Mu 6-aastane poeg on mitmel korral osutanud suitsetavatele inimestele ning küsinud, et miks nad seda teevad. “Kas nad ei tea, et nende kopsud lähevad mustaks?” küsib laps murelikult. Kinnitan talle, et ilmselt suitsetajad teavad seda küll, aga lihtsalt ei suuda halvast harjumusest vabaneda. “Sina tead ju ka, et magusa söömine ei ole tervislik, aga ikka tahad vahel kommi või jäätist?” selgitan lapsele. Pojal tuleb sellega nõustuda. Magusast ta loobuda ei suuda. Ega ma isegi ei suuda. Ilmselt teab suurem osa täiskasvanutest, et magusa söömine ei ole tervislik, aga ahvatlustele vastu panna ka ei saa.
Suhkru hullutavast ja hävitavast mõjust räägitakse ikka ja jälle. Ilmselt ei tule selle magusa valge vallutaja liigtarbimise tagajärjed kellelegi üllatusena. Austraaliast pärit näitleja Damon Gameau aga haaras härjal sarvist (või suhkrul kristallidest) ning ennast “ohvriks” tuues valmistas filmi “That Sugar Film”, mis 90 minuti jooksul kõik puust ette ja punaseks teeb. Kõik vana info korratakse üle ja ilmselt saab teada nii mõndagi uut. Et asi oleks veelgi vingem, astuvad pisirollides üles Hugh Jackman ning Stephen Fry. Kui vaataja (meil üsna tundmatut) peategelast kohe ei usu, siis maailmakuulsaid näitlejaid peab ju uskuma ;) Kindel on see, et peale filmi vaatamist on toidupoes käia üsna keeruline ning magusaisu kaob ära. Vähemalt korraks.
Damon on elanud mõnda aega väga tervislikku elu, seda muidugi tänu kaunile elukaaslasele. Filmieksperimendi huvides unustab ta kaheks kuuks senise suhkruvaba elu ning hakkab tarbima teistmoodi “tervislikke” tooteid - rasvavabasid jogurteid, müslibatoone, mahlasid jms. Ta ei söö ühelgi päeval midagi päriselt magusat (nagu kooki, jäätist, šokolaadi vms), vaid täiesti tavalisi igapäevaseid toite. Aga juba filmi alguses saab selgeks, et ligi 80% poes müüdavatest toitudest sisaldavad suhkrut ning isegi neid nn. tavalisi toite süües on suhkrutarbimine liiga suur. Damon kaasab oma eksperimenti ka eksperdid (toitumisnõustaja, arstid jms) ning dramaatilisuse lisamiseks kallab mõne toidu korralikult suhkruga üle. Eksperimendi lõpuks on tulemused muidugi aimatavad: 2 kuud tagasi täiesti terveks tunnistatud mehe tervisenäitajad on halvenenud, kaal tõusnud, meeleolud väga kõikuvad ning enesetunne halb. Midagi oligi tarvis tõestada.
Ilmselt saaks kogu filmis nähtu ka 5 minutiga ära esitada ja seletada, aga natuke suhkrustatud meelelahutust on aegajalt ju tore? ;) Eriti kui seda tehakse šarmika peategelase poolt ning üsna vaatemänguliselt.
Täielikult kõigest magusast loobumine teeks ka elu liiga… hapuks. Aga sellele, mida me endale ja oma lastele iga päev toiduks pakume (ja mida see sisaldab), tuleks tõesti rohkem tähelepanu pöörata.
Damonist on praeguseks saanud Austraalia versioon Jamie Oliverist (kes seda filmi ka soojalt vaadata soovitab) - ta on loonud programmi koolidele, käib konverentsidel esinemas, jagab tervislikke retsepte, on aktiivne sotsiaalmeedias ja on üllitanud ka raamatu (e-raamat on täitsa tasuta). Kõik muidugi hea eesmärgi nimel.
Teemaga saab end kurssi viia veebilehe http://thatsugarfilm.com kaudu. Filmi IMDB info - http://www.imdb.com/title/tt3892434/?ref_=nv_sr_1
Filmi DVD saab tellida näiteks Amazonist.