Küüslauk muudab meeste higilõhna atraktiivsemaks

Kui tavaliselt üritatakse küüslauku enne kohtinguid halva hingeõhu hirmus vältida, siis nüüd on vähemalt meestel alust hoopis rohkem küüslauku süüa. Tuleb välja, et higile mõjub küüslauk vastupidiselt hingeõhule. Tšehhi ja Suurbritannia teadlaste tööst selgub, et vähemalt 4 küüne küüslaugu või vastava koguse küüslaugukapslite söömine muudab meesterahva kaenlaaluse higi naistele atraktiivsemaks. Seda siis ilmselt juhul, kui hingeõhk enne vastupidist reaktsiooni pole tekitanud. Viimase vältimiseks on ehk kapslid parem versioon higilõhna modifitseerimiseks.

Uuringus osales 42 meest, kes kõik sõid roteeruvas graafikus kas küüslauku, küüslaugukapsleid või olid küüslauguvabas kontrollgrupis ning kandsid 12 tundi peale söömist kaenla all padjakesi, mida nuusutasid ja hindasid hiljem 82 naist. Enam küüslauku söönud meeste higi hinnati meeldivamaks ja vähem intensiivseks. Sealjuures higilõhna mõjutas alles 12 g ehk umbes 4 küüne küüslaugu või vastava koguse küüslaugukapslite (12x1000 mg) söömine. 6 g ehk 2 küüne söömine higilõhna atraktiivsust ei muutnud.

Uuringu autorid pakuvad põhjenduseks seda, et küüslaugu söömine muudab kehalõhnu selliselt, et need on omased tervele inimesele (antioksüdantsed, antimikroobsed jne toimed). Terviseindikaatorid aga on partneri valikul kujunenud evolutsiooniliselt oluliseks. 


Varasemalt on näidatud sedagi, et küüslauk mõjutab rinnapiima maitset ja lõhna ning imikud hakkavad seda eelistama ja on küüslauku söönud ema rinnal kauem ja söövad intensiivsemalt.

Allikas: http://dx.doi.org/10.1016/j.appet.2015.11.001

Merilin Rosenberg
Merilin Rosenberg
postitatud 18.11.2015 12:52 LISA KOMMENTAAR

Kommentaarid


Annika Jõks
postitatud 18.11.2015 13:46

Ei! No ei meeldi küüslaugune lõhn. :)

Annika Jõks
posted on 18.11.2015 17:08

Küüslauk toidu maitsestajana on väga hea, kasutan küüslauku igal võimalusel, ka toorelt salatites ja külmkastmetes. Kuid teise inimese hinge ja ihulõhnas on küüslagu hõng ebameeldiv. Olgu siis tegu suitsuvorsti või muu küüslauguga maitseststud toidu söömisest tekkinud\jäänud lõhnaga. Muidu ausalt, küüslauk ruulib, maitse on super aga see lõhn... Just pärast söömist... :)