Gurmaanina Seišellidel

Nami-Nami eestvedajal Pille Petersool oli tore võimalus 2017. a. jaanuaris käia koos tuntud veinieksperdi, purjetaja ja poliitiku Kalev Vapperiga Austraalias, kus külastati Jacob's Creek veinimaja. Kalev kirjutas oma veini- ja reisimuljetest ka Nami-Nami lugejatele (vt siia). Kui kuulsime, et Kalev hiljuti Seišellidel käis, siis palusime temalt lugu Nami-Nami uude Reisiampsude sarja. Kalev on aga sorava jutu ja vaheda sulega, nii et lugu tuli palju pikem, nii et reisiampsude alla mahub see vaid tinglikult. Las olla siis eraldi iseseisva loona :)

Maist paradiisi meenutav Seišellide saarestik asub India Ookeanis, Ida-Aafrika ranniku lähedal. Tallinnast lendab sinna vahepeatusega Istanbulis lennufirma Turkish Airlines. Saarestik koosneb 115 erinevast paradiisisaarest, mida kaunistavad lõputud valge liivaga rannad, pea pidevalt paistev päike, korallrifid, vihamametsad ja looduspargid, kus elutsevad ka näiteks haruldased Aldabra hiidkilpkonnad. Seišellide pealinnaks on 27 000 elanikuga Victoria, mis asub Mahé nimelisel saarel. Suurematest saartest värivad kindlasti eraldi märkimist veel Silhouette, La Digue ja Praslin. Ametlikud keeled on prantsuse, inglise ja seselwa keel, aga üsna sageli võib kuulda ka kreoolikeelset juttu. Võrreldes eestlaste seas populaarsete puhkusepaikadega Tais ja Egiptuses tundusid Seišellid mulle üsnagi privaatsena, kerge oli leida pool- või suisa inimtühja kookospalmidega palistatud liivaranda, kus päikeses pruunistuda või helesinisesse ookeanivette sukelduda.

Kui just ise ookeanil kalapüügiga ei tahtnud tegeleda, võis teel majutuspaiga poole puu otsast noppida meloni või mõne muu küpse eksootilise puuvilja. Kohalikust külapoest sai aga osta samuti mitut sorti värsket ja külmutatud kala ning mereande.

Mis kohalikku kööki puutub, siis see on korralik “ühepajatoit” aafrika, prantsuse, hiina, india ja inglise köögist. Vürtse kasutatakse rohkelt. Pikantne, magus, rikkalik ja vürtsikas on märksõnad, millega kohalikud road hiilgavad. Toitudes on domineerimas ümbritsevas ookeanis elutsevad mereannid ja kõikvõimalikud kalad ning kohapeal kasvavad erinevad vürtsid. Ainuüksi tšillit esineb Seišellidel kümnes erinevas variatsioonis. Kalaroad serveeritakse röstitult, grillitult või toorelt puuvilja- või äädikakastmes või siis keedetud juurviljadega, milles on sageli ka kõrvitsat, rohelist mangot ja baklažaani. Kohalike lemmikroogade hulka kuuluvad tamarindi tšatni, kalakarri kookospähklitega ja purustatud rohelise papaia salat. Kookospähklid ja leivapuuviljad on samuti üsna sageli esinevad koostisained kohalikes toitudes. Kookospähkli piim, -viljaliha ja palmisäsi on levinud komponendid erinevates roogades.

Kohalikest juur- ja puuviljadest kasutatakse sageli baklažaani, papaiat, mangot, banaani, melonit, avokaadot, greipi, ananassi, laimi, õunu. Liha- ja kalaroogade lemmik toormaterjaliks on kana-, sea-, lamba- ja veiseliha, kaheksajalg, homaar, merekarbid.

Kust kohalik köök pärit on?

Ida-Aafrikast on Seišellidele sisse toodud banaanid, maniokk ja bataat, vanill, küüslauk ning ingver.

