Kandiliste vormidega on asi üsna lihtne – poole suurem on poole suurem. Ümaratega aga võivad küpsetajad, kes koolist pii-err-ruutu enam une pealt ei mäleta, puhtalt silmamõõtu usaldades kimpu jääda. Seal on mängus raadiuse ruut ja 10 cm diameetriga vorm on 20 cm diameetriga vormist neli korda väiksem, mitte kaks, nagu vahel kiputakse arvama. Seetõttu pole ka nt 24 ja 28 cm vormide vahe tähtsusetu 4 cm, vaid kogused retseptis muutuvad 1.4 korda – nt 100 g jahu asemel tuleks võtta 140 g jahu jne. Aga kõigest täpsemalt.
Jagades suurema vormi põhjapindala väiksema vormi põhjapindalaga, saame kordaja, millega peame retseptis kogused läbi korrutama või jagama, olenevalt sellest, kas soovime kasutada retseptis soovitatust suuremat või väiksemat vormi. Ennast kontrollida on lihtne. Kasutades suuremat vormi, peavad kogused ka loomulikult suuremad olema ja vastupidi.
Ahjuplaatide, keeksivormide jms põhi on ristkülik ja ristküliku pindala on külgede pikkuste korrutis. Seega tuleb ära mõõta vormide küljed, arvutada välja pindalad ja jagada suurem pindala väiksemaga. Kohandades retsepti väiksemalt vormilt suuremale, tuleb retsepti kogused saadud kordajaga läbi korrutada või vastavalt jagada, kui kohandada suuremalt väiksemale.
Et ümmargusi vorme pole nii palju erinevaid, kui võimalikke külgede kombinatsioone kandilistel, siis saab kasutada mugavat tabelit, et jahuste kätega piide ja ruutudega vähem tegemist oleks. Tuleb lihtsalt oma vormi diameeter ära mõõta ja leida tabelist mõlema vormi diameetrite ristumiskohast kordaja.
Kohandades retsepti väiksemalt vormilt suuremale, tuleb retsepti kogused leitud kordajaga läbi korrutada või vastavalt jagada, kui kohandada suuremalt väiksemale.
Reegel on endisel sama – vaja on võrrelda põhjapindalasid.
Ütleme, et juhtub, et retsept on näiteks 24 cm lahtikäivale vormile, aga küpsetada tahaks suuremale kogusele hoopis kandilisel ahjuplaadil mõõtudega 32x39 cm. Palju peab koostisaineid rohkem võtma? Kas piisab retsepti kahekordistamisest?
Ringi pindala: S=πr2=3.14·122=452.16 cm2
Ristküliku pindala: S=ab=32·39=1248 cm2
Seega kordaja=1248/452.16=2.76
Tuleb välja, et ahjuplaat on sellest lahtikäivast vormist peaaegu kolm korda suurem ja kõiki koostisaineid tuleks võtta ca 2.8 korda rohkem. Korrutades retsepti lihtsalt kahega, nagu tihtipeale tehakse, jääks kook oluliselt õhem ja võib etteantud aja küpsetades lihtsalt ära kuivada või kõrbeda või põhjaga piruka puhul ei pruugi jätkuda tainast kogu plaadi katmiseks.
Artikkel ilmus septembris 2015.
Aitäh! Matemaatika-armastajana ei saa ma vahel aru, kuidas ei osata ümber arvestada, sest "see on nii loogiline". Ega kõigile ei ole. Ja ikka on hea, kui keegi on töö ära teinud. Pilt kohe ees ja kindlus käes.
Tänan abi eest. Minus sellist loogilist ümberarvestajat ei ole, küll on minus aga teisi andeid:). Lõimitud õpetuse eest.
Tere! Kuidas peaks muutma küpsetusaega? Nt kui originaalretsept on ümmargune 24cm vorm, 160 kraadi ja tund aega, siis kuidas muuta küpsetusaega, kui selle vormi asemel kasutan 16cm vormi?
Palun kas keegi oskab sellele küsimusele vastata?
Hah, tegin täna just Prantsuse šokolaadikooki ja parema puudumisel võtsin 24cm vormi asemel 22cm, mõeldes, et "mis see 2cm ikka teeb, tuleb lihtsalt paksem kook!". Kook jahtub, proovida saan alles õhtul koos külalistega. Mis te pakute, mis mind ees ootab? Seest vedel kook ja täielik häving?
Sooviks ka teada. Plaan on just teha 24 cm asemel 28 cm. Kas korrutada ka aeg 1,4?
Kuidas ümber arvestada kandiliselt ümarale?
???kuidas???
Hea reptsept!