Kohvik "Kultase" lugu

Hiljuti annetas Nikolai Kultase tütar Kristi Kultas-Ilinsky Tallinna Linnamuuseumile, Tallinnas aastail 1937-1940 tegutsenud kohvikus "Kultas" kasutusel olnud nõusid.

Kohviku omanik Nikolai Kultas õppis Brnos ja teadis-tundis hästi Viini ning Praha kohvikuid. Enne oma kohviku avamist tutvus ta veel Berliini ja Pariisi kohvikute sisseseade ning köögiga. Kohvik "KULTAS" asus Vabaduse platsil Majaomanike Panga hoones kahel korrusel. Teise korruse saali viis lai pidulik trepp. Saali otstes asetsesid suured peeglid, samme summutas vaipkate, lõõgastuda aitasid pehmed toolid. Ümmargused lauad paigutati lähestikku. See võimaldas suuremal seltskonnal omavahel suhelda. Kohvikus olid ka istumisnurgad.

Baltimaade kõige esinduslikum kohvik avati 1937.aasta veebruari kuus ja sellest kujunes seltskondlik suursündmus. Kohviku nime leidmiseks korraldatud konkursi võitis nimekandidaat "KULTAS". Nimes oli kaks tähendust: kuldne tass ja omaniku nimi. Selles kohvikus istus koos ühiskonna ja majanduselu koorekiht.

Kultase ettekandjad kandsid rahvarõivaid, oskasid mitmeid keeli. Peakondiiter toodi Šveitsist ja tema palk võrdus ministri kuutasuga (400 krooni). Menüüst sai tellida 12 sorti kohvi, tordivalikusse kuulus 72 toodet. Valik oli Tallinna kohvikutest rikkalikum ja kohvikus alkoholi ei pakutud. Küll aga sai seal telegramme ja kirju saata, sirvida Euroopas ilmuvaid ajalehti ning vajadusel lasta ülikond ära pressida. Kohvikus käimine oli rituaal, mis võimaldas linnasõitjal hommikukohvi juua ja õhtul enne rongile minekut keha kinnitada.

Kohvikunõud olid portselanist ja alpakast. Portselan dekoreeriti N. Langebrauni portselanitööstuses. Alpakast ja melhiorist kohvi-koorekannud, mitmesuguse otstarbega lusikad, koogikahvlid, jäätisepokaalid olid valmistatud Varssavi metallitööstuses või Joseph Kopfi kullasepatöökojas.

1951.aastal avati "Kultase" kohviku ruumides kohvik "Moskva", mis oli omal ajal õdus koht. 1996. aastal avati restoran "Metropol“ . Likvideeriti "Kultase" kohviku lai paraadtrepp, mis tallinlaste seas hukkamõistu osaliseks sai. Seejärel tegutses mõnda aega kohvik "Kultus". Praegu on neis ruumides kohvik "Wabadus". 2. veebruaril 2016 möödus 79 aastat "Kultase" kohviku avamisest. Pidulik tähistamine toimus kohvikus "Wabadus". 

Nikolai Kultase elukäigust mängitakse teater "Variuse" esituses etendust "Suurem kui saatus".

Ene Heimvell

Tallinna Linnamuuseum

  • Pilt 1: Kohvik "Kultase" kohvikann, vaagnad, serveerimisnõu, jäätiselusikad, suhkrutangid, koogilabidas ja sidrunipress.
  • Pilt 2: Kohvik "Kultase" sidrunialus/teealus, suhkrutoos, kooreta muna keetmise nõu, millega see ka lauda serveetiti
Ene  Heimvell
Ene Heimvell
postitatud 05.02.2016 16:06 LISA KOMMENTAAR

Kommentaarid


lugeja
postitatud 16.02.2018 10:03

See oli üks väga rumal tegu, et likvideeriti see uhke trepp selles kohvikus. Praegune kohvik on täielik jama.