Kuidas kasutatud purkidelt-pudelitelt silte eemaldada?

Korduvkasutamine on teatavasti mõttekas ja levinud tegevus. Eriti, kui jutt puudutab hoidistamist. Suvistel kuudel otsivad paljud kodukokkajad välja talvel varutud purgid/pudelid ja valmistavad need hoolikalt ette (uute) aiasaaduste jaoks. Kui purkide pesemine ilmselt paljudele muret ei valmista ning lõplik steriliseerimine on ka juba selge (loe siit ja saa teada!), siis nende kahe etapi vahele jääv vanade siltide eemaldamise protsesse võib nii mõnegi kukalt kratsima või lausa kiruma panna.

Kuidas siis vanu silte klaastaaralt maha saada? Võimalusi on mitmeid:

 

Leota!

  • Pane purgid/pudelid mõneks ajaks sooja vette likku.

Ligunemisel tulevad osade firmade sildid vägagi hästi maha ja rohkemat vaeva ei olegi vaja näha. Mõned inimesed lisavad leotusvette ka veidi nõudepesuvahendit, kuigi minu arvates aitab see pigem kaasa taara puhastamisele kui siltide eemaldumisele.

 

Kasuta nõudepesumasina abi!

  • Aseta klaastaara nõudepesumasinasse, lase masinal töötada ühe (vahel kahe) korraliku kuumusega pesutsükli jooksul (mitte eco-režiimil, pigem soojemal) ning koheselt, kui masin on töö lõpetanud, eemalda purkidelt/pudelitelt lahtitulnud sildid.

Mõne firma sildid pesevad end masinapesu käigus täiesti lahti (need leiad masina põhjast prahiresti juurest), mõned jäävad purgi pinnale paigale aga on tegelikult lahti ligunenud. Just need viimased tuleks eemaldada kohe masina töö lõppedes, kuna pärast purkide mahajahtumist kleepuvad need sildid uuesti purkide külge kinni. Minu hinnangul töötab nõudepesumasina kasutamine võrreldes niisama leotamisega ka veidi jonnakamate siltide puhul.

 

Õlita!

  • Veelgi tujukamate siltide puhul (või õigemini tuleb silt juba sageli lahti, aga liim jääb purgi külge) tasub purki esmalt leotada soojas vees, siis veest välja tõsta ning seejärel liim toiduõliga kokku määrida. Seejärel veidi noa või traatkäsnaga hõõruda ning liim tulebki maha. Kuna purk on nüüd õline, tuleb see nõudepesuvahendi või soodaga puhtaks pesta. Olen nii saanud puhtaks praktiliselt kõik erikujuliste purkide pinnad, kus ka väga tülikas liim küljes on.

 

Võta appi kangem kraam!

  • Juhul, kui eelnev pole aidanud, toimivad liimi eemaldavalt ka küünelakieemaldaja (atsetoon), lakibensiin, WD-40 (ja ilmselt veel mõni "kange kraam"). Mina isiklikult nende ainetega oma moosipurkide/mahlapudelite ligi läinud ei ole, aga tean, et need toimivad.

 

Peida jäljed!

  • Ja tegelikult on alati võimalus vana silt lihtsalt uuega üle kleepida. Mis on kindlasti ka palju kasutust leidev variant :)

 

Hea lugeja, millist sildieemaldusmeetodit Sina kõige enam kasutad?

Martiina Anni
Martiina Anni
postitatud 19.07.2017 13:23 LISA KOMMENTAAR

Kommentaarid


Martiina
postitatud 20.07.2017 09:22

Eesti firmade (Salvest nt) toodang on sesmõttes tänuväärne, et sildid tulevad nii hästi lahti. Jätan neid purke alati alles, et midagi hiljem hoidistada. Samas, eks need välismaised erikujulised purgid oleks just toredad, et näiteks kinkimiseks moosi/kastmeid sisse panna. Kahjuks on nende liim sageli tülikas.

Merle Kiivet
postitatud 20.07.2017 11:42

Panen õue suure ehitusvanniga (mustast plastikust) külma veega purgid likku.. nii ööpäev. Siis nühin traatnuustikuga sildid maha. Osa silte liguneb juba ise lahti.

Kaia-Triin
postitatud 20.07.2017 12:00

Hehee, mul on aastatega nii paljudelt purkidelt sildid maha leotatud, et enam polegi eriti tarvis sildieemaldusega tegeleda. Lihtsalt taaskasutan oma purke. Oma sildid trükin kleepsiltidele ja panen kaane külge. Kaasi peale esimest korda rohkem ei taaskasuta, kuna oht mitte vaakumisse tõmmata suureneb ja ei viitsi hoidiste uuesti kuumutamisega jännata. Süsteem missugune. :)

Virge Joamets
postitatud 20.07.2017 12:01

Ja mina purkidelt siltide eemaldamisega üldse ei tegelegi. Olemasoleva sildi peale saab samuti kirjutada, kui peaks tahtmist olema.

Liina
postitatud 20.07.2017 13:21

Ma olen tülikad liimijäljed Cif'i ja nõudepesukäsna kareda poolega maha nühkinud.

