Lisatud suhkur hakkab peale transrasvade piiramist vaikselt, ent ilmselt õigustatult esikohta ebatervisliku toitumise rindel rasvadelt enda kätte haarama. Aga kuidas suhkruga liialdamist vältida, kui seda leidub lisaks maiustustele ohtralt ka hoopis ootamatutes kohtades? Valmistoit, lihamarinaadid ja valmiskastmed ei ole loodetavasti kellelegi enam uudis. Virsikud siirupis on ka, noh, siirupis, eksole. Aga olete te lugenud aedviljakonservide pakendeid? Kui palju on lisatud suhkrut herne-, oa-, maisi-, porgandi vms konservis? Enamus inimesi tarbib liiga vähe puu- ja köögivilja, aga ilmselt tuleks vähemalt osadele konservidele eelistada oluliselt tervislikumaid külmutatud tooteid.
Hollandis on tarbijaorganisatsioon FoodWatch nelja suurema kohaliku supermarketi tootevaliku näitel asja uurinud ja tulemused on üllatavad. Suhkrulisa leidus peaaegu pooltes uuritud konservides ehk 170 tootest tervelt 79 purgis ja osades lausa kuni 10 % toote massist. Ka mahetooted ei olnud erandiks ja nende hulgas oli lisatud suhkrut 6 tootes 11st. Enim leidus suhkrut konserveeritud punases kapsas, aga seda oli lisatud ka herne-, porgandi-, maisi-, peedi- ja rooskapsakonservidele. Aedoakaunad, seened, spinat, lehtkapsas ja spargel olid valdavalt lisatud suhkruta.
Hollandi toidutööstuste esindusorganisatsiooni (FNLI) seisukoht on, et konserveeritud toodete maitse liiga kiire muutmine ja suhkrusisalduse vähendamine peletaks inimesi neid tarbimast ja muudaks inimeste toitumist negatiivselt. Analoogselt mõnedele meie Toiduliidu avalikele seisukohtadele, võtab organisatsioon siin selgelt seisukoha oma esindatavate kasumi kaitseks, mitte rahvatervise hüvanguks.
Omaenese tervise huvides – lugege silte, ka seal, kus pakendi sisu tundub iseenesestmõistetav.