Luutsinapäev - 13. detsember

Mantragirl
Postitusi: 93
Kokaõpilane
2008-12-14 21:27:58
Eile oli siis Lucia-päev ehk eesti keeli luutsinapäev. Kuna olen ise Skandinaaviamaadega tihedasti seotud olnud, siis on minu jaoks tähendanud Lucia-päev (vähemalt viimase 9 aasta jooksul) tõelist jõuluaja algust. Skandinaavias peetakse seda püha väga suurejooneliselt. Sel päeval liiguvad ringi lucia-protsessioonid - laste rongkäigud, kus valgesse riietatud neiud küünlad käes lauldes mööda koole-lasteaedu-linnu-külasid ringi liiguvad. Lucial, kes käib rongkäigu ees, on peas küünaldest kroon. Rootsis on asi muidugi absoluutselt üle vindi keeratud, kuna kogu novembrikuu jooksul käib üle maa üle Lucia-võistluste laine, kus iga linn valib kaunite blondide neiude seast kaunima välja ja Stockholmis valitakse siis kogu Rootsi Lucia. Aga mitte sellest ei tahtnud ma rääkida, vaid jagada hoopis seda rõõmu, et eile võtsin kätte ja küpsetasin ise kodus ka terve suure hunniku safranisaiakesi (rootsi keeles lussekatter), mis on iga skandinaavlase Lucia-päeva lahutamatu osa. Ilusad kollased tulid ja hea safrani lõhna ja maitsega. Tänaseks oli neist järgi nii palju! (Pille, kui tahad, võid pildi nami-nami safranisaiakeste retsepti juurde panna) Ühe retsepti safranisaiakeste tegemiseks leiab isegi nami-namist. Aga kui muidu huvi on, siis lüües internetti otsingusse sisse otsisõnaks "lussekatter", leiab ka palju variante. Tore on nende tegemise juures see, et saab lasta fantaasial lennata ja teha igasuguseid erikujulisi. Usun, et lastele meeldiks ka sellega katsetada.