Indiast on kaupmehed siia toonud caris masala, mis vastab India karrile. Segu juurviljadest, lihast või kalast ning masalast, mis koosneb koriandrist, lambaläätsest, vürtsköömnetest, nelgist, sinepiseemnetest ja safranist. Indiast on ainest saanud ka Seišellide tšatni, mis sisaldab purustatud tšillit, ingverit ja küüslauku ning pilaff, mis koosneb riisist segatuna liha, kala või juurviljadega.

Hiinast pärit mõjutustest on kohalikus köögis tuntumad sealiha karri ja krabisupp bataadi ja sidrunmelissiga.



Erilised road

Kohaliku köögi uhkus ja au on Seišellidel rousettes, ehk siis lahtiseletatult ja eesti keelde pandult NAHKHIIR. Seda rooga serveeritakse paljudes restoranides piduroana ja neid lendavaid olendeid võib näha mitte üksnes öösel, vaid suisa südapäeval sinitaevas tiirutamas või palmiokstel pea alaspidi rippumas. Püütakse neid võrkudega ja restoranides on nahkhiireroad enamasti ühed kallimad. Nahkhiire liha on väga maitsev ja meenutab ulukiliha. Suurte suutäitega söömist takistavad aga paljud pisikesed luud, millele liha kinnitub.

Üheks delikatessiks on kohalikus köögis kindlasti ka hai tšatni, mis on valmistatud keedetud ja püreestatud ning seejärel küpsetatud koos bilimbi (väike kurgilaadne puuvili) ja sidrunimahlaga. Lisatakse ka praetud sibulat, kurkumit, soola ning pipart. Serveeritakse tavaliselt läätsede, papaia tükkide ja riisiga.

Ladob on toit, mida süüakse küpsetise või magustoiduna. Koosneb ta bataadist, küpsest jahubanaanist ja võib sisaldada leivapuu vilja, cassava´t või ogaõuna (corossol). Keedetakse kookospähkli piimas ning lisatakse muskaatpählit, suhkrut ja vanilli.

Värsked mereannid

Kui näkkab, siis saate restoranis maitsta kalaroana haid, barrakuudat, papagoi- ja kuningkala, aga kindlasti leiate kohalikus menüüst kalmaari, kaheksajala, hiidahvena, riffahvena ja makrelli. Seychelles beef e. "seišellide veiseliha" on kohalik hellitusnimi kilpkonnalihale. Tüüpiline roog on makrelli terriin, leivapuuvilja- ja kanasalat, palmisisu gratään ja papaia lehtedest tšatni serveerituna koos riisiga.

Riffahvenat grillitakse sageli ingveri ja küüslauguga ning serveeritakse salati, riisi ja juurviljadega. Sellist rooga leiab palju ka kohalikes kohvikutes. Tuunikala ja makrelli steigid grillitakse küüslauguvõis ja serveeritakse kreooli kastmes. Kreooli kaste valmistatakse tomatitest, sibulatest, rohelisest ja cayenne piprast.

Kaheksajalga valmistatakse kooreses karrikastmes. Populaarne toit on ka kohalik väike koorikloom Tec Tec, mida korjatakse rannast ja millest tehakse koos kõrvitsaga suurepärast maitsvat suppi. Munemise perioodil maiustatakse sageli erinevate linnumunadega, mida süüakse kas keedetult või omletina.

Seišellide joogivalik

Palmivein calou on kohalik jook, mida valmistatakse kookospähkli mahlast. Seda vedelikku kasutatakse ka paljude roogade valmistamisel. Teine kohalik tuntud jook on bacca, mida valmistatakse suhkruroo liköörist ja tarvitatakse pidulikel sündmustel. Coco d'Amour on kookospähkli liköör, mida valmistatakse kookospähkli ekstarktist. Kohalikud õlled on Ekyu ja Seybrew.

