Maailma kalleimaks meeks ja supertoiduks nimetatud manuka mesi on vallutanud tervisetoidu fännide meeled üle maailma. Manuka on müügil ka Eestis. On see tõesti oma hinda väärt?
Maailmas käivad ringi toidutrendid. Ühe viimase põhjal on fookusesse tõusnud manuka mesi, mis on teistest metest tervislikum ja mida nimetatakse järjekordseks imerohuks.
Manuka ehk Uus-Meremaa teepuu kasvab looduslikult Uus-Meremaal. Õitsemise ajal detsembris tuuakse manuka-korjele tuhanded mesitarud, kuna manuka on saarte oluline müügiartikkel. Tervistavate omadustega manukaks loetakse mett, mille UMF (Unique Manuka Factor) on 16+. Meel on omapärane mekk, tugeva mentoolise järelmaitsega, mis ei pruugi kõigile meeldida.
Igal meel on antibakteriaalsed ja põletikuvastased omadused. Seega võib igat mett kasutada kergete nahakahjustuste ja käheda kurgu raviks. Manuka mesi sisaldab lisaks keemilist komponenti, mis muudabki mee eriliseks – metüülglüoksaali (methylglyoxal, MG/MGO). Koos vesinikperoksiidiga annab MGO manuka meele tugevama antibiootilise efekti kui teistel metel. Seega toimib manuka mesi kergemate haavade ja akne ravis, vähendades haava pH-taset ja muutes sealse keskkonna bakteritele sobimatuks. Siiski ei tasu tõsisemate hädade puhul imet oodata.
Manuka mett soovitatud ka kolesterooli alandamiseks, silma- ja kõrvapõletike ja seedetrakti probleemide raviks.
Mesi on teadupärast kolmas enim võltsitud toiduaine maailmas. Teada on seegi, et manuka mett müüakse maailmas rohkem kui toodetakse. Seda teades võiks olla ettevaatlik, enne kui manuka-hullusesse langeda. Gunnar Aarma ütles, et inimene peaks sööma toitu, mis on kasvanud tema kodu lähedal, seega on mõistlik valida kohalik mesi. Ka ei erine manuka toitainete sisalduse poolest teistest metest.
Manuka suurim müügiargument on siiski tema loodusliku antibiootikumi ja haavaparandaja kuulsus. Aga bakteritele halvavalt mõjuvaid looduslikke vahendeid on teisigi. Nektar tüümianilt, rosmariinilt või lavendlilt annab meele samamoodi suurema antibakteriaalse väe kui muud taimed.
Ja kindla peale hoiab kohaliku mee tarvitamine meie keskkonna tervist.
Foto: Krista Kivisalu