Kristjan Kalda restoraniarvustus "Araabia köök Madara tänaval" ilmus veidi kärbitud kujul ka ajakirja Oma Maitse 2008. a. juuninumbris.
Bazar pole kaugeltki uus koht, restoran avati juba aastal 2001. Otsustasin Bazarist muljeid jagada, kuna araabia köök on viimastel kümnenditel nii otse kui läbi mõjutuste jõudnud vanas Euroopas kanda kinnitada. Lisaks võib netikommentaaride põhjal öelda, et külastajate rahulolu on Bazaris kõrge ja tuttavateltki kuuleb eelkõige positiivseid hinnanguid. Tõestuseks, et Bazar on Tallinna restoranimaastikul leidnud oma koha, on kasvõi seegi, et üks restoran peab aastaid vastu agulis: juhuslik möödakäija vaevalt, et Bazari satub.
Bazari sisekujundus ja atmosfäär oma erksate potisiniste ja punakasroosade toonide, laternate ja erksavärviliste kulinatega ning tellistest laotud eraldusseintega on äratuntavalt araabiapärane. Eestlase jaoks võib keskkond tunduda slaavilik, kuigi tegelikult ta seda ei ole. Vaid sõna „idamaine“ alla saaks neid kahte stiili kuidagimoodi ühendada. Muusikavalik on küll kohati eklektiline, kuid reede ja laupäeva õhtul esinev kohustuslik kõhutantsija on kindlasti sobiv meeleolu looja: eriti, kui tantsija ise oma esinemist naudib. Teenindusele pole samuti midagi ette heita.
Kindlasti on Bazari jätkuva edu keskseks põhjuseks araabia köök. Kui näiteks hiina söögikohti on pealinnas ligi kakskümmend, siis vähemalt sama suurt ja kulinaarselt rikast piirkonda esindab meil vaid mõni restoran. Veel enam, pärast küllastumust hiina kiirtoidust ja araabia tõusmist erinevatel mittekulinaarsetel põhjustel tähelepanu keskmesse, miks mitte tunda, et Araabias on ka muud põnevat peale islami ja nafta.
Araabia köök on sobiv neile, kes armastavad eksootikat ja toitude mõõdukat teravust. Kindlasti on araabia köögis palju liharoogi ja juurvilju, nõrgem kalaroogade valik ja ärahellitatud magusalembese eurooplase jaoks hädine dessertide valik.
Esimest korda minnes tasub kindlasti kaaluda araabiapäraseid külmade eelroogade ja kuumade põhiroogadega valikvaagnaid.
Lisaks võib eelroogadest esile tõsta carpaccio moodi serveeritud toorest veiseliha, mis aga on vürtsikam oma Itaalia analoogist. Kindlasti ei saa läbi teralise ja vürtsika hummuseta, mis on lisandina mitmete eelroogade juures või eraldi roana.
Suppidest tasub proovida nii vürtsikat lambalihasuppi kikerhernestega kui omapärast külma jogurtisuppi.
Põhiroogadest soovitaksin valida midagi lambalihast, mis on beduiinide põhitoiduseid. Kuigi Araabias on piirkondi kus elavad kristlased ja süüakse sealiha, siis tegu on pigem erandiga. Bazari menüüs on sellegipoolest Eesti armastatuim lihatükk kaelakarbonaad, kuid araablased oleksid kindlasti selle üle imestunud.
Lisanditest väärivad märkimist bulgur ja kuskuss, mille valmistamisest kodus on lähemalt juttu Oma Maitse veebruarikuu numbris. Mõlemad on nisutooted nagu manna või nisujahu. Bulgur on eelkeedetud, kuivatatud ja purustatud nisutang. Kuskussi valmistatakse mannajahust, mida on veeretatud peenemas jahus, kuni terad on ca 1mm läbimõõduga. Täna on näiteks tänu pealetungivale kiirtoidule ja immigrantidele kuskuss kõige levinum toit Prantsusmaal... Kuna bulgur on lähemal täisteratoodetele, on see kõrgema toiteväärtusega ja sisaldab enam kiudainet. Mõlemad on tüüpilised lisandid salatites ja liha kõrvale meie kartuli asemel.
Jookidest on kohapeal valmistatud näiteks haleeb - sidrunijook piimaga ja liibanoni jäätee – külm jook hibiski ehk karkade õielehtedest. Jooki valmistatakse nagu karkade teed ja seejärel jahutatakse.
Kuna koraan ei luba ja kuumus ei võimalda alkoholi juua, siis oleks araabia köögi puhul naeruväärne rääkida näiteks toidu ja veini sobivusest. Araabia toidu juurde tundub alkoholi tellimine kuidagi ebasobiv ja ebavajalik ning avastad enese jaoks, et saab väga lõbusalt ka ilma hakkama. See muidugi ei tähenda, et Bazaris poleks kohaliku mugandusena võimalik kõikvõimalikke vägijooke tellida.
Bazar on sobiv külastamiseks sõpradega, et veeta vabas õhkkonnas ühiste toiduvaagnate taga meeldivalt aega. Võib arvata, et Bazari naudiks ka vanem põlvkond, kel pole kokkupuuteid araabia köögiga, kuid kes teavad heldimusega meenutada kaukaasia kööki, mis lähiajaloo pärandina on meil rohkem levinud.
Kui viimasel ajal võib tihti end Tallinnas vihastada mõõdutundetult kõrgete restoranihindade pärast, mis ületavad kohati sama tasemega kohtade hinnataset Euroopa metropolides, siis Bazaris võib pidusöögi arvet kergendusega lugeda. Eelroogade valik kahele 135 krooni, külm jogurtisupp 48 krooni, lambalihasupp kikerhernestega 58 krooni, beduiini pirukas 54 krooni, toores loomaliha 89 krooni, lambaliha kebab 90 krooni, liibanoni jäätee 20 krooni.