Grillihooaja ABC: kuidas valmib ideaalne liha

Selle kevade rekordsoe nädalavahetus on viimaks ometi silmapiiril, mistõttu on sobiv aeg teritada grillivardad ja kuulutada grillihooaeg avatuks. Olgugi et grillimine näib paljudele lihtsa aseta-liha-restile-ja-küpseta-tegevusena, õnnestub see mõnel siiski paremini kui teisel. Et igaühest võiks alanud hooajal saada tõeline grillmeister, jagab Rakvere tootekategooriajuht Heli Sepp kasulikke näpunäiteid, mida järgides õnnestuvad kindlasti ka algajad grillisõbrad.

Grilli ettevalmistus

Tõsta grill ulualuselt välja ja puhasta korralikult, sest igasugune mustus, hangunud rasv ja tolm takistavad õhu juurdepääsu tulele ning see omakorda kajastub grillimise lõpptulemuses. Kaval grillmeister võiks vooderdada söegrilli fooliumiga – see muudab grilli puhastamise kordades lihtsamaks ning aitab selle ka puhtamana hoida. Ära unusta lõkkekausi õhuavade juurde fooliumisse auke torgata!

Marineeri ja glasuuri

Hea marinaad aitab liha muuta pehmeks ja väga maitsekaks. Eriliselt hõrgu tulemuse garanteerivad toiduõli, erinevad mahlad ja ürdid. Veini ja äädikat sisaldavad marinaadid võivad aga liha kuivaks ja sitkeks jätta. Marineeritud lihalt tuleb grillimise eel liigne marinaad eemaldada majapidamispaberiga või lihtsalt lasta lihal nõrguda. Nii tegutsedes väldite olukorda, kus liha hakkab marinaadis hauduma.

Grillimise viimastel minutitel või serveerimisel võib kanda lihale ilusama läike ja veelgi huvitavama maitse saamiseks spetsiaalset glasuuri. Enamus neist sisaldavad veidi mett või suhkrut, mis kuumusega karamelliseeruvad ja annavad valminud lihale kuldpruuni jume. Maitselt peaks glasuur sobima marinaadiga, millega liha maitsestati.

Õige temperatuuri saavutamine

Kõige puhtama maitseelamuse saamiseks süüta grill puupilbaste, paberi või toiduõliga. Enne grillima hakkamist on oluline saavutada liha küpsetamiseks õige temperatuur, sest liiga külm grill muudab liha nätskeks ja põletavalt kuuma temperatuuri puhul on oht liha hoopiski ära kõrvetada. Söed on grillimiseks valmis, kui saate kätt hoida 3-4 sekundit ca 10 cm kaugusel sütest. Kui suudate kätt hoida hõõguvate süte kohal kauem, on kuumus liiga väike.

Iga liha vajab küpsemiseks oma aega

Grillimisaeg sõltub lihatüki suurusest, liha omapärast ja eeltöötlusest, süte kuumusest ning liha kaugusest hõõguvatest sütest. Näiteks sealiha puhul kehtib kuldreegel: mida rasvasem liha, seda mõõdukamal kuumusel tuleb seda grillida. Searibi vajab küpsetamist 11 minutit ühelt poolt ja sama palju ka teiselt. Seakaelakarbonaadist šašlõkivarras saab aga valmis 20 minutiga. Veiseliha tuleb grillida kiiresti ja hästi kuumade süte kohal.

Oluline on jälgida, et grill-liha oleks lõigatud risti lihaskiudu ning ühe tüki paksus ca 1,5 cm. Kui liha on küps, laske sel pärast grillimist 5–10 minutit kinni kaetud kausis tõmmata, et lihamahlade liikumine peatuks. Lisaks lihale sobib kenasti grillimiseks nii suvikõrvits, baklažaan, seened kui ka maisitõlvikud, mida võib samuti marineerida või enne grillimist glasuuriga katta.

Võitlus leekidega

Peamised põhjused, miks liha kõrbema kipub on liigne marinaad ja rasv, mis sütele tilguvad ja leegi tekitavad. Viimase summutamiseks kasutage vett või mõnda muud vedelikku, mis on söödav ega põle. Leeki saab summutada ka grillile kaane peale asetamisega ja märja lepapuust saepuruga. Huvitava maitse ja hõngu saamiseks võib leeki summutada ka õlle või veini abil.

Head grillimist!

Pressiteade 18.5.2017

Pressiteade
postitatud 18.05.2017 21:18 LISA KOMMENTAAR

Kommentaarid