Lisaainete kasutamine toidus, sh säilitusained, värvained

Oliivipuu
Postitusi: 144
Abikokk
2012-09-01 16:01:26
Ilsu:
Selline artikkel jäi ette täna, päris ammu kirjutatud juba aga äkki pakub huvi Aspartaam on mürk. Ettevaatust!
Suur tänu tähelepanu juhtimisele!
Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2014-02-06 16:04:42
PRESSIINFO 06.02.2014 Tuntud magusainete olulised faktid Magusained kuuluvad toidu lisaainete hulka. Enamike magusainete kasutusele võtmise peamiseks põhjuseks on see, et paljud neist ei anna energiat, või on nad nii magusad, et neist saadav energia on imeväikene. Teatud magusainete kasutajate rühma moodustavad ka diabeetikud, kes peavad piirama süsivesikute, sealhulgas suhkru, tarbimist. Euroopa Liidus annab suhkruasendajate kasutamiseks loa Euroopa Komisjoni juures asuv toiduteaduskomitee (Scientific Committee on Food (SCF)), mis tähendab, et kõik suhkruasendajad läbivad enne kasutusloa saamist põhjalikud testid, mis tõestavad nende ohutust. Toome välja olulisemad faktid kõige levinuma magusaine aspartaami kohta ning ühtlasi tutvustame magusainete uustulnukat – looduslikku magusainet stevia (Paraguai suhkruleht). Aspartaam on 200 korda magusam kui valge suhkur. Aspartaami on kasutatud kogu maailmas juba üle 30 aasta ning seda rohkem kui 6000 toiduaines, karastusjookidest kuni närimiskummideni, tarretiste ja suhkruvabade köhakommideni. Aspartaam on tänapäeval kasutusel olevatest toiduainetest üks enim uurituid. Euroopa Toiduohutusamet (EFSA) on korduvalt kinnitanud aspartaami ohutust, põhinedes üha uutele teadusuuringutele. Kõige uuem kasutusel olev magusaine on stevia, mille lehe ekstrakt on looduslikku päritolu kalorivaba magusaine ning see on suhkrust 200-300 korda magusam. Seetõttu piisab väga väikesest stevia kogusest, et saavutada soovitud magusat maitset. Stevia talub kuni 200° C kuumutamist ning suhkruasendajat võib kasutada igasuguste roogade valmistamisel. Nii saab vähendada kalorite tarbimist ja ei pea end magusast söögist või joogist täiesti ilma jätma. Stevia magusainet on võimalik osta erinevatest looduspoodidest. Erinevates riikides, näiteks Jaapanis, on stevia magusainet kasutatud kalorivaba magustajana umbes 20 aastat, USAs alates 2008. aastast. Euroopa Komisjon andis loa Paraguai suhkrulehe ehk stevia lehe ekstrakti kasutamiseks Euroopa turule mõeldud toitudes ja jookides 2011. aasta novembris, kuid Prantsusmaal on seda eriloa alusel kasutatud juba 2009. aastast. The Coca-Cola Company oli üks esimesi, kes hakkas Euroopas kasutama stevia magusainet oma jookides, olles selles vallas üks toidutööstuse eestvedajatest. Ettevõttel on üle maailma ca 30 jooki, kus kasutatakse koos teiste magusainetega ka steviat. Eestis kasutatakse looduslikku magusainet Nestea jäätees, milles on tänu stevia kasutamisele 30% vähem suhkrut võrreldes enamike suhkrut sisaldavate teejookidega Eestis. Lisainfo: Riin Härma META suhtekorraldaja Tel +372 5691 4888

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Ilse
Postitusi: 730
Abikokk
2014-04-04 18:28:22
Vaatan et Nami-Namis on viimasel ajal silma jäänud palju retsepte, kus on soovitatud kasutada suhkruasendajat. Ma saan ju aru küll, et valge suhkur pole kasulik aga mulle tundub kuidagi sünteetiline asi veel hullem kui suhkur :) Võiks sel teemal natuke arutleda targematega, äkki siis saan mina ka pihta asjale ;)

Ilse köögis

Zapxpxau
Postitusi: 1409
Abikokk
2014-04-07 16:34:32
Ei, ei saa pihta. Seda kutsutakse promomiseks või ka lobitööks. Teatud inimesed saavad selle eest palka. Seda ma küll ei ole täheldanud, et Namis retseptides on magusained?

