Millist hoolt vajavad kodus kasutatavad tekstiilitooted


Tekstiilid on valmistatud erinevatest kangastest

Igas kodus leidub suuremal või vähemal määral erinevaid tekstiilitooteid, mis on kas abiks majapidamistoimingutel või koristusel või pakutavad kosutavat pehmust puhkehetkel, kaunistades samaaegselt ka ruumi interjööri. Sõltuvalt sellest, milline on tekstiilitoote kasutamise eesmärk, varieerub ka kasutatud materjalide hulk. Majapidamises dekoratiivsel eesmärkidel kasutatavad tekstiilitooted nagu näiteks pleedid, päevatekid ja voodikatted ei vaja nii tihedat pesemist kui igapäevases kasutuses olevad saunalinad, seega on selliste tekstiilitoodete kangad enamjaolt sünteetilisest materjalist olles väga õrnad ja puudutusele pehmed. Need tekstiilitooted, mis leiavad igapäevases elus suuremat kasutust ja mille puhul tuleb ette pidavat määrdumist on valmistatud naturaalsetest ja vastupidavatest materjalidest, mis aitavad sellisele tekstiilitootele tagada pikaaegse kasutusea. Ametlikul Nostra veebisaidil on saadaval suurepärane valik erinevaid kodus vajaminevaid tekstiilitooteid.

Kasutatud kangas määrab tekstiilitoote omadused

Tekstiilitoote valmistamisel kasutatud kangas määrab toote jaoks mitmed omadused. Esiteks avaldab tekstiilitoote valmistamisel kasutatud kangas mõju selle omadustele. Näiteks köögis ja vannitoas on oluline tekstiilitoodete hea niisukse ja vee imavus, mis muudab rätiku kasutaja jaoks praktiliseks. Teiseks avaldab tekstiilitoote valmistamisel kasutatud kangas mõju ka sellele, kuidas on vaja tekstiilitoote eest hoolt kanda. Kui tegemist on väga õrna või sünteetilise kangaga, tuleb seda hooldada vaid käsipesu programmiga või kasutada spetsiaalset puhastusteenust.

Tekstiilitoote hooldus määrab selle kasutuse

Keeruliste hooldustingimustega tekstiilitoote eest hoolitsemine ei tundu väga lihtne ning seetõttu sobivad spetsiifiliste hooldusnõuetega tooted majapidamises kasutamiseks peamiselt dekoratiivsel eesmärgil. Kui ese on vaid ilus element sisustuses ja interjööris, siis ei teki ka kulumist ja määrdumist, mis kaasneb paratamatult, kui tekstiilitooted on tihedas ja igapäevases kasutuses. Kindlasti ei vali aga kokandushuviline perenaine köögis kasutamiseks spetsiifilist hooldust vajavaid rätikudi, vaid eelistab vastupidavat puuvilla.

Tülikad plekid vajavad erilist tähelepanu

Kõige suuremat koormust igas majapidamises peavad taluma kindlasti erinevad rätikud ja voodipesud ning seda seetõttu, et need on tihedas kasutuses terve pere poolt. Tiheda kasutamise korral on mõistagi loomulik, et tekib ootamatult erinevaid tõrksaid plekke, mis tekstiilitoote välimuse ära rikuvad. Enamjaolt on tootjad seda ette näinud, ning tänu selletõttu valmistanud tekstiilitoote, mis tõenäiliselt leiab intensiivset kasutust, vastupidavast ja tugevast materjalist, mis ei kaota enda kena välimust ka pärast tõrksate plekkide eemaldamist erinevate kemikaalide abil. Magusate värviliste kommide plekke on päevatekilt vaid vee ja seebiga üsna keeruline, kui mitte pea võimatu, välja saada.

Kangaste töötlemine kõrge temperatuuriga

Lisaks kemikaalidele kasutatakse tõrksate plekkide eemaldamisel ühe abivahendina kõrget temperatuuri. See tähendab, et tekstiilitoote pesu toimub vahemikus 60-90 kraadi. Tänapäeval on enamike tekstiilide pesemisel levinud temperatuuriks 30-40 kraadi. Seda seetõttu, et tekstiilitoodete koostises sisalduvad erinevad materjalid, millest paljud ei ole naturaalsed, vaid hoopis sünteetilised. Sellisel juhul ei ole töötlemine kõrgel temperatuuril lubatud. Kui on teada, et on tarvis tekstiilitooteid hooldada kõrgel temperatuuril, on soovitatav kasutada linase ja puuvillase koostisega tekstiile, mis on äärmiselt vastupidavad ja taluvad suurepäraselt kõrgel temperatuuril töötlemist, kaotamata oma esialgset kuju, värvi või välimust.

Kas pesemisel kasutada lisavahendeid

Kui kodus kasutuses olevate tekstiilitoodete puhul on vaja päevatekile või voodipesule ootamatult tekkinud plekkide eemaldamiseks vajadusel kasutada mõnda tugevatoimelist kemikaali, siis mõistagi ei ole see nahasõbralik. Kuid plekke ei teki iga päev ning kemikaalide kasutamist esineb õnneks pigem harva. Kuid oluline on pöörata tähelepanu, millised on igapäevased tekstiilitoodete hooldamisel kasutatavad pesuvahendid. Paljud ei suuda otsustada, kas näiteks voodipesu pesemisel tuleks kasutada lisaks pesuvahendile ka mingeid teisi lisavahendeid. See sõltub ennekõike sellest, millised on eelistused, kas soovitakse järgida pigem looduslikku elustiili ja kasutada erimevaid vahendeid võimalikult vähe. Kui majapidamises on kare vesi, siis võivad rätikud ja voodipesud jääda peale pesu karedad. Sellisel juhul on soovitatav pesemisel kasutada näiteks pesuloputusvahendit, mis muudab pesu peale pesemist pehmeks ja naha puudutusele meeldivaks.

Kuidas pestud tekstiilitooteid kuivatada

Kui rääkida sellest, mis järgneb pesemisele, on see mõistagi pestud pesu kuivatamine. Kui pesu sees on kombineeritud erinevaid majapidamises kasutuses olevaid tekstiilitooted, siis võivad need vajada ka erinevat kuivatamist. Näiteks õrna päevatekki või pikkade narmastega pleedi ei ole soovitatav kuivatis kuivatada, kuna kuivatustsükli lõppedes tulevad masinast välja hoopis teistsugused tooted. Selliseid tekstiile, mis on oma mõõtmetelt küll suured, kuid samas õrnad, oleks võimaluse korral hea kuivatada õues värske õhu käes. Kuid näiteks voodipesu ja köögis kasutatavaid rätikuid, mis on enamjaolt valmistatud vastupidavast ja tugevast materjalist võib rahuliku südamega kuivatada kuivati abil. See on mõneti isegi parem variant, kui tavaline kuivatamine, kuna kuivati eemaldab ka tekstiilide seest liigse tolmu, mis muidu kasutamisel mööda majapidamist laiali lendaks ja perenaisele vaid uusi tülikaid kohustusi tekitaks.

Sisuturundus
postitatud 23.09.2021 09:36 LISA KOMMENTAAR

Kommentaarid