Millest me räägime, kui me räägime rukolast?

Rukola on viimase aastakümne või paari jooksul leidnud tee ka eestlaste toidulauale. Ent millest me räägime, kui me rukolast räägime?

Ingliskeelses kirjanduses kohtab mõisteid rucola/rocket/arugula (ka common/garden rucola/rocket) ja wild rucola/rocket ehk Italian rucola/rocket. Paljud aga ei tea, et tegemist on kahe erineva taimega. Mõisteidki on rohkem - olenevalt sellest, kus maailmajaos rukolast räägitakse ja kas räägitakse sellest "tavalisest" või "metsikust/Itaalia" rukolast.. 

Kuna tegemist on kahe täitsa erineva taimega, siis räägimegi nendest eraldi. 

 

Põld-võõrkapsas ehk rukola

Rukola (ld. k. Eruca sativa jm, vt ülal) on inglise keeles laias tuntud kui rocket ja arugula - neist esimene Euroopas, teine Ameerikas.

Suurbritannias, Austraalias, Iirimaal, Uus-Meremaal ja Lõuna-Aafrikas võib lisaks nimele rocket kohata ka nime garden rocket. Briti inglise keelde tuli sõna rocket prantsuse keelest (roquette), mis omakorda on tulnud itaalia sõnast ruchetta, mis on hellitusvorm sõnast ruca (vrdl. ld k eruca).

USAs ja Kanadas on levinud aga termin arugula, mis tuleb itaalia dialektist. Itaalias on see hinnatud salatitaim tuntud kui rucola. Ameerikapärane arugula ilmus trükis esimest korda 1960. aastal, kui toidukirjutaja Craig Claiborne kasutas seda oma ajalehes "The New York Times" ilmunud artiklis. 

Seda taime tähistavad ka nimed colewort, roquette, ruchetta, rucola, rucoli ja rugula

 

Võõr-liivsinep 

See "teine rukola" ehk "metsik rukola" on eesti keeles ametlikult hoopis võõr-liivsinep (ld. k. Diplotaxis tenuifolia jm, vt ülal) . Meie naaberriikides müüakse seda aga metsiku rukola nime all - nt Soomes on see villirukola ja Rootsis vildrucola. Ingliskeelne botaaniline termin on perennial wall-rocket ja looduslikult kasvab see Euroopas ja Aasia lääneosas. Viimastel aastakümnetel on selle taime populaarsus kasvanud ja nüüd on see hinnatud salatitaim. Briti saartel müüakse seda wild rocket nime all, USAs lihtsalt arugula nime all, nii et seal ei eristatagi tavalisest rukolast. 

Võõr-liivsinepit võib kohata ka nimede wild rocket, sand rocket (ehk liivrukola, vrdl eestikeelse terminiga), Lincoln weed (Austraalias) ja white rocket

 

Köögis pole vahet

Kuigi tegemist on kahe erineva taimega, siis köögis kasutatakse neid sarnaselt. Kuigi veel mõne aasta eest üritasime Nami-Namis juurutada eestikeelset sõna põld-võõrkapsas, siis nüüd oleme eelistanud kasutada sõna rukolat, mis hõlmab nii rukolat kui ka võõr-liivsinepit. 

Retseptid leiad siit.

Pille Petersoo
Pille Petersoo
postitatud 25.05.2024 11:48 LISA KOMMENTAAR

Kommentaarid


Pille
postitatud 25.05.2024 12:48

Märkuseks iseendale - 25. mail 2024 külvatud kahest rukolavaost on kanadepoolne võõr-liivsinep ja kasvuhoonepoolne põld-võõrkapsas :)

Katrin Koppel
postitatud 26.05.2024 09:12

Minu lemmik, söön nii sama ja salatites!

Eha Rammo
postitatud 26.05.2024 09:13

Üks hein puha...Ei isuta

Anna Martmaa
postitatud 26.05.2024 09:22

Meeldib salatites :)