küpseid punaseid sõstraid
Pese sõstrad (vartest pole puhastada vaja), pane potti ning kuumuta aeglaselt puulusikaga surudes keemiseni. Keeda umbes 10 minutit, kuni marjad on pehmed.
Kalla saadud segu peenele sõelale (kui tahad eriti klaari tarretist, siis lisa sõelale veel kahekordne marli), lase nõrguda.
Pane saadud sõstramahl potti ning lisa sama kogus suhkrut (1 liiter ehk 1 kg mahla ja 1 kg suhkrut). Kuumuta segades, kuni suhkur on sulanud. Keeda seejärel 8-10 minutit keskmisel kuumusel, sega pidevalt.
Kalla tarretis steriliseeritud purkidesse ja sulge kohe.
Pildi tegi Nami-Nami toimetaja Kaare.
Mõnusa maitsega želee. :) Pehme võisai punasesõstraželeega, juurde klaas piima. Lapsepõlv tuli meelde... :D
Vägade mõnusa maitsega tuleb, parajalt magus, prajalt hapu, esimese kolme purgi juures panin marli sõelale, lõpu tegin nõnnasama, ja see läbi marli aetud jääb eriti tore.
želee sai väga kena, selge ja ilusat värvi. Ja tarretus kenasti. Moosi oli väga lihtne teha ka, ema sattus vaimustusse, kui nägi, kuidas ma seda tegin, ja leidis, et peab ka seda veel tegema :)
Tegin ühe portsu, maitses hea. Tegin teise portsu ja teeks kolmandagi, aga punased sõstrad said aiast otsa. Kindel lemmikmoos!
Mulle väga meeldib punasesõstrazhelee-ta on ilus ja maitsev ka-näit metslooma prae juurde. Tundub, et ikka pektiiniisaldus veel piisav, sest zhelee tarretus ilusasti.
Väga hea
Tuli väga hea želee! Soovitan kõigil proovida.
Tehtud, lihtne, maitsev! Kindlasti proovin retsepte, kus zeleed koostisosana kasutada saab, eriti lihasemaid ;)
väga hästi õnnestus, 5+ :) olen väga rahul, arvan, et jäängi edaspidi sõstraželeele truuks :)
Väga hää asi, meie pere kutsub seda rubiinimoosiks;)
Väga hea maitsega ja imelihtne teha. Peaagu sama mõnus tuleb ka mustade sõstardega.
Väga hea asi, meie pere kutsub seda rubiinimoosiks ;)
Olen lisanud suhkru kuumale, juba peenest sõelast läbi surutud sõstramahlale. Ja sel aastal keetsin esimest korda tikritest źeleed - päris hea sai. Et värv rõõmsam, võib punast sõstart juurde lisada.
Mis Te arvate, kas pruuni suhkruga saab ka seda teha või rikub maitse/kontsistentsi?
Mu ema tegi midagi analoogset juba õndsal nõuka ajal. Täna proovin ise ka. Aga ilmselt moosisuhkruga sest marjad on ämma aia viimased
Suhkrut liiga palju. Liiga magus. Ja proovige mündilehti lisada. Mõnus õhetav maitse.
Vähema suhkruga meil küll keegi seda ei sööks, pigem paneks rohkem. vastikult hapu jääb muidu. Toormoosi tegin vahekorras 1kg marju, 1,5kg suhkrut ja siis ka arvas pere, et vähe.
Minu meelest on suhkurt täpselt parasjagu. Üks nami-nami lemmikretsepte.
Kolm kommentaari on elav tõestus, et inimesed on erinevad :)
Väga hea komponent liha marineerimisel :)
Minu jaoks tuli moos liiga magus - võiks öelda, et varjutas lausa marjade maitset. Võibolla sõltub ka marjade enda hapukusest, aga vähendaksin siiski suhkru kogust.
Lihtsalt parim! :)
Kas siin pole väikest segadust kogustega? Koostisosadena on märgitud 1 kg marju ja 1 kg suhkrut, hiljem retseptis aga on 1:1 MAHLA ja suhkru vahekord. Samas saab kilost marjadest umbes pool kilo mahla. Seega on suhkru kogustes kahekordne vahe. Ma ise tegin nii, et 1:1 oli mahla ja suhkru vahekord ja tarretus kenasti ja jäi pigem hapukas.
Mina kasutasin umbes 4L marju, millest sain natuke üle 1L mahla. Keetes lisasin natuke vähem kui 1 KG suhkrut. Tuli väga mõnus! :)
Teist aastat järjest teen kõik punased sõstrad marmelaadiks, imehea!
Kui mahl valmis aurutada ja siis seda koos suhkruga keeta, kas siis ka õnnestub? Või peab ilmtingimata marju keetma ja kurnama jne? Kuidagi veider on, eriti kui kasutada soovitatud pooltooreid marju, et kuidas siis marju keeta ilma veeta?
mmm - kui Sa mahla aurutades vett ei lisa, siis võid ka seda varianti kasutada. Liiga küpsed marjad on madalama pektiinisisaldusega, siis jälle ei tarretu see želee kenasti.
Mul jälle ei õnnestunud :( </br> Kui purki panin, siis tundus, et sel korral vist näkkas - mahl kippus juba potis klimpi ja taldrikul tarretus vaht ilusti. Purgile tekkis ka kohe "kile" peale. Sulgesin purgid kohe kuumalt, nagu öeldud, lasin jahtuda ja panin hiljem kergelt leigena külmkappi. Kommikul oli ikka kõik vedel :(</br> Nii õnnetu. Mida ma valesti tegin?
Mirr, seda on küll kurb kuulda. Kindel, et marjad liiga küpsed polnud? Mul pole see želee kunagi ebaõnnestunud!
No selles ei saa ju kunagi päris kindel olla, aga ämma marjad (enda omad jäid ikka täitsa-täitsa vedelaks, aga seda tegin ka teise retsepti järgi) ja ta ütles, et kõik pole veel küpseks saanudki. Palusin tooremaid ka sekka korjata, et ikka kindlam oleks. Aga no potis ja purgis tundus ju kõik veel täitsa õige :|
Huh, nädalavahetusega õnneks tardus ilusti ära :) Ma mõtlesin, et see kiiremini käib. Väga nämma sai!
Proovisin esimest korda ja tulemus on imemaitsev :) Eriti mõnus vitamiinipomm, kui õues juba jahe ja tervis tahab turgutamist :)
kui palju peaks kilole marjadele moosisuhkrut lisama?
Eda, nii et Sa tahaksid kindlasti moosisuhkrut ja mitte tavalist suhkrut kasutada? Teoreetiliselt võib siis poole vähem suhkrut lisada.
Tere, kui teha mustsõstardest, kas suhkrukogus jääb samaks? Tänud! :)
Ülihea! Teen kindlasti veel! Plaanisin aiast punased sõstrad välja juurida, aga tundub et jäävad alles ;)
Valgetest sõstardest tuleb imeilus kuldne tarretis.
Punasesõstraželee
Punasesõstraželeed on lihtne teha. Želee on väga maitsev - just paras magusa ja hapu vahekord, lisaks veel imeilus rubiinipunane värv. Kui kasutad pektiinirikkaid äsjaküpseid marju, siis tarretub želee kenasti. Saab talvel nii röstisaiale panna kui ka nt toiduvalmistamisel kasutada.
Vahendid hoidistamiseks, kokkamiseks ning laua katmiseks leiate kauplusest Apelsin.