Kata jõululaud 1930ndate stiilis!

Vaatame, mida soovitati jõulupühade ajal lauale panna ühes 1930ndate lõpus ilmunud kodumaises naisteajakirjas. Ajakiri nimi ja täpne ilmumisaeg on kahjuks teadmata. 
 

PÜHADE LAUPÄEV

Hommikueine:

Koorega keedetud kartulid, kohupiim, heeringas või kilu, võileib, kohv

Lõunasöök:

1. Hommikust ülejäänud praetud kartulid, kuum süldileem lihaga, hapukurk.
2. Piim võileivaga, millele lisaks kohupiima või marmelaadi.

Õhusöök - pidulik:

1. Verivorstid pohlasalatiga.
2. Praetud searibi, pruunid kartulid, hautatud hapukapsas. Peedi- või kõrvitsasalat.
3. Tee; värske sai, või, piparkoogid. Keedis. 

1. PÜHA

Hommikueine

Sült, kuumad kartulid, hapukoorekaste riivitud mädarõikaga. Marineeritud silk, haug või heeringas. Kakao või šokolaad, värske sai, või.

Lõuna:

1. Puljong juustusõrmedega.

2. Külm praad (sea- või lamba-); aedvili: sügisel konserveeritud herneid, ube või nuikapsaid, keedetud kartuleid. Salat.
3. Kompott karamellkastemega. 

Õhtusöök:

Verivorstid koorekastmega. Aedvili - kapsast, kaalikat või porgandit, pruunistatud singiga. Tee, piparkoogid. 

2. PÜHA

Hommikueine:

Omelett aedvilja- või singitäidisega. Kodune juust või kohupiim, võileib, sai, piimakohv. 

Lõuna:

1. Marineeritud kala, silk, haug või heeringas võileivaga.
2. Liharaguu; kartulid; mitmekesiseid salateid - hapukurk või toorest peakapsa- või porgandisalatit.
3. Puuviljasupp (kissell) munavalge klimpidega või lihtsalt saiaga. 

Õhtueine:

Kartulikroketid süldiga või külmade lihalõikudega, võileib, tee, piparkoogid. 

3. PÜHA

Hommikueine:

Nuudlid või makaronid praetud peki ja sibulaga või tomatipüreega. Sai, võileib, mesi ja piim. 

Lõuna:

1. Värske aedvilja supp, röstitud leib.
2. Täidetud sibulad, kartul, aedvili.

3. Magus pähklikreem.

Õhtusöök:

Vormitoit - hommikul ja lõunal ülejäänud ainetest. Marineeritud kala, tee, sai või koogid. Keedis. 

 

Söögisedeli saateks. 

Jõulupühad on pühad, mis kuuluvad kodule ja perekonnale. Lastepühad on nad - aga meiegi, täiskasvanud, rõõmustame noil päevil lastega. Ka pereema peaks noil päevil teistega ühes rõõmustada võima; pühade puhul soovitakse aga paremini süüa ning see toob pereemale rohkem tööd. Meie ei taha aga jõuluajal ühtegi kurba, väsinud ega tüdinenud nägu näha. Seepärast siis - kuigi pühade laud olgu rikkalik, olgu kaetud siiski toitudega, mille valmistamine võtab vähe aega.

Suurem töö tuleb teha juba enne pühi. Piparkoogilõhn on juba nädalaid varem jõulutulekut kuulutanud. Sellepärast on pereemal kapis mitu plekkpurki täis piparkooke, milleta pole õiget jõulurõõmu. Neid võib teha valmis varakult. 

Eestlase jõululaualt ei puudu ka kunagi verivorst. Linnaperenaine ostab selle kauplusest, maaperenaine valmistab ise. Vorstivalmistamine jääks jõululaupäevaks, kuna see toit on värskelt parim. Hommikul vara pannakse keema vorstipuder. Kui hommikueine möödas, siis pannakse keema sült - ka traditsiooniline pühade toit. Siis on puder juba jahtunud; tema hulka segatakse parajal määral peent pipart, vorstirohtu, kergelt praetud pekki, sibulat ja verd. Topitakse sooltesse ning keedetakse supisoolases vees seinkaua, kuni peene orgiga torgades enam verd välja ei tule. Pannakse lauale, lastakse jahtuda. Õhtul praetuakse rikkaliku rasvaga hästi läbi. 

Nagu sedelist selgub, on laupäeva lõunaks äärmiselt vähe keeta. Seepärast jääb pliit vabaks. Keedame valmis puljongi ning küpsetame suurema tüki liha, nii et seda jatkub kogu pühade ajaks. Külmad praelõigud sooja aedviljaga on väga head. Puljong ja liha seisavad küllalt hästi 3-4 päeva talvel, kui meil on jahe sahver olemas. 

Kodune juust ja marineeritud kala on tehtud valmis juba varemalt - kala näiteks jõulureedel. Samal päeval valmistame ka esimeseks pühaks juustusõrmekesed puljongi juure. 

Samuti olgu igal perenaisel sügisel sissekeedetud pudelihoidiseid ning aedvilju, weckis herneid, ube, lillkapsaid, nuikapsaid jne. Pühade puhul tarvitseb neid ainult soojendada ja maitsev aedviljaroog on valmis. 

Kompotiks tarvitame samuti sissekeedetud puuvilja. Purgist välja võtta ning veidi kirsi- või maasikamahla lisada ja magustoit on valmis. 

Samuti teeme valmis karamellkastme; samuti tehakse valmis peedi- või kõrvitsasalat. Ka võib valimis keeta aedvilja - nagu kaalikad ja porgandeid - ühes koorega - neid tarviduse järele koorides ning soojaks hautades. Kõiki lihatoite, mis sedelis ette nähtud, valmistame laupäeval valmis praetud lihast. Ka sibulate täitmiseks võtame seda, ajades teda läbi masina. 

Nami-Nami retseptikogu®
postitatud 18.12.2018 13:03 LISA KOMMENTAAR

Kommentaarid


Epp Enno
postitatud 19.12.2018 11:33

Väga meeldiv - töömahukas, aga lihtne toit ja võluv.

Galina Elmik
postitatud 19.12.2018 11:50

Väga vinge!

Riina Mitt
postitatud 20.12.2018 11:47

Mõned asjad kindlasti väga head aga kissell klimpidega ajab kananaha ihule.

Maalt ja hobusega
postitatud 08.01.2019 13:03

Põnev lugemine.