Lisaks sellele, et vareenikuid peetakse Ukraina rahvusroaks, on sel oluline vaimne tähendus. Poolkuukujulisi vareenikuid toodi ohvrianniks allikate lähedal, talunikud uskusid, et vareenikute annetamine aitab kaasa külluslikule viljasaagile.
Vareenikutest räägitakse ka kirjanduses. Poltaava kandis sündinud ukraina-vene kirjanik Nikolai Gogol (ukrainapäraselt Мико́ла Васи́льович Го́голь ehk Mykola Hohol) õhkab vareenikute järele oma jutustustes "Õhtud külas Dikanka lähedal" (vene k. 1829–32, eesti keeles 1952), aga ka mitmes teises teoses, mida eesti keeles pole.
Vareenikutele on pühendatud isegi ausambaid! 2006. aastal püstitati Tšerkassõ linnas monument Ukraina vareenikutele, aga 2013. aastal viidi see erakogusse. Kuna vareenikud on väga populaarsed ka Ukraina diasporaa seas, siis näiteks Kanadas Glendoni keskväljakul on 9 m kõrgune ja pea 3 tonni kaaluv monument, mis püstitati sinna 1993. aastal.
Kui näiteks pelmeenid on enamasti lihatäidisega, siis vareenikud valmistatakse enamasti vegetaarse täidisega,. Vareenikud on üsna suured - pelmeenidest pea kaks korda suuremad ja itaallaste ravioolidest 3-4 korda suuremad.
Kõige tuntumad väljaspool Ukrainat ja armastatud ka Ukraina piires on kartulitäidisega ja hapukirsitäidisega vareenikud, aga valik on palju laiem. Ukrainas süüakse ka maksatäidisega, hapukapsatäidisega, seenetäidisega, oatäidisega jne vareenikuid. Lisaks tuntakse veel mitmeid magusa täidisega vareenikuid - vareenikute seest võib leida õunatäidist, mustikatäidist, kuivatatud ploomi täidist, värske ploomi täidist, mooniseemneid jne.
6 dl ehk 360 g nisujahu
1-1,5 dl vett
2 muna
0,5 tl soola
Vesi peaks olema võimalikult külm - nii kuivab tainas vareenikute valmistamisel vähem ja selle kleepuvad omadused on paremad. Kasuta võimalikult tugeva peenjahvatusega ja mitte liiga kuiva jahu, et vareenikud ei laguneks.
Sega jahu, vesi, munad ja sool kausis, sõtku keskmise paksusega tainas, et saaks rullida 1-1,5 mm paksuselt välja.
Kirsitäidisega vareenikute jaoks tee tainas veidi paksem, 2-2,5 mm.
Lõika rullitud tainas 5 cm x 5 cm ruutudeks (kolmnurksete vareenikute jaoks) või õhukese klaasiga ketasteks. Viimase variandi puhul läheb osa tainast raisku, sest tainajäägid kuivavad kergesti ja neid uuesti kasutada ei saa. Siiski - just poolkuukuju on Ukraina vareenikutele kõige omasem.
Vareenikutäidis pane täpselt iga ruudu või ketta keskele. Täidist arvesta umbes 1 tl vareeniku kohta - siis ei tõmbu tainas liiga pingule.
"Õmblus" ehk ühenduskoht ei tohi olla paksem ülejäänud tainast, sest muidu ei kee need korralikult läbi.
Keeda vareenikuid rohkes vees, et oleks keemisruumi. Liitri vee kohta pane teelusikatäis soola.
Keeda 8-10 minutit, olenevalt täidisest. Valmis vareenikud kerkivad pinnale - tõsta need kurnlusika või vahukulbi abil kuubakindlasse nõusse ja kalla peale sulavõi, et need üksteise külge ei kleepuks.
Vareenikuid serveeri võimalikult kuumalt.
Soolaseid vareenikuid ja kohupiimatäidisega vareenikuid serveeritakse hapukoorega.
Magusaid vareenikuid (nt kirsi-, õuna-, ploomi-, moonitäidisega) serveeri siirupiga.
Foto: Adobe Stock