Eestlased on teadupärast leivausku, täpsemalt rukkileivausku. Viimsi valla poodides on leivavalik korralik, ent sel korral uurisime, kuidas on lood käsitööleibade ehk väiketootjate leibadega. Alustasime armastatud Viimsi taluturust.
Kai Valdmann (www.koduleivad.ee) on Viimsi taluturul omaküpsetatud leiba müünud juba kuus aastat, seega on tegemist väärika turumüüjaga. Leiba on Kai küpsetanud viimased 8 aastat ning küpsetama hakkas leiba soovist puhast toitu pakkuda. Valikus on rukkileib (3.-), seemneleib (fotol), köömneleib, küüslauguleib ja puuviljaleib (4.-). Leivad ei sisalda nisujahu ega pärmi, suhkruks on fariinsuhkur. Laupäeval turul müüdavad leivad küpsetab Kai Valdmann reedel, leivapätsid kaaluvad umbes kilo. Leivatöökoda asub Harjumaal Kuusalus.
Muide, justnimelt Kai Valdmanni leiba pakutakse ka mitmetes Harjumaa ja pealinna peenemates restoranides - näiteks köömneleiba pakutakse restoranides OKO, Noa ja Tuljak, rukkileiba Tallinna Swissotelis. Nii et kui neis restoranides leib väga mokka mööda oli, saab Viimsi taluturult sama leiba osta. Koduleivad letis Viimsi taluturul saab leibade eest tasuda ka pangakaardiga!
Foto: Visit Viimsi
Pärna talu lett on taluturulistele eelkõige tuttav suitsutatud lihatoodete poolest, ent umbes poolteist aastat tagasi hakkas Mati Saar lisaks ka leiba küpsetama. Leiba küpsetab - ja liha suitsutab - Mati Tartumaal Haaslavas. Valikus on paar erinevat leiba - täisterajahust rukkileib, kanepiseemnetega leib ja seemneleib - viimasel juhul on leivatainale lisatud sihvkasid ehk päevalilleseemneid, kõrvitsaseemneid ja linaseemneid. Pärna talu rukkileivad valmivad Tartu Mill rukkijahust, neile ei ole lisatud nisujahu. Leivapäts maksab 3,5 eurot.
Lisaks rukkileibadele küpsetab Mati kahte erinevat odrajahukaraskit, mitmeviljasepikut (sisaldab rukki-, nisu-, kaera- ja odrajahu) ja rosinasaia. Klientide seas on eriti populaarsed mitmeviljasepik ning rukkileivad, Mati hindab ise kõige enam oma seemneleiba.
Muuseas, Viimsis elav tuntud restoranitegelane Dimitri Demjanov hindab kõrgelt kõiki Taluturul pakutavaid leibasid, tema Krügeri kalamajas pakutakse näiteks Pärna talu seemnesepikut.
“Pille Leib” sildi all müüb rukkileiba ning erinevaid tervislikke küpsetisi Pille Raidmets.
Pille Raidmets on leiba küpsetatud aastaid, müügiks viimased viis aastat. Põnevamatest leibadest tasubki mainida juuretisega tatraleiba, ent tavaline leib ja kanepiseemnetega rukkileivad on need, mis klientide südamed on võitnud. Lisaks on valikus puuviljaleivad (ploomi-rosina ning ploomi-rosina-pähkli). Rukkileibadele ei ole lisatud pärmi, nisujahu ega suhkrut - magustamiseks kasutab Pille hoopis linnasesiirupit. Leiva kilohinnaks on 4 eurot, iga leivapäts kaalutakse eraldi. Tatrajahutoodetes kasutatakse Tõrvaaugu mahetalu tatart.
Pille tatraleiba leiab Mahemarketist, aga muidu on Viimsi taluturg parim koht Pille küpsetiste ostmiseks.
Kui traditsiooniline rukkijahu täpsemalt või gluteen laiemalt mingil põhjusel välistatud on, siis uuri, mida pakutakse Priileiva putkas. Vihjeks ütleme, et toodetel on põnevad nimed - Seemik, Puuvik ja Tatrik.
Viimsiga on lähemalt seotud veel üks leib. Nimelt tuli Viimsi keskuses elav Kersti Rea 2010. aastal turule Poodiumi kaubamärgiga. Alguses küpsetas Kersti juuretisega leiba ise, ent peagi võtsid leiva müüki Stockmann ja Tallinna Kaubamaja, nii et tuli leida lisatööjõud. Leivad valmivad Harjumaal ühes väikeses pagaritöökojas.
Foto: Poodiumi leib
Poodiumi leiba saab maitsta restoranis Gloria ning Carmen Catering’i üritustel. Viimsikad saavad Poodiumi käsitööleiba (850 g) ja küüslauguleiba (350 g) osta Viimsi Selveris, talupiimaga tehtud saia ostmiseks tuleb aga Pirita Selverisse sõita. Tootevalikus on muidu veel ka väike puuviljaleib (350 g).
Kersti enda lemmikuks on käsitööleib, Põllumehe lemmikleiva tiitliga on Poodiumi käsitööleib pärjatud lausa kahel korral (2012, 2013).
Foto: Delicato
Väga maitsvat Viimsis küpsetatud rukkileiba pakuvad ka Lavendel pagarid (Viimsimarket) ja Delicato (Viimsi keskuses). Delicato juuretiseleib valmib täistera-rukkijahust, ei sisalda pärmi ega nisujahu. Lavendli leibasid armastab oma üritustel pakkuda aga Rannarahva muuseum.
Artikkel ilmus 19.10.2015
Kai leivad on vaieldamatult parimad ja lemmikud mul juba 6 aastat. Aga kui turule ei jõua, siis Lavendli leib on väärikas asendaja.
Oleme kõike proovinud, aga eelistame Kai ja Pille toodanguid.
Kai leivad on minu lemmikud ja Lavendli Borodino - sellele viimasele ei satu aga viimasel ajal kuidagi peale.:)
Lavendel pagarite leib. Kuid teiste toodang samuti maitsev!
Lavendli omi ostan kõige rohkem, sest neid saab Tatari tn-lt ka! Aga Kai ja Pille omad meeldivad ka!
Delicato leib :)
Kai leivad on parimad ja Pille gluteenivabad tooted väga tänuväärsed kõik.
Mulle meeldivad priileiva käsitöö leivad, kuna ei sisalda suhkrut ja teravilja ja jahu- väga tervislikud ja head ning neid saab ka viimsi taluturult ja mahemarketis on ka, aga neid artiklis pole mainitud kahjuks.
Hea turu külastaja, on ju küll: <p>"Kui traditsiooniline rukkijahu täpsemalt või gluteen laiemalt mingil põhjusel välistatud on, siis uuri, mida pakutakse Priileiva putkas. Vihjeks ütleme, et toodetel on põnevad nimed - Seemik, Puuvik ja Tatrik."</p>