Zap*

Silx
Postitusi: 1075
Abikokk
2014-04-07 17:11:48
Ah üldse tundub viimasel ajal, et kogu maailm on läinud toiduainete asendamise asendamise asendamise peale. :) Ühte ei tohi ja teist ei tohi ja kolmas on hea, aga asendades selle neljandaga on veel parem. :) Ja mitte ainult sünteetilised ja tehislikud jamad.. vaid isegi.. et ok.. taimetoitlane ei saa liha süüa.. siis ärgu söögu ja söögugi tofut ja sojat, mitte kanamaitselist ja kujulist tofumassi. :)

Gastronautilised äpardused We ate the food, we drank the wine Everybody having a good time

Zapxpxau
Postitusi: 1409
Abikokk
2014-04-07 18:27:07
Jaa, see on minu meelest ka kummaline. Enesepettus. Kui tahad ikka peekonit, siis söö peekonit mitte peekonilaadseks-tooteks-muudetud-segumassi. Mind panevad muigama need blogipostitused mida veebis näeb vahel, a la maitseb peaaegu nagu päris vorst! Sa ei usukski, et see ei ole kotlett! jne.

Zap*

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2014-04-07 22:32:51
Ilsu:
Vaatan et Nami-Namis on viimasel ajal silma jäänud palju retsepte, kus on soovitatud kasutada suhkruasendajat. Ma saan ju aru küll, et valge suhkur pole kasulik aga mulle tundub kuidagi sünteetiline asi veel hullem kui suhkur :) Võiks sel teemal natuke arutleda targematega, äkki siis saan mina ka pihta asjale ;)
Ilsu, Sa pead vist neid LCHF retsepte silmas? Mul ühtegi suhkruasendajat kodus pole, nii et ise pole lihtsalt suhkrut pannud või siis tsipa tavalist. Ma kuidagi ei usu neid suhkruasendajaid lihtsalt. Samas üks tuttav USA blogija (South Beach dieeditaja) kilkas hiljuti, et aspartaam rehabiliteeriti ja nüüd on tal elu jälle lill. PS Nami-Namis on hetkel 9 (üheksa) retsepti, kus on suhkruasendaja komponendina kirjas. Kokku on Nami-Namis üle 17 000 retsepti, nii et "palju" on väike kunstiline liialdus ;)

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Ilse
Postitusi: 730
Abikokk
2014-04-08 17:56:52
Ei ma ei arvagi et kohe palju:) Lihtsalt kuidagi on jäänud silma. Nojah, eks siin otsib ju retsepte erinevad inimesed ja küllap nende hulgas on ka neid, kes just selliste komponentide järgi retsepti otsivad:) Ega ma seda ei peagi miskiks paheks, vastupidi aga ma tahaks siis et mulle ka lahti seletatakse mis see suhkruasendaja on. Näiteks kokandussõnastikus äkki ? Aga seda on hea teada, et Sa ise neid ei poolda:) Ikkagi oled ju Sina see kes teeb Nami-Namiist minu jaoks usaldusväärse allika:) Siinkohal on passlik Sind selle suure ja tänuväärse töö eest jälle tänada !!!

Ilse köögis

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2015-02-27 17:15:55
Kasutaja LUDMILLA PUKK 24.1.2007:
Sooviksin teada,mis maitseaine või lisand on stabilisaator? Seda nime on kasutatud ETK toidupoes müüdavate magustoitude retseptil.Kes teab,ehk aitab.Ette tänades
Stabilisaatorid on lisaained, mille eesmärgiks on parandada toiduainete säilivust (veidi teaduslikumalt siis ühendid, mis võimaldavad säilitada mitmest erinevast faasist (nt vesi ja rasv) koosneva toiduaine püsiseisundit). Stabilisaatorid, paksendajad ja emulgaatorid on kõik nr E400 kuni E499 märget kandvad ained. Sealhulgas on täiesti looduslikke aineid, nt agar-agar (E406), jaanileivapuujahu (E410), nii et kõiki E400-numbreid kartma ei pea. Nami-nami kokandussõnastikus on mitmetest konkreetsetest E-ainetest pikemalt juttu. Vt lähemalt: aiandus.ee/loe.php?id=2488 (artikkel toidulisanditest) www.kys.ee/files/E-ained.doc (artikkel E-ainete ohtudest) et.wikipedia.org/wiki/Toidulisaainete_loend (Wikipeedia toidulisaainete loend) (Vastatud 25.1.2007)

