Kuidas langetada munaleti ees õige valik?

Säravate loosungitega munakarbid manavad tihtipeale silme ette aasal jooksva kana, kellelt hommikuti põlle sisse mune korjatakse. Peamiselt on aga “Õnnelike kanade munade” ja “Kodukoha kanamunade” asemel karbis hoopis puurikanade munad, mille tootmine põhjustab loomadele suuri kannatusi.

Tarbijana saame mune ostes teha hoopis loomasõbralikumaid valikuid, piiludes poes munakarpi ja kontrollides munal olevat templit. Mida madalam on templi esimene number, seda paremad on loomade elutingimused.

Loomakaitseorganisatsioon Nähtamatud Loomad annab ülevaate neljast erinevast kanade pidamissüsteemist, milles mune toodetakse. Nii saad poes valida just sulle sobiva templiga munad.

Number 0 tempel: mahepõllumajanduslik tootmine

Kikerikii ökomunad

Kanad elavad võrreldes teiste pidamisviisidega kõige paremini. Neil on võimalik liikuda õues ning nad elavad naturaalse elutsükliga ja ilma kunstvalguseta. Kasutatakse mahepõllundusest pärit kanasööta ning paigas on piirangud ravimite kasutamisel. Lubatud on kuni 6 lindu 1 ruutmeetri kohta.

Number 1 tempel: Vabalt peetavate kanade munad

Vabakanad kasvavad vabalt sisetingimustes, kuid ilma mahepõllunduse meetmeteta – ei ole reegleid söödale ega ravimitele. Lubatud on kuni 9 lindu 1 ruutmeetri kohta.

Number 2 tempel: õrrekanade munad 

Selveri õrrekanade munad

Kanad elavad kunstvalgustusega angaarides, kuid neid ei peeta puurides. Lubatud on kuni 9 lindu 1 ruutmeetri kohta.

Number 3 tempel: puuris peetavate kanade munad 

Puurikanamunad on näiteks Muna Liisa, Kodukandi ja Kollased Talumunad

Puurikanalates on kana kohta on vaid ca üks A4 paberilehe suurune ala. Puurisüsteemides on kasutusel intensiivsed hormoonid ja meetodid munemise kiirendamiseks ning ravimid haiguste ennetamiseks. Tõestatult sisaldavad puurimunad vähem A ja E vitamiine ning oomega-3 rasvhappeid.

“Puurimunade ostmisest loobumine on väike, kuid oluline samm teel, et anda tööstustele märku, et me hoolime kanadest. Eelistades puurivabu mune, päästame sellega juba mitme traatpuuris vaevleva kanakese elu,” sõnas Nähtamatute Loomade korporatiivsuhete juht Sirly Meriküll.

Hetkel on 40% Eesti jaesektorist teatanud otsusest puurikanade munade müügist loobuda, nende seas Rimi, Maxima, Prisma ja Stockmann.

Pressiteade
postitatud 06.11.2019 12:36 LISA KOMMENTAAR

Kommentaarid