeleolukas suvelõpupidu ongi! Süüakse muideks mitte ainult kohalikku vähki vaid ka päris palju külmutatud Hiina omi, mis on palju odavamad. Menüü osas ma olin esimesel korral päris imestunud, et nii piiratud ongi nagu siin kirjas: vähid, miski sai/leib, või, juust ja juustupirukas. Võibolla on vahest salatit ka olnud, ei meenugi täpselt... Ja naps ja õlu. Ikka korralik joomapidu, aga eks see olene seltskonnast :)
Meil läheb kohe peoks! Tervitusi Stockholmist :)
Klassikokkutulek vähkide ja juustupirukaga 2019. a. augustis :)
Milline imeline vaade!!