Kui suur kaalulangus annab suurima tervisetulu?

Kui suures ülekaalus inimene kaotab kaalu, siis tema tervis paraneb. Aga kui palju peab kaalu kaotama, et tervisenäitajad paraneksid?

Tuleb välja, et kui võrrelda kaalulangust umbes 5, 10 ja 15% senisest kehakaalust, siis parandab juba 5% langus oluliselt terviseindikaatoreid ja vähendab riski 2. tüübi diabeediks ning südame-ja veresoonkonna haigusteks.  Edasine kaalulangus parandab näitajaid veelgi, aga esimesel 5% on parim kaalu alandamise pingutuse ja tervisetulu suhe. 5% ja 10% tundub üsna väike vahe, aga konkreetse inimese jaoks võib üks neist eesmärgina tähendada võitu ja teine läbikukkumist, mistõttu on oluline rõhutada, et ka 5% on tervise nimel oluline – et võitlus kaaluga ei ole kõik või mitte midagi valik, vaid et pool rehkendust on oluliselt parem kui mitte midagi, kui tervet ei jaksa. Kliinilises katses hinnati 40 rasvunud mehe ja naise tervisenäitajaid 5, 11 ja 16% kaalulanguse või senise kaalu säilitamise puhul ja täheldati insuliiniresistentsuse vähenemist, keha ja eraldi maksa rasvasisalduse vähenemist seda enam, mida enam kaalu kaotati. Peale 5% piiri ilmnes, et mitte kõik koed ei vasta kaalu alanemisele ühtmoodi ja tervisenäitajate paranemine ei jätku edasise kaalukaotusega enam samas tempos. Järgmisena on teadlastel paanis hinnata sellise suhteliselt väikese kaalualandamise efekti diabeetikutel ja artriidi ning kopsuhaiguste korral.

Seadkem mõistlikke eesmärke ja liikugem sammhaaval tervema elu poole. 100 kg inimene ei pea esimese hooga võtma eesmärgiks kaotada 25 kg ja jõuda oma normaalkaalu piiridesse. Kusagilt peab alustama. Ka 5 kg alla võtmine ja saavutatud kaalu säilitamine on tervise seisukohast oluline isegi siis, kui see ei taga keskkooliaegsetesse teksadesse mahtumist. See 5 kg on abiks ja on järgmine 5 kg ja järgmine ja atraktiivseks muutub iga toitumisplaan või trendidieet, mis konkreetsel inimesel seda langust saavutada ja säilitada aitab. Ühtlasi on need esimesed 5kg ilmselt põhjus, miks igale konkreetsele trendidieedile omistatakse imetabaseid tervistavaid omadusi – kaalu langus ongi tervislik ja enesetunnegi paraneb oma uues vanas kehas tunduvalt. Oluline on, kas inimene seda alanenud kaalunumbrit ka säilitada suudab .

Toitumises tuleb teha muutusi tervislikkuse suunas, millele inimene suudab pikas perspektiivis kindlaks jääda.

 

Foto: Adobe Stock

Merilin Rosenberg
Merilin Rosenberg
postitatud 11.03.2016 12:52 LISA KOMMENTAAR

Kommentaarid


Silja
postitatud 11.03.2016 14:57

Liikumisega on täpselt sama lugu - natuke liikuda on palju parem, kui üldse mitte. Isegi 10 minutine jalutuskäik päevas on mõnedel inimestel suur samm paremuse poole ja keha kohe rõõmustab. Iga natuke tervislikum harjumus annab pikas plaanis päris suure efekti.

Merilin
posted on 11.03.2016 15:13

Kerge on loobuda enne alustamst. Sellepärast on oluline teada ja rõhutada, et ka väike muutus on tähtis. Liikumise juures on teatavsti kõige vaevalisem osa distantsist vahemaa diivanist välisukseni...