5 hõrku ja ökoloogilist toidutrendi

Toidumaailmas on toimumas pidev revolutsioon puhtama ja ökoloogilisema suunas ning üha suurem on nende inimeste hulk, kes soovivad arengutega ühte sammu käia. Toidult oodatakse puhtust ja tervislikkust, kombatakse taimse toidu piire ning püütakse vältida toidu raiskamist.

EMA Ilusa Elu Giid jagab toidumaagiat:

1. Telli parimat toorainet

Ilus elu algab heast söögist ja hea söök algab parimast toorainest. Tuntud restoranikultuuri edendaja Kristjan Peäske poolt käimalükatud ja ajakirja EMA lugejate lemmikuks pärjatud elustiili veebipoe true.goods riiulitele jõuab üksnes niisugune toidukraam, mis on pärit päris inimestelt, südamega kasvatatud ning mille maitsed on meile kõigile juba lapsepõlvest tuttavad. Tallinnas ja seda ümbritsevates lähivaldades tegutsev veebipood on arvatavasti Eesti esimene null toidukao põhimõttel tegutsev toidupood – kaubad annetatakse juba enne realiseerimisaja saabumist Eesti Toidupangale.

2. Tunneta tee väge

Milline õnn, kui sinu teele jääb tee, mis toetab sind rahuväega ja pakub pealegi põnevat maitseelamust. Viljandimaa looduses Eeriksaare teetalus on kokku pandud parimatest organismi turgutavatest taimedest väeteede sari. Tooraine sirgub puhtas pinnases – mulda ei koormata tehisväetiste ega taimekaitsevahenditega, korje käib käsitsi, et kvaliteet oleks parim. Ilusa Elu Giidi žürii lemmik on sidruni- ja suvehõnguline Moldaavia tondipea ürditee.

Kas oled kuulnud eestlastest, kes otsustasid jätta oma ametid korporatiivmaailmas ning suundusid Gruusia mägedesse teefarmeriks? Renegade Tea Estate'i luues lepiti kokku kasvatada teed viisil, mis ei oleks kahjulik loodusele ega inimestele, kes seda joovad. Kuna teeistanduse põllud olid viimased 30 aastat olnud inimtegevusest ja kemikaalidest puutumata, oli lihtne jätkata mahepõllundusega. Nüüd saame nautida Gruusia mägede rohelist teed, mille loojad on meie rahvuskaaslased!

3. Leia üles taimne

Looma- ja loodusesõbrad teavad juba mõnda aega, et tuleviku piim polegi tegelikult piim. See näeb välja nagu piim, maitseb nagu piim ja käitub nagu piim, aga on tehtud hoopis taimest. Nõnda on isegi Eesti üks suurimaid lehmapiima toodete tootjaid tulnud turule kaerajoogi ja -koorega, mis ületavad ootusi nii maitselt kui ka kasutamise ampluaa osas.

Sama on ka lihatoodetega. Kõhtutäitev kotlet ei pea ilmtingimata koosnema lihast, vaid edukalt ja maitsvalt saab seda teha ka näiteks kikerherne ja porgandiga. Lettidelt võib leida kodumaiste tegija tõeliselt maitsvaid taimseid kotlete, mis sobivad snäkina külmalt kui ka pannil-ahjus soojendatult.

Vitamiinide ja kiudainete rikas kimtši on aga tervislik lisand mis tahes roale või siis hoopis toidu koostisosa, kui vajad midagi kreftist! Piimhappebakterid aga rikastavad soolestiku mikrofloorat ja hoiavad sedasi meie tervist.

Põnev kodumaine edasiarendus tavapärasest kimtšist on Suitsune Krimchi lillkapsaga, mis valiti samuti lugejalemmikuks ning ka toidudisainer Maru Metspalu kiidab valiku heaks: "Suvel grilliks siia kõrvale lavaši ja keerutaks sojakastmega tofukuubikuid ning puistaks üle angervaksa õitega ning sügisel praeks kõrvale seeni ning kui uuesti talv tuleb, siis paneksin supi sisse ning keerutaksin nuudlitega pannil segamini. Ma olen 100% kimtšiusku, mistahes võrrandid seal sees on!"

4. Rüüpa õunaäädika supervõimet

Naturaalse õunaäädika kasulikest omadustest võiks kirjutama jäädagi, aga on neidki, kes ei oska lugu pidada selle äädikasest maitsest. Hoopis mahedamalt maitseb õunaäädikat sisaldav tervisenaps Saaremaal valmiv IdeaFarmi rabarberi-shrub. Shrub’ideks (häälda "šraab”) nimetatakse traditsiooniliselt joogiäädikaid. Väikese lonksukokteilina kasutatakse seda keha toniseerimiseks ja desinfitseerimiseks, sest shrub maitseb kange nagu naps. Rohkem tarvitatakse shrub’i aga lahjendatud jookide, kastmete ja marinaadide valmistamiseks. Kõige lihtsam on lisada shrub’ile omal valikul mulliga või mullita vett või teha mõni muu kokteil.

5. Kuulu kohvihõimu

Imeline, et Eestis leidub missiooniga kohviröstikodasid, kelle eesmärk on edendada hea kohvi kultuuri. Üks neist on Coffee People, kellele kohvi kasvatanud farmerid, röstijad ja nautijad on justkui kõik ühe hõimu liikmed. Tähtsaks peetakse eetilist lähenemist, kus kohvitassi hinnast vääriline osa kuulub farmerile.

Põhjala tehases tegutsev KOKOMO röstikoda aga peab oluliseks pereettevõttena väikseks jäämist, et olla kogu protsessi lähedal ja teada, mida klient soovib. Kohvivõlurid peavad oluliseks klientidele nippide jagamist, kuidas head jooki valmistada, korraldades kohvikoolitusi ja -maitsmisi, sest: “Suurepärane kohv pole saladus, mida jagatakse ainult kohvikurahva seas. See peaks olema üldteada."

Head isu! Avasta hoolivaid toidutrende ja silmapaistvaid tegijaid lähemalt ajakirja EMA Ilusa Elu Giidist

Sisuturundus
postitatud 23.04.2021 19:22 LISA KOMMENTAAR

Kommentaarid