Jõhvikamarju võib korjata nii sügisel kui kevadel, pärast lume taandumist, aga siinjuures peab teadma, et mari säilib erinevatel aegadel korjatult erinevalt . Sügisel, enne öökülmi korjatud mari säilib kõige paremini. Valminud marjad tuleb puhastada, panna klaaspurki ning valada üle keedetud ja siis jahutatud veega. Purki peaks hoidma jahedas kohas. Nii saab marja järk-järgult söögiks kasutada ja marjas olevad kasulikud ained säilivad ilusti ületalve.
Juhul, kui mari ei olnud korjates veel täiesti küps (ehk tumepunane ja pehme), vaid veidi toores (kõva mari), saab jõhvikat soojas ruumis järelvalmida lasta, laotades ta õhukese kihina laiali.
Pärast öökülmi korjatud marjad säilivad sügavkülmas tervena/toormoosina, vesihoidisena neid säilitada ei soovitata. Kevadel, viimase lume seest korjatud marjad säilitamiseks ei sobi – küll aga kohe tarbimiseks.
Jõhvikas on kasulik mari nii toidulaual kui rahvameditsiinis. Jõhvikamarja maitse sobib ideaalselt magustoitudega, kus on oma hapukusega heaks kontrastiks magusa roaga. Proovi näiteks tortides biskviidikihtide vahele jõhvikamoosi määrida või serveeri jõhvikaid koos vahukoore ja natukese vedela meega.
Samuti sobib jõhvikas talviste salatite sisse. Moodustab hea koosluse näiteks hapukapsaga, sobib linnupraadide kõrvale. Jõhvikast saab head mahla/morssi ja kisselli ning kindlasti võib jõhvikast valmistada veine ja likööre.
Jõhvikast tehtud hapu mahl aitab hästi janu kustutada, mistõttu sobib ta joomiseks palavate ilmade korral ja suurema füüsilise koormuse ajal. Rahvameditsiinis kasutatakse jõhvikaid kaitseks kuseteede haiguste eest ning nende raviks. Kasutatakse mahlana ohtralt põiepõletike korral, neerukivide ärahoidmiseks ning seedimise parandamiseks. Jõhvikad on ka vererõhku ning palavikku alandava toimega. Ei soovitata mao ülihappesuse ja haavandtõbi korral ning maksahaiguste korral.
Fotod: Anu Lust ja Martiina Anni. Artikkel ilmus Nami-Namis 2015. aasta oktoobris.
Vanaema kunagi hoidis jõhvikaid 5 liitrises purgis külmas vees..
Väga edukalt säilivad ka lihtsalt plastpudelisse topitult. Ei mingit vett, hoida jahedas, ainult natuke nuputamist, kuidas lihtsama vaevaga nad pudelisse saada:)
Mina käisin korjamas oma aias, kultuurjõhvikaid. Meil on külm tuba, põrandale panen riide ja valan sinna peale laiali, säilivad kuni jõuludeni. Osa keedan moosiks, osa sügavkülma ja osa teen kompotiks või marineerin.
Jõhvikad talveks vee alla purki ja siis kui isu tuleb, teen morssi või kisselli ja söön niisama ka mõned marjad toorelt :)
Mulle ka jõhvikad tohutult meeldivad - aga korjamine on minu jaoks õudusunenägu, mitte teraapia :D. Mistõttu eelistan osta marjad turult.
Jõhvika moos on meie jõulu laua asendamatu osa!