Tarbi Jõgevamaa kohalikku toitu!

Maapiirkond on end mistahes raskel ajal ära toitnud, nii püütakse ka praegu. Tänastel tarbijatel on võimalus toetada kodumaist toidutootmist, kui eelistate ja tarbite siin kasvatatud ning toodetud toitu. Lisaks suurtele annavad ka väiketootjad endast parima, et toidutootmine jätkuks ja tarbijatel säiliks võimalus süüa kvaliteetset toitu nii praegu kui aastate pärast. Iga ostuga toetatakse siinset maaelu.

Jõgevamaad tuntakse oma viljakate muldade, aga ka kuulsa laadatraditsiooni poolest. Kes ei teaks tänu Oskar Lutsule Palamuse suurt väljanäitust. Igal tavalisel aastal valmistutakse praegu suveks, oodatakse Maamessi, mis avab justkui väiketootja hooaja ning kogutakse jaksu pool aastat kestvaks laadaralliks. Paljud väiketootjad müüvad ju oma kaupa eeskätt laatadel ja festivalidel, neilt tellivad restoranid ning turismiettevõtted. Aga nüüd? Kitsed ja lehmad lüpsavad ju ikka, kevadel algab rohenäppudel uus hooaeg, kuid toiduhuviliste ekskursioonigruppe pole niipea võimalik võõrustada.

Mida leida Jõgevamaalt? Kasutame üritustel ja trükistes teist aastat märki "Jõgevamaa katab laua", sest erinevate toodete ja toitudega saab kokku küll ühe uhke peolaua kokku panna.

Alates 2018. aasta maikuust tegutseb Peipsi ääres Omedus Siiraku talu pood, mis pakub peamiselt oma talus kasvatatud köögivilja ja sellest hoidiseid ning Peipsist püütud hooajalist kala nii värskel kui suitsutatud kujul. Samuti on müügil teiste piirkonna väiketootjate kaup, natuke käsitööd ja suveniire ka. Perenaine Jana küpsetab veel leiba ja muid pagaritooted, turismihooajal pakub ka kerget lõunat. Suvel on poeke avatud pea terve nädala, talvisel hooajal nädalalõppudel. Teatud kaupa saadetakse ka postiga ning aeg-ajalt käiakse Tallinnas kaubaringil.

Täna jääb küll üle piiri Tartumaa poolele Juulamõisa kohapärimuskohvik, mis avas uksed samuti 2018. aasta kevadel. Kohvikust leiab kohapealse kiiksuga talutoorainest menüü, tutvustatakse kohapärimust, lisaks on müügil suur valik erinevate väiketootjate kaupa.

Viimasel paaril aastal on üha enam populaarsust kogunud taluturism ehk kokkuleppel on grupiga võimalik minna tootmistalu külastama, tehakse ringkäik, saab tooteid degusteerida ning kaasa osta. Niisugune külastus näitab, kuidas tootmine käib ning ei saa salata, oma kogemus on väiketootjalt ostu tegemisel väga oluline. Põltsamaalt 7 km Võhma suunas paistab maanteelt üks suurem punane hoone - Meemeistrite mesindushoone. Umbes 100 taru on ümbruskonnas laiali, kohapeal vaid näidistarud, kuid suvel on maja magusat vurritamislõhna täis, mil pere kolm põlvkonda kehastuvad tegusateks töömesilasteks. Peremesila trumbiks on külmkuivatatud marjade ja igasuguste muude lisanditega meesegud, millest põnevamad on maasikamesi, kuuseokkamesi, musta küüslauguga mesi, spetsiaalselt Viinamärdi talu juustudega sobitatud tsitruseline juustumesi ning isegi kakao ja tibakese tšilliga mesi. Kaupa saab osta nii Tartust, Põltsamaalt kui Tallinnast, kus käiakse aeg-ajalt kaubaringil, aga ka e-poe kaudu üle Eesti. Kui juba meest juttu, siis Põltsamaa kant on mesinike tihenduselt eriline. Siit saab nii tavalist kui ka mahemärgiga mett ja kindlasti leiab igaüks omale sobiva. 