Pille
postitatud 20.07.2017 19:28

Need kõige kõige jonnakamad sildid võtan maha eetriga

Ilse
postitatud 20.07.2017 21:35

Väikeste purkidel on tihti sildid kõvasti kinni, siis need panen suure potiga vette keema ja on 2 ühes, sildid maas ja purgid puhtad ;) Küünelakiga olen liimi maha nühkinud. Keeratava korgiga veinipudelid olen õues suures vannis leotanud, seni kui sildid maas... No igasugu trikke on tehtud :D

Ebbe
postitatud 21.07.2017 10:30

Milleks niipalju vaeva näha! Pesen purgid ja panen ahju. Kuumutada ju tuleb purke ja sildid tulevad ise küljest. Kui mõni liimiplekk jääb, siis aitab killuke võid või õli ja purgid on puhtad. Eriti "kardavad" kuuma need välismaised sildid.

Kai Innos
postitatud 21.07.2017 12:35

Väga hästi on kõik sildid maha tulnud nõudepesuvahendiga LDC. Tean, et sellega võetakse maha isegi vana ja raskesti mahatulevat tapeeti. Kasutan aastaid, sest on biolagunev ja ei saasta järve ääres siis ka loodust.

Angelica Maasikas
postitatud 21.07.2017 13:39

Nõudepesumasin. Kui 2 asja on, siis panen märja räti ümber. Ehk siis ikka vesi aitab

Juula
posted on 22.07.2017 08:38

Nõudepesumasin aitab, aga see liim kleepub filtri külge ja vot seda nõudepesumasinal puhastada on igavene tüütus. Võimaluse korral leotan karaanikausis sildid lahti.

ÕunaIiris
postitatud 25.07.2017 08:39

<p>Nii... Minu põhiline kogemus on veinipudelite puhastamisest. Kuna mina olen suur "koonerdaja" ja kokkuhoidja, siis ei raatsi oma koduveini jaoks kuidagi uusi pudeleid osta. (Nii läheb vein kallimaks kui poekas jne jne). </p> <p>Kogemused on järgmised:</br> 1. paljudel tuleb silt maha leotades. Soojas vees ja natuke nõudepesuvahendit ka vanni.</br> 2. Osad vajavad "sikutamist". Noaga aidates tuleb leotatud silt ribadena maha (liim on veniv ja saab maha hõõruda)</br> 3. Üksikutel aitab traatnuustik.</br> 4. Jonnakamate puhul võib veel proovida: küünelakieemaldaja (=atsetoon), süütevedelik (=white spirit lahusti), tärpentin, Estko toodetus spets Liimijälgedeeemaldaja. Erinevatele liimidele mõjub erinev lahusti.</br> Aga jah, peale sellist töötlust, tuleb purke/pudeleid korralikult veel pesta. Ja ega see ikka söömiseks mõeldud kraam ei ole. Kuna olen kunagi sildiliimide teemega kokku puutunud, siis tuleb tunnistada, et ega kõiki silte(liimi) maha ei saagi. Kuna tootja eesmärk on toota ilmastiku- ja lekkimiskindel etikett, siis arendatakse järjest uusi liime, mida ei võta ei ussi- ega püssirohi. Oma silt peale, on ainuke lahendus :) </p>

Malle
postitatud 25.07.2017 10:36

Väga edukalt saab selliseid purke puhtaks küünelaki eemaldajaga

Merilin
postitatud 26.07.2017 09:49

Leotamine ja kui leotamisega liimijääke kätte ei saa, siis WD40 aitab alati. Muude menetlustega pole üldse mõtet aega kulutada :)

Tsurakas
postitatud 31.07.2017 08:05

Siltidega purke-pudeleid EI TOHI nõudepesumasinasse panna. Pestes lahtitulev liimine paberiplödi ummistab düüsid ja tuleb kutsuda meistrimees kes nõudepesumasina lahti võtab ja ära puhastab. Isiklik kogemus sellega.

Stella
postitatud 25.08.2017 08:04

Mina kasutan liimijääkide lahustamisel apelsinitärpentini (ehituspoest)- see aitab alati ja lõhn on meeldiv. Hõõrun lahustiga immutatud vatiga senikaua, kuni liimikiht hakkab kaduma. Õliga ei ole mul õnnestunud kõva liimi eemaldada.

Anneli
postitatud 21.07.2018 21:27

Nõudepesumasin on parim abimees, jonnakamad liimijäljed saab ära kas Cif'ga vôi lakibensiiniga.

Kristina Alamaa
postitatud 24.07.2018 20:22

Kisun küüntega, kuuma vett peale ja karukeelega nühin. Fairy on ka ikka abiks

Kati Volman
postitatud 01.08.2018 19:01

Pesen nõudepesumasinas :)

Mann
postitatud 04.08.2020 15:00

Meil sellised vihmased ilmad, liguneb õues kausis vihmakäes ja ongi silt lännu.

Pille
posted on 04.08.2020 17:36

See on ka üks võimalus muidugi :D

Olga Allas
postitatud 04.08.2020 20:10

Küünelaki eemaldajaga tuleb kõige paremini liim purgilt!

Ylle Laos
postitatud 05.08.2020 17:56

Kui liimijälg on juba pehme, siis soodaga nühkida ;)

Merike
postitatud 26.08.2020 12:06

Kasutage fööni ja silt tuleb kergelt maha,liimiga on veidi raskem,kasutan atsetooni,ning siis purgid pesusse ja pärast ahju.P.S kui tööd alustad siis kork peale kindlasti!!

Jane T.
postitatud 23.08.2023 12:57

Mul on sama teema. Mulle ei sobi, kui poesildid jäetakse purkidele. Kuidagi ebameeldiv tunne tekib oma hoidiste puhul. Mina esmalt sooja veega leotan sildid maha ja atsetooniga puhastan liimidest puhtaks.