500 g rukkijahu
500 g vett
70 g suhkrut
1-2 tl soola
30 g linnaseekstrakti (maltoosa) või 1 sl rukkilinnasejahu
Kalla 100 g rukkijahu peale 400 g keeva vett ja sega läbi (peaksid saama hapukoorelaadse konsistentsi). Sega juurde maltoosa või rukkilinnasejahu. Lase jahtuda toatemperatuurile ja kata rätikuga. Jäta sooja tuulevaiksesse kohta hapnema.
(Kui kasutad leivajuuretist, siis lisa see nüüd).
Teisel ja kolmandal päeval sega tainast paar korda päevas.
Neljandal päeval sega juurde ülejäänud rukkijahu, et saaksid kena paksu leivataina (sõrmega tee auk sisse - see ei tohiks kohe kinni vajuda.). Sega juurde suhkur.
(Kui tahad edaspidi juuretisega leiba teha, siis võta siinkohal u 4-5 sl juuretist ja pane purki.)
Nüüd sega juurde sool (juuretis ei armasta soola, see pidurdab kerkimist). Lisa ka jahvatatud koriandrit (annab leivale Borodino leiva maitse) ja/või köömneid.
Kalla leib ühe suurema või kahe väiksema leivavormi sisse. Tee sõrmedega iga pätsi sisse 3 auku. Jäta kerkima. Kui augud on peaaegu kinni kerkinud, siis on leivad küpsetamiseks valmis.
Kuumuta ahi 225⁰C. Pane leivad ahju, 15 minuti pärast alanda temperatuur 180⁰C ning jätka küpsetamist veel umbes tund aega. (Leiva sisetemperatuur peaks olema 98⁰C).
Võta leib ahjust välja, pane märja rätiku alla.
Keeduleib
Haputainast magushapu rukkileib on levinud eelkõige Saaremaal ja Läänemaal. Maltoosa ja/või linnasejahu annab leivale erilise maitse ja keeduleib säilib kauem värske.