Kui oled Singapuris käinud, siis kirjuta kommentaaridesse, millised kohalikud road enam muljet avaldasid ja mida pigem vältida soovitad!
Fotod: Nami-Nami retseptikogu, märts 2016
Singapur on tõeline kultuuride ja rahvaste paabel ning see väljendub ka toidukultuuris. Malaisia laksad, Indoneesia satay-kastmed, Lõuna-India karrid, vürtsikad Hiina vokiroad - kõik kuuluvad Singapuri püsitoitude hulka.
Tõlkes tähendab bak chor mee "hakklihanuudleid" ja tegemist on lamedate munanuudlitega (mee pok). Roa kastme moodustab äädikas, searasv, sojakaste ja tšilli ning see kaunistatakse seamaksaviilude, kalapallikeste ja seahakklihaga.
Muide, Singapuri Michelini raamatus mainitakse Ah Seng'i Bak Chor Mee (亚成潮州肉脞面) letti @ Albert Centre Market & Food Centre (270 Queen St, Singapore 180270). Nuudliportsjonite hinnad selles lihtsas söögikohas algavad 2,50 Singapuri dollarist!
Indoneesiast Lääne-Sumatra provintsist pärit nasi padang on müügil pea kõigis tänavatoidukeskustes, aga ka paljudes restoranides. Lihtne ja maitsev aurutatud riisiroog erinevate lisandite ja kastmetega.
Üks vanimaid nasi padang'i restorane on 1948. aastal asutatud Warong Nasi Pariaman, 738 North Bridge Rd, Singapore 198706.
Laksa on Malaisia juurtega vürtsikas nuudliroog, mille põhjaks on tšillipasta ja kookospiim ning hõrk kalapuljong. Serveeriakse erinevate karpide, kalapallikeste ja krevettidega ning kohalikud söövad seda meelsasti hommikusöögiks!
Roti prata on India lõunaosadest pärit praetud lameleib, mida serveeritakse karriroogade kõrvale. Nisuleivad vormitakse käsitsi ja praetakse grillplaadil. Roti prata on krõbe ja kihiline ning seda võib serveerida näiteks muna ja sibulaga. Lapsed - ja mõned täiskasvanudki! - armastavad süüa seda suhkruga!
Kaya on pandaniga maitsestatud paks muna-kookosekreem, mida serveeritakse röstitud saia ja ülivedela munaga. Kõrvale pakutakse magusat kohalikku kohvi või teed.
Hainani kana ja riisi peetakse ühte Singapuri rahvusroaks. Riis keedetakse kanaleemes, mille tulemuseks on eriliselt maitsekas riis. Osa kanapuljongit serveeritakse supina roa kõrvale.
Nami-Namis on retsept täitsa olemas: Hainani kana ja riis
Nasi lemak on aromaatne riisiroog, kus riis on keedetud kookospiima ja pandanilehtedega. Enamasti serveeritakse rooga mõne vürstika sambal-kastmega, lisaks marineeritud ja vürtsköömnetega praetud kanatiivad ja krõbedad praetud pisikalad (ikan bilis).
Tšillkrabi on rannakohvikute kohustuslik roog - terved krabid (enamasti mudakrabid) paksus, vürtsikas tomati-tšillikastmes. Süüakse sõrmedega!
Singapuris on üldiselt üsna palav, eriti pärastõunasel ajal. Jahutamiseks sobib hästi suhkruroomahl, mida serveeritakse jää ja soovi korral ka sidruniga.
Hokkien mee koosneb praetud muna- ja riisinuudlitest, lisanditeks on mungoaidandid, krevetid, kalmaarid, muna ja väikesed sealihaviilud. Roale pigistatakse enne serveerimist kalamansimahla, vürtsi saab lisada sambal-kastmega.
Kindlasti mine ja uudista, mida maitsvat pakutakse erinevates toiduhallides (ingl. k. hawker centre/food hall). Toiduhallides on palju erinevaid tänavatoidukohti, mis spetsialiseeruvad tihti vaid ühele konkreetsele roale. Arveldatakse üldiselt vaid sularahas!
Singapuri keskuses asuvas ärikvartali Lau Pa Sat keskel on vana toiduhall (Telok Ayer Market), kus serveeritakse linnriigi parimat satay'd. Ilusa ilma korral pannakse kell 19 õhtul põhitänav autodele lihtsalt kinni ning satay-küpsetajad panevad oma poed püsti.
Singapuris on hulgaliselt toidublogijaid, kelle soovitusi tasub enne reisi lugeda. Vaata näiteks ieatishootipost blogi, Bibik Gourmand blogi või veidi ekslusiivsemast toidust kirjutavat Chubby Hubby blogi.
Jah, Singapur on tuntud oma Singapore Sling kokteili poolest, mis leiutati kohalikus Raffles hotellis, aga alkohol on saareriigis väga kõrgesti maksutatud. Valitsus tahab iga liitri alkoholi eest $88 aktsiisimaksu, millele lisandub 7% müügimaksu.
Pidage meeles, et pärast 22.30 on keelatud tänaval joomine!
Singapuri elanikud on väga toiduteadlikud ning uhked oma toidukultuuri üle! Küsi kohalikelt nõu, nad kindlasti oskavad juhendada Sind parimate toidukohtadeni. Sabad on hea vihje - kui selles väga kiires linnriigis raatsib keegi "sabatada", siis ilmselt on pakutav seda väärt.
Me olime perega Singapuris nädal aega 2016. aasta aprillis, artiklit illustreerivad pildid on ka siis tehtud. Nii palju häid toidumälestusi tuli meelde :)