Toiduga seoses räägitakse enamasti headest lõhnadest. Aga hoopis rohkem pingeid põhjustavad halvad, olgu selleks siis küüslaugune hingeõhk küüslauku mittesöönute seltskonnas või mädamuna järgi lehkav kõhutuul. Aga asi pole üldse lootusetu ja tervislikku toitu ei pea söömata jätma ega küüslaugule vaid piima peale jooma.
USA Ohio riigiülikooli teadlased on uurinud küüslaugust hingeõhku ja seda, millega oleks võimalik seda situatsiooni neutraliseerida. Katsealustel lasti 25 sekundi vältel närida 3 grammi küüslauku, misjärel nad tarbisid kas toorest õuna, õunamahla, küpsetatud õuna, toorest või kuumtöödeldud lehtsalatit, tooreid mündilehti või neist pressitud mahla, rohelist teed või negatiivse kontrollina vett.
Peale söömist mõõdeti katsealuste hingeõhus tunni aja jooksul küüslaugulõhna põhjustavate lenduvate ühendite taset. Kontsentratsiooni alandav efekt oli suurim toorestel mündilehtedel, toorel õunal ja lehtsalatil, kuumutatud õuntel ja kuumutatud lehtsalatil.
Selgus, et enim vähendas küüslaugu lõhna hingeõhus tooreste mündilehtede närimine. Efektiivsed olid ka toores õun ja lehtsalat, mille söömise tagajärjel oli 30 minuti pärast küüslaugu lõhna põhjustavate ühendite kontsentratsioon hingeõhus langenud poole võrra. Roheline tee olulist efekti vastavate ühendite kontsentratsioonile ei omanud.
Nimetatud toitude hingeõhku deodoreeriv toime kirjutatakse peamiselt toore toidu ensümaatilise aktiivsuse ja neis sisalduvate fenoosete ühendite toime arvele. Kahjuks ei olnud testitavate hulgas meil siin tihti soovitatavat piima. Isiklikust kogemusest see küüslauguse hingeõhu vastu praktilises elus olulisel määral määral ei aita, küll aga garanteerib korralikud küüslaugukrooksud pooleks päevaks.
Aga mida süüa, et... khmm... kõhutuul paremini lõhnaks? Siin tulevad appi Austraalia teadlased.
Kõhutuul koosneb valdavalt lõhnatutest gaasidest, mida toodavad sooles bakterid või mis pärinevad allaneelatud õhust. Ebameeldivat mädamuna haisu põhjustab vesiniksulfiid, mida soolebaktrid toodavad teadaolevalt valkudest. Melbourne’i Monashi ülikooli teadlased uurisid erinevate toitude söömise mõju bakterite toodetava vesiniksulfiidi kogusele ja presenteerisid oma tulemusi esialgu küll vaid regionaalse gastroenteroloogide ühenduse aastakonverentsil, aga tulemused on mõnetigi intrigeerivad, sest tavaliselt soovitatakse kõhugaaside vähendamiseks just vähem kiudaineid süüa, mitte rohkem, nagu järgnevast võiks järeldada. Kiudainete vähendamine võib omakorda vähendada küll gaaside koguhulka, aga suurendada vesiniksulfiidi kogust. Hais on selle mure juures palju valusam külg kui gaasi hulk, mida nii ehk naa päeva jooksul kuni paarkümmnd korda väljutada tuleb.
Ülla eesmärgi nimel segati seitsme terve täiskasvanu väljaheitesse tsüsteiini - lihas, munades, piimatoodetes ja muudes valkudes sisalduvat põhilist väävliallikat. Selle tagajärjel suurenes vesiniksulfiidi emissioon üle seitsme korra. Vesiniksulfiidi tootmine vähenes aga oluliselt, kui lisada kiudainetena toimivaid aeglaseid süsivesikuid, mida peensooles täielikult ei seedita ja mis jõuavad jämesoolde ning kasutatakse seal bakterite poolt enne valku.
Katses kasutatutest efektiivsemaiks osutusid nn resistentne tärklis ja fruktaanid, mis vähendasid vesiniksulfiidi tootmist umbes 75%. Seega peaks kõhutuule vähem kehva lõhna nimel sööma ilmselt rohkem resistentseid tärkliseid ja fruktaane sisaldavat toitu, näiteks kartulit, banaani, kaunvilja, teravilja, nisu, sparglit ja artišokki.