Palamuselt vähem kui 2 km Kaarepere suunas asub OleMari talu, kus kasvatatakse kitsi ja erinevaid tee- ja ravimtaimi. Kitsepiimast valmistatakse jogurtit, värsket, suitsutatud kui praejuustu, keedetud pruuni magusat karamelli ning soolakat vadakukaramelli. Taimedest võlub perenaine välja erinevaid looduskosmeetikatooteid huulevõietest lilleveteni. Suvel vallutavadki talud maad erinevad värvid ja kitsi tohib paitada ka.

Jõgeval, vaikse Pargi tänava ääres asuvas rohelises puumajas tegutseb kuuendat aastat boheemlaslik kohvik "Ateljee", kus lisaks kodustele toitudele pakutakse käsitsivalmistatud pelmeene ja suus sulavaid küpsetisi. Suvel on mõnus istuda kohviku taga aias, mille on õmblejast ja maastikuarhitektist perenaine Diana kujundanud meelte aiana.

Ringi lõpetamiseks või uue alustamiseks sobib väga hästi ka Avinurme. Pika puutöötraditsiooniga kant pakub ka hästivarjatud toidusaladusi. Avinurme Puiduaita (FB) teatakse tänu suvisele tünnilaadale hästi, seal on müügisaali ühes otsas mõnus kohvikunurk, kus pakutakse võimalikult kohalikust toorainest päevamenüüd ja küpsetisi.

Üle tee asub Apteekri Puhvet (FB), kus lisaks söögile küpsetatakse leiba ja kringlit. Alutaguse metsadest korjatud marjadest ja seentest valmistab AP Piloot  aga siirupeid, põnevaid hoidiseid ja kuivatatud snäkke.

Need olid vaid vähesed näited, mida Jõgevamaalt leiab. Täisnimekirja Jõgevamaa erinevate toiduvõrgustike toidutootjatest leiab lingilt http://eestimaatoit.ee/tootjad/. Meilt leiab Peipsi kalast valmistatud tooteid, laagerdatud veiseliha ja veiselihatooteid, erinevaid köögivilju (sh sparglit), maasikaid, astelpaju, mahe- ja tavalist mett, käsitööõlut, kasesiirupit, vanausuliste köögi toidusuveniire jne. Lisaks küpsetatakse leiba ja erinevaid pagaritooteid, valmistatakse ettetellimisel torte ja kooke ning soolaseid suupisteid. Tootjale võib kirjutada või helistada. Kindlasti tasub piiluda ka Eesti Toiduteele, kus saab ka enda jaoks sobiva teekonna kokku panna. Seda kõike siis, kui oleme tagasi tavapärase elu juures.

Tänasel päeval pakuvad mitmed tootjad, aga ka söögikohad välja erinevaid lahendusi, alates kodulähedastest kaubaringidest kuni postipakiga saatmiseni. Viimasel viisil pole kahjuks kõike võimalik toidusõbrani saata, puhtalt juba toidu kvaliteedi säilitamise mõttes. Kui suuremates linnades toimivad e-poed, mille kaup viiakse kliendile soovitud kohta, siis maapiirkonna hõre asustus ei võimalda seda teha, ammugi veel väiketalul üksi. Sestap püüavad kõik leida optimaalseid viise oma klientide hoidmiseks ja miks mitte, ka uute meelitamiseks. Kevadised pakkumised leiate siit. Mitmete ettevõtete kaupa müüb Taluturg, mis avas hiljuti uue e-poe. Ja küll Kääpa ja Põltsamaa OTT ükskord jälle oma õhtumüükidega ka alustavad. Seniks aga tasub kiigata sotsiaalmeediasse.

Tekst ja fotod: Ülle Jukk

Ülle Jukk
Ülle Jukk
postitatud 14.04.2020 21:55 LISA KOMMENTAAR

Kommentaarid