JÕULUTÄHT ehk kaunis piimalill

Jõulutäht ehk kaunis piimalill (Euphorbia pulcherrima) kasvab looduslikult Kesk-Ameerikas ning täpsemalt on pärit Mehhikost. Kuigi looduslikult võib kasvada kuni 4 meetri kõrguseks puuks, on see Eestis levinud potitaimena, mis jõululauda kaunistab.

Levinud on arvamus, et taimel on kaunid suured erepunased (vahel ka valged, oranžid või roosad)  õied, kuid tegelikult on tegemist võrse ülemiste lehtedega. Jõulutähe õied  on hoopis väga pisikesed, kollaka värvusega ja paiknevad iga punase lehekobara keskpaigas.

Hooldamine

Jõulutäht ei talu jahedat tõmbetuult ning ka järsku asukoha– ja temperatuurimuutust. Seega tuleks poest ostes lill korralikult ära pakkida, enne kui sellega õue minnakse. Juhul kui taimega käitutakse valesti, võivad selle lehed kiirelt kolletuda ja variseda. 

Jõulutähte kasvatatakse üldiselt ühekordseks rõõmuks, kuid soovi korral võib teda ka püsikuna edasi kasvatada.  Sel juhul antakse taimele peale kõrglehtede varisemist (jaanuaris-veebruaris) paarikuine puhkeaeg, mille ajal kastetakse minimaalselt. Maikuust istutatakse taim ümber ning seda võib ka tagasilõikamise teel kujundada. Suvel tuleks taime hoida poolvarjulises kohas, kasta korralikult ning väetada sobiliku väetisega.

Juhul kui soovite taime uuesti järgmiseks jõuluks õitsema saada, peaks järgima teatuid näpunäiteid:

  • Jõulutäht on lühipäevataim – see tähendab seda, et taim läheb õitsema ainult siis, kui ööpäevas on pimedat aega rohkem (u 13-14 h) kui valget aega. Pimendamist tuleks alustada septembris-oktoobris (kokku 6-8 nädalat), et saada jõuludeks uuesti õitsevaid taimi.

Pimendamine toimub tavaliselt kella 18-8ni hommikul. Kõik juhuslikud valgusallikad rikuvad lühipäeva mõju, ka näiteks küünlavalgus.

  • Kasvuks optimaalne temperatuur on päeval 18-20 kraadi ja öösel 16-18 kraadi. Alla 16 kraadi ei tohiks temperatuur langeda, kuna sel juhul võivad lehed variseda.
  • Õhuniiskus tuleks hoida madalal (65-75%), eriti novembris ja detsembris.
  • Kasvusubstraadina sobib freesturvas, mille pH on 5,5 – 6,5. Taim eelistab ühtlast niiskust ning ei talu seisvat vett. Seega tuleks üleliigne kastmisvesi aluselt kohe ära kallata.

NB! Tasub teada, et jõulutähe piimmahl võib olla väga ärritava toimega. Seega tuleks taim väikelaste haardeulatusest eemale hoida. Juhul kui mahl satub nahale või silma, tuleks kiirelt voolava veel all loputada.

Kasutatud allikad:

  • Roots, V. 2014. Toalilled. Tammeraamat, 215 lk
  • Mettik, J. 2015. Suur Toalilleraamat. Teejuht taimede valikul ja kasvatamisel. Varrak, 312 lk 

Loe veel:

Artikkel ilmus detsembris 2016 ning seda toetab Ignase puukool:

Liina Tiideberg
postitatud 24.12.2019 10:48 LISA KOMMENTAAR

Kommentaarid


Kaare
postitatud 13.12.2016 10:08

Pärast seda, kui me kassi võtsime, igaks juhuks jõulutähte enam koju ei too. Kuigi kassid on targad loomad ja mürgist taime närima ei lähe, siis parem ikka karta kui kahetseda.

Anu Visk Salupõld
postitatud 25.12.2019 18:34

Mul neid sel aastal suisa 3!