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

Pille
Postitusi: 16230
Nami-Nami peakokk
2015-02-27 17:27:09
Thredahlia kirjutas kokkuvõtte ühest põnevast ja potentsiaalselt väga olulisest uuest uuringust: Levinud toidulisandid võivad mõjutada kaalu ja tervist senitundmatul viisil Merilin Rosenberg Kõik, mida sööme, mõjutab soolebakterite kooslust ja see omakorda otseselt inimese tervist. Näiteks on soole mikrobioomi muutuste ja funktsioonidega seotud metaboolne sündroom, ülekaal, 2. tüübi diabeet ja põletikulised soolehaigused. Lisaks sellele, mida ja mis vahekorras ning kvaliteedis me sööme makrotoitainete tasemel (valgud, süsivesikud, rasvad), otsitakse potentsiaalselt haiguslikke seisundeid põhjustavaid aineid ka toidutööstuses kasutatavate lisaainete hulgast. Ajakiri Nature avaldab Georgia State University töö, kus hiirkatses põhjustavad kaks levinud lisaainet (karboksüülmetüültselluloos ehk E466 ja polüsorbaat 80 ehk E433) soolestikus põletikulisi protsesse, mis teadaolevalt võivad viia kroonilise põletikulise soolehaiguse ja metaboolse sündroomini, mis omakorda on seotud ülekaalu, 2. tüübi diabeedi ja muude terviseprobleemidega. Need on aga kaasaegse inimkonna aina suurema levikuga probleemid. Nimetatud aineid tarbinud hiirte soolemikrofloora koostises leidsid aset muutused, sool oli põletikuline, hiired sõid rohkem ja olid ülekaalulisemad, välja kujunes hüperglükeemia ja insuliiniresistentsus. Muutusi ei esinenud söötes neid aineid steriilse, mikrobioomita soolega hiirtele ja osa sümptomeid olid koos mikrobioomiga tervetele hiirtele üle kantavad. See on küll esialgu hiirkatse ja emulgaatoreid on rohkem, aga pakub siiski mõtlemisainet… Ilmselt võiks siinkohal appi tulla kaine talupojamõistus ja juba seni teadaolev – tarbida võimalikult vähe töödeldud toitu, poolfabrikaate, valmiskastmeid jne. Pigem olgu need toidulaual erand kui reegel. Teiseks on see veel üks põhjus vältida light-tooteid, mida tuttava tekstuuri saavutamiseks tuleb samuti paksendada-emulgeerida. Pakendilugejatele: Karboksümetüültselluloos (E466) paksendajana näiteks jäätistes, pagaritoodetes, kookospiimas, toidulisandites, kiirnuudlites, konservides, majoneesides, salatikastmetes, mahlajookides jne Polüsorbaat 80 (E433) emulgaatorina näiteks tarretistes, kastmetes, marinaadides, moosides ja tordikaunistustes jne Aga need on ainult kaks testitut paljude hulgas. Kokkuvõte: http://www.sciencedaily.com/releases/2015/…/150225132105.htm Algallikas: http://www.nature.com/…/journal/vaop/…/full/nature14232.html Benoit Chassaing, Omry Koren, Julia K. Goodrich, Angela C. Poole, Shanthi Srinivasan, Ruth E. Ley, Andrew T. Gewirtz. "Dietary emulsifiers impact the mouse gut microbiota promoting colitis and metabolic syndrome". Nature, 2015

Nami-Nami.ee ja Nami-Nami.blogspot.com

<< 1 | 2 | 3 >>