Proovitud sai ka Mahé´l suhkruroost toodetavat Takamaka rummi, mis osutus ettearvatust oluliselt paremaks ja usun, et jahi ahtrist lainetesse valatuna maitseb hästi ka Vetevanale. Eriti hea oli selle rummi kergem variant, millesse oli segatud Coco de Mer´i ehk kohaliku kooskospähkli mahla. Kraade oli 40 asemel 25 ja koos jääga maitses ta oivaliselt. Usun, et selline mõnus drink meeldiks enamusele kaunitele daamidele Eestis. Muide, kohaliku kookospähkli feminiinne variant ei jäta oma välimusega külmaks vist ühtegi meessoo esindajat ja sellest on saanud ka üks Sheishellide peamisi sümboleid, mida saab mälestusesemena kaasa osta nii ehedal kujul kui ka väiksemas mõõdus kuni võtmehoidja suuruseni välja.

Mis puutub kohalikku veinivalikusse, siis on siin enamasti saada Lõuna-Aafrika ja Prantsuse veine, mille hinnad ei ole aga just kõige odavamad, sest selge on see, et üle-mere transport pole just odavaim.

Puuviljad

Seišellidel kasvavaid troopilisi puuvilju on palju. Ainuüksi erinevaid banaane on mitmeid. Siin kasvavad tsitrusviljad nagu greip, apelsin ja laim. Jamalak on koonusekujuline puuvili, millel on õrn koor ja õunamaitseline sisu. Mangod, ananassid, jakad, papaiad ja suhkruõunad kasvavad siin samuti hästi. Neist saab teha maitsva värske salati, pressida head mahla võui teha tśatni.

Snäkid

Kaheksajala salat on Seišellidel tavaline eelroog, mis koosneb värskest kaheksajalast, sibulatest, tomatitest, millele lisatakse värskelt pressitud sidrunimahla. Sellist rooga sain ka ise valmistada ja proovida ning see oli oivaline. Loomulikult oleks siia kõrvale kenasti sobinud ka värske ja parajalt happeline Sauvignon Blanc Uus-Meremaalt Marlborough´st või Pinot Grigio Itaaliast Venetost. Hommikuseks suupisteks või õhtuooteks sobib hästi eksootiline kohalik roog Carrote Bananas, mille koostisosaks on banaanilehte keeratud banaan, millele lisatakse mett ja vanilli. Nimi tuleneb sellest, et väliselt kujult meenutab see roog pisut porgandit.

Seišellide köök on unikaalne oma rikkalikus maitsete virvarris, mis on tekkinud läbi sajandite siinsesse söögikultuuri erinevate rahvaste poolt kasvatatavate ja kasutatavate toiduainete ja roogadega. Kohalikud on neile lisanud omalt poolt koookospähkli ja leivapuuvilja koos külluslike värskete mereandidega, luues nii Seišellidele oma köögikultuuri. Rikkalik, tuline ja vürtsikas on saavad siinses köögis sadu erinevaid variante. Kindlasti on Seišelle külastades mõistlik proovida kohalikke roogi ja mitte klammerduda pitsa-pasta, friikartulite, veiselihasteigi või kanafilee külge. Hotellides pakutakse siin enamasti fusion-kööki, mis on kombinatsioon prantsuse ja kohalikest roogadest, aga õiged maitseelamused ootavad teid tänavarestoranides ja kohvikutes.

Kindlasti satute nädalavahetusel rannas olles nägema ka kohalikku perepidu või sünnipäeva, kus inimesed lustivad ja tantsivad palmide all, nautides vahepeal enda valmistatud roogi koos jookidega. Selline mõnus ja sundimatu vaba aja veetmise viis on Seišellidel igapäevane. Kui ületate oma põhjamaise tagasihoidlikkuse, saate külalislahke ja sõbraliku pererahva kutsel kindlasti ka ise mõnd hõrgutist proovida.

Loe ka teisi Kalev Vapperi artikleid:

Kalev Vapper
Kalev Vapper
postitatud 01.08.2018 18:56 LISA KOMMENTAAR

Kommentaarid